slotfase en mag nog dromen KNVB: 'Risico's van samenklittende fans zijn beperkt' 21 den. Tot de krankzinnige slotfase aanbrak. Invaller Yari Verschaeren schoot Anderlecht in de 90ste mi nuut op gelijke hoogte. Drie minu ten later kreeg de thuisploeg ook nog een strafschop na een overtre ding van Matus Bero. Lior Refaelov schoot de penalty op de lat. Vitesse mocht gisteren dus uit eindelijk nog blij zijn met een ge lijkspel. Dat blijft een goede uit gangspositie. Volgende week kan de Arnhemse club in GelreDome met een over winning de groepsfase van de Con ference League bereiken. En dat Anderlecht te kloppen is, heeft de eerste wedstrijd in Brussel wel uit gewezen. Vitesse was immers al akelig dichtbij. Afgelopen week deed het Minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) een beroep op clubs en gemeenten om meer te doen om het samenklitten van supporters op tribunes tegen te gaan. Op dit moment is het zo dat clubs twee derde van de maximum hoeveelheid fans mag toelaten in het stadion, op voor waarde dat ze een vaste zitplek en een coronatoegangsbewijs hebben. Maar in de praktijk klit ten met name in fanatieke vak ken supporters samen en die beelden leveren in andere secto ren verontwaardigde reacties op. Het ministerie van VWS nam daarom maandagmiddag contact op met de KNVB om het belang van spreiding nog eens te bena drukken, in de hoop dat de bond dat nog eens zou communiceren met de betaald voetbalclubs. Dat is ook gebeurd. ,,We zijn ons er van bewust dat het betaald voet bal onder de loep ligt", zegt KNVB-woordvoerder Jaap Paul sen. ,,Alleen zijn er ook veel on gefundeerde reacties. Niet ieder een lijkt te weten dat de ander- halvemetermaatregel niet geldig is in stadions én dat iedereen ge test, gevaccineerd of hersteld van corona is. Ook in andere sectoren zijn veel evenementen in de bui tenlucht onder die voorwaarden mogelijk." De KNVB wijst op de Fieldlab- onderzoeken, die stellen dat zelfs volledige bezetting veilig zou moeten zijn. ,,Want een stadion heeft vakken met elk een eigen ingang. Je komt elkaar niet zo veel tegen. Iemand die achter het doel staat, loopt niet iemand te gen het lijf die op de eretribune zit. Je kunt je niet blindstaren op het feit dat er in een vak gejuicht wordt - wat ook niet verboden is - na een doelpunt. Er zit veel meer achter, met verschillende ingangen, tijdsloten en het feit dat er met een coronatoegangs bewijs gewerkt wordt. De Field- lab-onderzoeken hebben aange toond dat de risico's beperkt zijn en er zijn ook geen gevallen van een brandhaard bekend." De bond vindt dus ook dat clubs gelet op de geldende maat regelen genoeg doen, maar dat er wel oog moet zijn voor gelijkma tige spreiding in het stadion. Sommige vakken leeg houden terwijl andere vakken helemaal vol zijn, is niet de bedoeling vol gens de KNVB. ,,De clubs zijn verantwoordelijk voor de sprei ding en de gemeente voor de handhaving. Het is belangrijk dat zij met elkaar in contact blijven om te weten wat men van elkaar kan verwachten", aldus Paulsen. Beleving Feyenoord sprak eerder deze week uit dat het zich aan de gel dende regels houdt. ,,De maatre gelen leggen niet op dat suppor ters over het hele stadion ver spreid moeten worden. Daarom kiest Feyenoord ervoor de sup porters dicht bij elkaar te plaat sen, zodat de beleving beter is", zei de Rotterdamse club onder meer. Waar het ministerie dus ruimte ziet voor verbetering, zijn clubs overwegend positief over hoe het nu gaat. Natuurlijk snapt iedereen de gevoeligheid van beelden van samenklittende fans naar buiten toe. Maar in veel vak ken zijn de mensen wél goed ver spreid en wordt het aantal con tactmomenten aanvaardbaar ge acht. Een betrokkene zegt tevre den te zijn over hoe het gaat met alle voorwaarden die gesteld worden en stelt dat harde kernen