NIEUWS 15 Vrouw en dochter Paul Rusesabagina weten zeker dat hij wordt veroordeeld Ooit redde hij meer dan 1200 levens, met gevaar voor eigen leven en dat van zijn gezin. Nu zit Paul Rusesabagina, de 'held van Rwanda', al bijna een jaar in een Rwandese cel op verdenking van terreur. Vandaag hoort hij zijn vonnis. vrijdag 20 augustus 2021 in Rwanda handen te schudden met Kagame. Veel duidelijker 'jul lie kunnen mijn rug op' zeggen is onmogelijk." Erfenis Tussen Paul Kagame, de Tutsilei- der die in 1994 de genocide beëin digde en sindsdien de sterke man in de regering is (sinds 2000 als president), en Rusesabagina komt het nooit meer goed. Rusesaba- gina noemde Kagame eerder in deze krant 'een massamoordenaar die zijn tegenstanders in stukken snijdt'. „Letterlijk: het hoofd eraf en dan het lichaam in vieren.'' Dochter Carine: ,,Papa bedreigt zijn erfenis. Hij wil de waarheid over wie de genocide ontketende. Als dat dezelfde zou blijken te zijn als degene die claimt haar te heb ben beëindigd (wat ook de ver denking is van een Franse onder zoeksrechter, red.), dan gaan zijn politieke erfenis en zijn over 25 jaar zorgvuldig opgebouwde, maar op leugens gebaseerde imago, lelijk onderuit.'' Aan echtgenote Tatiana de vraag of ze parallellen ziet met voorjaar 1994, toen ze met haar gezin in hun belegerde hotel elke minuut kon worden afgeslacht. Met voch tige ogen (ze verloor toen haar ou ders, broer en vier neven en nich ten): ,,Ik denk vaak aan die tijd. Maar toen vochten we samen. Als ik de kans had nu naar Rwanda te gaan en me bij mijn man te laten opsluiten om weer samen de strijd aan te gaan, dan deed ik het - on middellijk.'' Paul Rusesa bagina in de rechtszaal in februari. foto afp M Met zijn vrouw Tatiana in 2004. Frans Boogaard Brussel Thuis in Brussel koesteren Tati- ana, de vrouw van Paul Rusesa- bagina, en (stief)dochter Carine geen en kele illusie. ,,Zijn proces was één groot theater. Er is geen enkel ma terieel bewijs, de enige twee ge tuigen waren een gevangene en ie mand die zogenaamd voor papa had gewerkt in Amerika, maar in realiteit in dienst was van de Rwandese overheid.'' En dan waren er nog medebe schuldigden van terreur en gewa pende oppositie tegen het regime die op straffe van mishandeling moesten bevestigen dat 'papa' met hen had samengewerkt. ,,Het hele proces is gestreamd, we hebben al les gevolgd: geen van hen heeft iets in zijn nadeel gezegd. Maar de griffier is 'vergeten' hun getuige nis op te nemen in zijn samenvat ting'', fulmineert dochter Carine. ,,Hij wordt hoe dan ook veroor deeld. Dat stond van tevoren vast.'' Paul Rusesabagina (67) is in zijn thuisland Rwanda een volksheld. Tijdens de genocide van 1994, die bijna een miljoen Tutsi's en gema tigde Hutu's het leven kostte, ver borgen hij en Tatiana 1268 mensen in hun hotel Mille Collines in de hoofdstad Kigali. Een prijswin nende Hollywoodfilm daarover in 2004, Hotel Rwanda, maakte hem wereldberoemd. Een jaar later speldde president Bush jr. hem de prestigieuze Medal of Freedom op. Sindsdien is presi dent Paul Kagame zijn aartsvijand. Rusesabagina had in Brussel al te maken met flink wat intimidatie, hij werd van de weg gereden, vier keer werd bij hem ingebroken. Vo rig jaar augustus zou hij vanuit Dubai naar Burundi vliegen voor een lezing, maar nog maar net op gestegen werd hij geboeid en ge blinddoekt en naar Rwanda gevlo gen. De priester die hem had uit genodigd speelde een dubbelrol, het Griekse bedrijf dat de privéjet leverde, was omgekocht. Medicijnen Carine: ,,Dat hij was ontvoerd en in Rwanda zat ontdekten we vier dagen later, toen hij in gevange nisplunje op tv verscheen. De da gen ervoor was hij mishandeld en mocht hij geen moment zijn boei en en blinddoek afdoen.'' Tatiana: ,,Hij is mentaal ongelooflijk sterk, ook in de gevangenis houdt hij goede moed én zijn humor. Maar ik ben erg ongerust. Al een jaar krijgt hij zijn medicijnen niet.'' Carine: ,,Buitenlandse Zaken in België heeft ze naar daar gebracht en door ambassadepersoneel bij de gevangenis laten afleveren. Maar zodra die hun rug keren, worden ze weggegooid. Wat ze hem nu geven, weten we niet. Papa krijgt ook geen inzage in zijn dossier en geen eigen advocaat. Hij moet het doen met een raadsman van het regime. Sindsdien weigert hij deelname aan zijn proces.'' Met hun man en vader over in houdelijke kwesties praten kun nen Tatiana en Carine niet. Hij mag wel elke vrijdag bellen - Tati- ana: ,,Op onze kosten!'' - maar daar zit altijd iemand bij. Carine: ,,Vo- rige maand ontdekte Amnesty In ternational dat zelfs mijn smart- phone al zeker een half jaar wordt afgeluisterd, met de peperdure Israëlische spionagesoftware Pe gasus. Alles wat ik heb onderno men om mijn vader vrij te krijgen, kan zijn onderschept.'' In de Brus selse krant Le Soir wees Rwanda elke betrokkenheid af. ,,Laster, die deel uitmaakt van een perma nente campagne om spanningen tussen Rwanda en andere landen uit te lokken'', aldus buitenland minister Biruta. Rusesabagina kan vandaag le venslang krijgen. Als dat gebeurt, zullen Tatiana en Carine daar zon der veel emotie kennis van nemen. ,,Wij vechten op een ander front'', zegt Carine. ,,De druk op Rwanda via politiek en media zo groot ma ken dat ze op een bepaald moment niet anders kunnen dan hem vrij laten.'' Ze heeft al de steun van een Europese advocatenorde en 41 Amerikaanse Congresleden, er zijn contacten met parlementsle den in Nederland en België, het Europese Parlement nam in fe bruari een resolutie aan. Alleen met de regeringsleiders wil het niet erg lukken. Carine: „Voorzitter Charles Michel, een Belg, heeft ons zelfs nooit geant woord. Wel stond hij kort na de re solutie in het Europese Parlement Alles wat ik heb ondernomen om mijn vader vrij te krijgen, kan zijn onderschept -Carine, dochter -Tatiana, echtgenote Als ik me bij mijn man kon laten opsluiten om samen de strijd aan te gaan, dan deed ik het FOTO WIREIMAGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15