mmè NIEUWS 17 WNF waarschuwt: leefgebied van dieren onder druk fs,m i-'Vtz, Al wekenlang hangt er een dikke laag rook boven Jakoetsk, de hoofd stad van de provincie Jakoetië, gele gen in Siberië. Deze maand bereik ten de rookpluimen ook de Noord pool. De omvang van de branden, die volgen na een extreem hete ju nimaand, is 'ongekend', zegt Gert- Jan Nabuurs, expert op het gebied van bos en klimaat en professor aan de Wageningen Universiteit. Zo'n 9 miljoen hectare ging er in Siberië al in vlammen op - twee keer zoveel als het oppervlakte van Nederland, en meer dan alle bos branden wereldwijd bij elkaar. Daarmee dreigt een ramp voor de dieren die in het gebied wonen, waarschuwt het WNF. Jakoetië heeft het grootste netwerk van be schermde natuur in Rusland, dat 37 procent van de regio bestrijkt. ,,Rus- land heeft bijna een kwart van alle wereldbossen", zegt Nabuurs. ,,Het Russische bos is veel groter dan, bij voorbeeld, de Amazone." In het natuurgebied komen dier soorten voor zoals bruine beren, wolven, lynxen en muskusherten, maar ook vogels zoals de ernstig be dreigde Siberische kraanvogels en steenarenden. Nieuw bos DSt er branden zijn in Siberië is niet uitzonderlijk, sterker nog: dat hoort. Daardoor kan er ook weer nieuw bos groeien. Alleen: extreem grote branden komen steeds fre quenter voor. In 2020 en 2019 was er ook al sprake van een recordaantal. ,,Qua omvang zijn de branden nu zeker even groot als in die recordja ren'', zegt Sander Veraverbeke, kli maatwetenschapper aan de Vrije Universiteit en gespecialiseerd in Siberische bosbranden. Dat gebieden zoals Siberië steeds vaker te maken krijgt met grotere, intensere branden komt onder meer doordat de sneeuw in de noordelijke gebieden van de wereld door de opwarming van de aarde steeds vroeger smelt, legt Veraver- beke uit. ,,Alles begint daardoor eer der: de lente, maar ook het brand- seizoen.'' Ook zorgen de hogere tempera turen voor meer onweer. De bijbe horende bliksem doet vervolgens de droge bossen en bodem ont branden. Dat uitgerekend in een noordelijk gebied zoals Siberië extreem veel branden woeden, is extra zorgelijk, legt Veraverbeke uit. ,,Daar ligt op de bodem een laag plantenresten die heel traag verteert vanwege de kou. Ongeveer 70 tot 90 procent van de CO2-uitstoot van de bosbranden is afkomstig van die bodem. Als je de uitstoot per vierkante meter uit rekent is dat veel meer dan in, pak weg, Zuid-Frankrijk.'' De branden in Siberië hebben dit jaar tot dusver meer dan 700 mil joen ton CO2 de lucht ingestuurd, zegt Nabuurs. ,,Dat is drie keer de totale jaarlijkse CO2-uitstoot van Nederland.'' Het is ook meer dan in alle voorgaande jaren sinds het be gin van de metingen in 2003. In heel 2020 was de uitstoot 450 mil joen ton. Normaal gesproken wordt de CO2 van deze bosbranden ook weer geabsorbeerd. Veraverbeke: ,,Het bos groeit, de bodemlaag dikt weer aan. Daardoor wordt de uitgestoten koolstof weer opgeslagen." Maar, zegt hij: ,,Als het steeds vaker brandt, en dat zien we de laatste drie jaar zeker in Siberië, krijg je wél netto uitstoot.'' Permafrost Bovendien bestaat het risico dat de permafrost - de permanent bevro ren grond die zich bevindt onder de bovenlaag, ontdooit. Dat komt on der meer doordat zwartgeblakerde verbrande bossen veel meer warmte absorberen. De permafrost bevat CO2, maar vooral het veel sterkere broeikasgas methaan - dat overigens wel sneller uit de atmos feer verdwijnt. In hoeverre de permafrost ook gaat smelten, en hoeveel er dan vrijkomt, is nog niet duidelijk - die vraag is onderwerp van een onder zoek waar Veraverbeke binnenkort mee begint. Om de bosbranden écht aan te pakken, stellen Nabuurs en Ver- averbeke, zou eigenlijk meer inter nationale samenwerking nodig zijn. Maar dat is lastig, zegt Na- buurs: ,,Rusland wil liever geen in menging.'' Branden voorkómen is in Rus land bovendien erg moeilijk, legt hij uit. ,,In bijvoorbeeld Turkije en Griekenland is het bos nog enigs zins toegankelijk. Daar kun je met bosbeheer zorgen voor minder dood hout. In Rusland is dat vrijwel onbegonnen werk. Het zijn enorm uitgestrekte gebieden waar nauwe lijks wegen liggen.'' Het WNF heeft uit het eigen noodfonds 20.000 euro toegezegd om de branden te bestrijden. ,,Er is natuurlijk veel meer geld nodig want het gebied is enorm afgelegen en moeilijk bereikbaar. Mobiele teams hebben goede terreinwagens en boten nodig om zich snel te kun nen verplaatsen", aldus Gert Polet, expert poolgebied bij het Wereld Natuur Fonds. vrijdag 20 augustus 2021 GO Verbrand bos ten westen van Jakoetsk. Doordat sneeuw steeds eerder smelt, begint de lente vroeger en het brandseizoen in Siberië dus ook. foto afp In Rusland is dit jaar al 14 mil joen hectare door branden ver woest. Met name Siberië is zwaar getroffen. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) slaat alarm: het vuur gaat ten koste van beschermde natuur én de dieren die daar leven. Wat is de impact van deze natuur ramp? Anita van Rootselaar Rotterdam/Jakoetsk De brandweer aan het werk in West-Siberië. foto ap Een vrijwilliger rust uit. foto ap Bij het dorp Kyuyorelyakh wordt het vuur bestreden. foto ap r De branden hebben dit jaar meer dan 700 miljoen ton CO2 de lucht ingestuurd, zegt bos- expert Gert-Jan Nabuurs. Zo'n 9 miljoen hectare werd ditlT jaar al door het vuur verwoest in Siberië. Dat is twee keer zoveel als de totale oppervlakte van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17