en uitvakken aparte gevallen zijn. Want is het het waard om vol gens de letter van de wet te le ven, stevig te handhaven en daar mee mogelijk fanatiekelingen te gen je in het harnas te jagen? Het antwoord op die vraag staat wel vast. drag voorfinancieren niet aan. De trainer van Feyenoord zei een dag voor de wedstrijd tegen IF Elfsborg dat hij nog graag een centrumspits en een buitenspeler aan zijn selec tie zou willen toevoegen. In de Kuip is er nauwelijks geld, maar het bereiken van de groepsfase levert miljoenen op. Sowieso bijna drie miljoen euro als startpremie, ter wijl de club daarnaast nog eens kan rekenen op zo'n vijf miljoen extra, al moeten alle kosten die worden gemaakt - onder meer premies aan de spelersgroep en de ongetwijfeld nieuwe boete voor het afsteken van vuurwerk voor de wedstrijd - daar nog wel vanaf worden getrokken. Financieel directeur Pieter Smo- renburg zou het na de eerste ont moeting wel moeten aandurven om alvast geld beschikbaar te stel len voor de extra aanvallers die Slot zo graag wil toevoegen aan zijn groep. Feyenoord moet volgende week nog naar Boras in Zweden voor de terugwedstrijd, maar wie gisteren het krachtsverschil zag tussen de Rotterdammers en IF Elfsborg, weet genoeg. Met drie doelpunten in twaalf minuten werd IF Elfsborg omver gebeukt. Luis Sinisterra kopte fraai de 1-0 achter keeper Tim Rönning. Ver volgens schoot Jahanbakhsh van dichtbij raak en al snel was het weer Sinisterra die soepel toesloeg. De aangever van de eerste twee treffers was Jens Toornstra. De aan voerder weet dat Slot in de persoon van de Noor Fredrik Aursnes een veelbelovende verdedigende mid denvelder heeft gekregen en dat hij dus voor de zoveelste keer in zijn loopbaan de concurrentiestrijd moet aangaan in de Kuip. Maar de Toornstra tegen Elfsborg, die lijkt nog wel even mee te kunnen. Zoals heel Feyenoord zich we derom prima presenteerde. Kort na rust was er alweer iets te vieren. Si- nisterra knikte een hattrick achter zijn naam: 4-0. Bryan Linssen zorgde attent voor 5-0 en kort daarna verdween de gefrustreerde Frederik Holst met rood naar de kant. De enige keer dat IF Elfsborg nog echt over de helft kwam, incas seerde keeper Justin Bijlow rood omdat hij invaller Marokhy Ndione opving. Als het bij het te verwach ten één duel schorsing blijft voor de keeper, zal Feyenoord er geen se conde wakker van liggen. gelijke hoogte bracht. De Deense spits kreeg een klein beetje ruimte en schoot de bal langs We sley Hoedt en Van Crombrugge in de korte hoek. Ander lecht bleek in de tweede helft niet meer zo sterk als voor rust en Vitesse kwam beter in het spel. Yann Gboho creëerde al snel na de goal van Frederiksen een goede kans om Vitesse op voorsprong te zetten. De Fransman slalomde door de Belgische achter- hoede en krulde daarna de bal net naast het doel. Oussama Tannane bracht Vitesse twintig minu ten voor tijd in Brus sel wel aan de lei ding. De aanval lende midden velder maakte na een fout van Hoedt een goede indivi duele actie en schoot raak in de verre hoek. Tan- nane, vanwege zijn transferwens en ge brekkige fitheid nauwe lijks gebruikt door Letsch, leek lange tijd de matchwinaar te wor- vrijdag 20 augustus 2021 Het ministerie wil dat fans beter over voetbalstadions ver spreid worden en minder sa- menklitten, maar is dat wel haalbaar? De KNVB schaart zich aan de zijde van clubs en vindt de risico's die er nu zijn beperkt. Harde kernen zijn een 'probleem' waarbij geen oplos sing voorhanden lijkt. Tim Reedijk Zeist Supporters van AZ staan dicht op elkaar op de tribune van het Mandemakers Stadion van RKC, afgelopen weekend. foto pro shots Feyenoord, en met name Luis Sinisterra (hier met Bryan Lins sen na de 3-0), waren niet te stoppen voor IF Elfsborg. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21