NIEUWS 13 'Hoge boete voor passagier' Ruim 1 miljoen voor Haïti Zorg om Iraans atoomprogram De beslissing betekent dat voort aan Carice van Houten en Monic Hendrickx samen met hun man nelijke collega's, bijvoorbeeld Daan Schuurmans en Robert de Hoog, voor dezelfde prijs in aan merking komen. ,,Het is van de zotte en om van te kotsen'', reageert een furieuze Huub Stapel, in 1995 winnaar van de prijs voor zijn rol in de serie De Partizanen. ,,Al dat modieuze ge doe, laat het festival zich meer be kommeren om het behoud van de cultuur dan zich met dit soort on zin bezig te houden.'' Woedend Collega Yorick van Wageningen (onder meer bekend van Oorlogs winter) gaat nog een stap verder. Hij heeft gisteren zijn lidmaat schap van de Nederlandse Aca demy opgezegd, de organisatie van filmprofessionals die net als bij de Oscars kunnen stemmen op de Gouden Kalveren. Van Wageningen is woedend op het NFF. In een brief constateert hij: 'Ik begrijp niet dat een beslis sing zo omvangrijk als deze niet aan de leden is voorgelegd. Zelfs al is het genderneutraal maken van de acteursprijzen misschien niet verkeerd; het gekozen moment om dit te doen kan nauwelijks slech ter. De hele cultuursector is het af gelopen anderhalf jaar vermoord. Tienduizenden makers staat het water tot aan de lippen. Talent is vernietigd. En uitgerekend dit mo ment nemen jullie zonder leden raadpleging een beslissing op basis van buitengewoon geladen identi- teitspolitiek waarvan je op je vin gers kunt natellen dat die de ko mende tijd de discussie gaat be heersen.'' NFF-directeur Silvia van der Heiden motiveert de beslissing als volgt: ,,Wereldwijd speelt al jaren de discussie over genderinclusivi- teit en deze is ook binnen de na tionale en internationale film- en beeldsector urgent. Het NFF be weegt mee met de tijdgeest en heeft ervoor gekozen om, zoals bij de andere Gouden Kalveren al de cennia het geval is, het onder scheid tussen man en vrouw bij de acteerprijzen op te heffen." Met de beslissing stapt het NFF in de voetsporen van het filmfestival van Berlijn dat eerder dit jaar voor genderneutrale ac- teerprijzen koos. Belangrijke an dere festivals zoals Cannes en Ve netië, evenals de organisatie van de Oscars en de Golden Globes, hebben nog niet besloten om hun beleid aan te passen. Regisseur Martin Koolhoven (Oorlogswinter, Brimstonevindt het ook niet slim om de acteer prestaties te reduceren tot één categorie. ,,Met deze beslissing verlies je wel de helft van de sexy Kalveren.'' Het NFF beweegt mee met de tijdgeest en heeft ervoor gekozen om het onderscheid tussen man en vrouw bij de prijzen op te heffen Stapel: ,,Het is ook een devaluatie van de vorige acteerprijzen. De winnaars hadden toen minder concurrentie dan de genomineer den voor de nieuwe acteeronder- scheiding. Het NFF maakt er echt een zooitje van. Maar ja, acteer- prijzen is toch al altijd appels met peren vergelijken. En de commer ciële impact van een Gouden Kalf op het filmbezoek stelt helemaal niets voor.'' Minder rollen Bij de actrices is de beslissing ook niet in goede aarde gevallen. ,,Wie wordt hiermee geholpen?'' vraagt Katja Herbers zich af. ,,In ieder geval niet de vrouw (die nog altijd minder rollen tot haar be schikking heeft dan de man) en ook niet de Nederlandse film, die hiermee aandacht voor twee films minder genereert.'' Regisseur Dick Maas (Amster- damned, Sintvat het allemaal wat luchtiger op. Op Twitter liet hij we ten: 'Mannen mogen nu eindelijk in een jurk naar het Gala in plaats van in die verplichte smoking.' Hetgekozen moment kan nauwelijks slechter Het is van de zotte en om van te kotsen Wie wordt hiermee geholpen? In ieder geval niet de vrouw beslissing verlies je wel de helft van de sexy Kalveren Met deze vrijdag 20 augustus 2021 GO WASHINGTON De Ameri kaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Admini stration (FAA) wil hoge boetes gaan opleggen aan passagiers die overlast veroorzaken in vliegtuigen. Het aantal incidenten met overlastgevende passa giers in de Verenigde Sta ten neemt sterk toe, bij voorbeeld omdat zij weige ren een verplicht mond kapje te dragen. De boetes kunnen oplopen tot tiendui zenden dollars. Sinds begin dit jaar ontving de FAA al 3889 meldingen van over lastgevende passagiers. DEN HAAG De Giro 5125- actie voor slachtoffers van de aardbeving in Haïti heeft sinds zondag ruim 1 miljoen euro opgebracht, liet het Rode Kruis gisteren weten. De hulporganisatie vreest dat het land op korte ter mijn weer getroffen kan worden door een zware storm. Eerder deze week trok de tropische depres sie Grace over het gebied dat zaterdag werd getrof fen door een zware aard beving. Het dodental als gevolg van de aardbeving is opgelopen tot ruim 2100. Ook zijn meer dan 12.000 mensen gewond geraakt. BRUSSEL Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland maken zich grote zorgen om een versnelling van het atoomprogramma van Iran. Met de verdere verrijking van uranium komt de productie van een Iraans kernwapen dichter bij, vrezen de drie onderte kenaars van het atoomak koord tussen Iran, een aan tal grote landen en de Eu ropese Unie. Daarom moet Iran zo snel mogelijk weer gaan onderhandelen over zijn atoomprogramma en stoppen met schendingen van het akkoord, staat in een verklaring van de drie landen die het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren naar buiten heeft gebracht. De beslissing van het Neder lands Filmfestival (NFF) om voortaan de acteursprijzen gen- derneutraal uit te reiken, waar door de categorieën Beste Ac teur en Beste Actrice worden samengevoegd, is bij een deel van de Nederlandse filmge meenschap slecht gevallen. Ab Zagt Utrecht - Silvia van der Heiden, NNF-directeur -Yorick van Wageningen, acteur - Huub Stapel, acteur Martin Koolhoven, regisseur Katja Herbers, actrice

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13