Adela mocht zonder sollicitatieprocedure aan de slag bij Albert Heijn IJscovrouw Nayla 'Hoeveel smaken je ook bij je hebt, de meesten kiezen uiteindelijk toch voor vanille' Akbari werkt vijf dagen per week als vakkenvuller in de Schouwse supermarkt. Vandaag zet de frêle Afghaanse potjes, pakken en flessen pastasaus in het gelid. ,,Ik ben aan het spiegelen zoals dat heet. Ik haal de producten naar voren en zorg dat de etiketten goed zichtbaar zijn. Op die manier oogt het pad netjes en goed gevuld. Ik help ook klanten met vragen. Het is leuk werk en ik voel me ook thuis in het team. Ik ga elke dag met plezier aan de slag." Albert Heijn in Burgh-Haam- stede nam de plaatsgenoot zeven maanden geleden aan. Zonder sol licitatiebrief of -gesprek. Ze hoefde alleen maar haar naam en telefoon nummer te mailen. Haar broer Edi die al drie jaar bij de supermarkt werkt, wist dat Albert Heijn geen ingewikkelde sollicitatieprocedu res voor personeel van de vulploe- gen voert. Akbari: ,,Je wordt opgeroepen, maakt kennis en kunt meteen aan de slag. Ik ben erg blij dat ik op deze manier aan het werk ben geraakt, want ik heb geen diploma en be heers de Nederlandse taal nog on voldoende. Ik zou bijvoorbeeld geen sollicitatiebrief kunnen schrijven. Zonder deze methode had ik nog geen baan gehad." 'Open hiring' De supermarkt in Burgh-Haam- stede is al een jaar bezig met wat in vaktaal open hiring' wordt ge noemd. Supermarktmanager Nicky Reijnhout (foto): ,,We kijken niet naar opleiding en werkervaring. Mensen hoeven slechts hun naam en telefoonnummer te mailen. We zetten ze op een lijst. Zodra er een vacature is, leggen we contact met de eerste op de lijst. Er volgt alleen een kennismakingsgesprek. We re gelen dan meteen het contract. In feite zijn ze direct aangenomen." Een uitgelezen kans voor Akbari, die een kleine drie jaar geleden sa men met haar moeder en broer op de vlucht sloeg voor de tali ban. „Als ik nu zie wat er in Afghanistan ge beurt, ben ik zo blij dat we toen al die stap hebben gezet. Sollicitanten hoeven slechts hun naam en telefoonnummer te mailen -Nicky Reijnhout, supermarktmanager AH Burgh-Haamstede Hier kan ik wél werken en naar school, want na de vakantie ga ik een zorgopleiding volgen bij Scalda in Middelburg. Mijn uiteindelijke doel is verloskundige te worden. Nu werk ik nog vijf dagen per week, maar zodra de opleiding in septem ber begint, zal ik alleen in de week enden vakken vullen." Vooral jongeren „Op de vacatures voor de vulploegen komen vooral jongeren af die in het zomerseizoen een zakcent willen verdienen. Deels zijn dat jongeren die er langere tijd in een va kantiehuis verblijven. En verder ook mensen met een migratieachtergrond die dikwijls geen diploma hebben", zegt Reijnhout. „Vooralsnog passen we deze manier van personeels- werving alleen toe voor de vulploe gen die in het drukke zomerseizoen uit io tot 20 mensen bestaan. We onderzoeken nog of we ook caissiè res via open hiring kunnen aanne- men." Deze manier van werven is nog vrij onbekend. Daarom is het aantal sollicitanten dat ervan weet, relatief gering, zegt Reijnhout. Toch is een aantal bedrijven er actief mee bezig. Jan Pouwelse Groendoeners, schoonmaakbedrijf Stoffels Bleij- enberg, 't Zusje in Terneuzen, Res taurant De Beren in Goes en Zee- landia in Zierikzee hebben met uit keringsinstantie UWV een open hi- ring-contract getekend. Daarmee is Zeeland landelijk koploper, zegt de UWV. Het aantal Zeeuwen in de WW is in juli met 320 gedaald naar 3800, zelfs iets minder dan voor de pan- demie. Vooral jongeren vinden weer makkelijk werk. Daardoor is de arbeidsmarkt nu erg krap. Voor Albert Heijn in Burgh-Haamstede is open hiring één van de manieren om aan personeel te komen. ,,De kop van Schouwen is sterk vergrij sd waardoor er weinig jongeren zijn. Een deel zit ook nog eens op ka mers in steden. Bovendien henge len horecabedrijven hier ook naar jongeren. De vijver is heel klein." •ZEELAND2 It I vrijdag 20 augustus 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 6 Adela Akbari kon zon der sollicitatie aan de slag bij Albert Heijn in Burgh- f Haamstede. FOTO MARIEKE MANDEMAKER 'Anders had ik nu nog geen baan' Personeel wordt nog schaarser in Zeeland, omdat het aantal werklozen opnieuw is gedaald. Net als voor de pandemie staan er momenteel meer vacatures open dan er werkzoekenden zijn. Sommige werkgevers halen nu elke drempel zoals een solli citatieprocedure weg. Daardoor vond de 19-jarige Afghaanse Adela Akbari een baan bij Albert Heijn in Burgh-Haamstede. ,,Ik ben daar erg blij mee." Frank Balkenende Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29