Journalist krijgt molotovcocktail door raam gegooid EUWS 11 Olie op het vuur in Grieks-Turkse kwestie Den Haan stelt dat haar bezoek geen politieke achtergrond heeft en is zich van geen kwaad be wust. ,,Het was een informeel be zoek als privépersoon", zegt het Kamerlid van voorheen 50Plus tegen deze krant. Den Haan (53) plaatste vorige week op haar officiële Twitterac- count een foto van haar ontmoe ting met de minister van toerisme van Noord-Cyprus. Ze sprak van 'een interessant gesprek'. 'We had den het over het toerisme op Noord-Cyprus en hoe moeilijk het is tijdens de Covid-pandemie', twitterde ze. Op de achtergrond van de foto is een schilderij van de Turkse vlag te zien, op tafel staan twee Turkse vlaggetjes. Invasie Cyprus is sinds 1974 door een mi litaire invasie ernstig verdeeld. Turkije viel Cyprus in juli van dat jaar binnen, nadat daar op aan dringen van het Griekse militaire regime in Athene een staatsgreep was geweest, gepleegd door rechtse Grieks sprekende Cyprio ten die aansluiting bij Grieken land wilden. De invasie leidde tot de splitsing van het eiland tussen het door Turkije bezette noorden van Cy prus en het Grieks-Cypriotische zuiden dat lid is geworden van de EU. De door Turkije uitgeroepen republiek Noord-Cyprus is inter nationaal niet erkend. De VN be mant een bufferzone tussen het noorden en het zuiden. De laatste onderhandelingen om de deling terug te draaien zijn in 2017 mis lukt. 'U bent een schande' De kwestie rondom de afsplitsing ligt al jaren extreem gevoelig, zo il lustreert ook het bezoek van Den Haan. De minister van Economische Zaken, Konstantinos Petridis, re ageerde op Twitter vernietigend op de door het Kamerlid geplaatste foto. 'U bent een schande voor de instelling die u vertegenwoordigt, voor uw politiek en voor de Euro pese waarden. U verdedigt etni sche zuivering en bezetting', aldus Petridis. Zijn commentaar krijgt op het eiland veel bijval. Voormalig mi nister van Justitie Emily Yiolitis richtte zich direct tot het Kamer lid. 'U bent een parlementslid van een EU-staat, en u bezoekt een il legaal bezet gebied dat rechtmatig toebehoort aan een EU-staat?' klinkt het verwijtend. Europees parlementariër Loucas Fourlas zegt tegen de Cypriotische krant Alithia dat het bezoek van Den Haan plaatsvond op 'Euro pees grondgebied dat illegaal in handen is van Turkije'. Het was een informeel bezoek als privépersoon Volgens Athos Antoniades van de Democratische partij DIKO kan bovendien van een informeel ge sprek, zoals Den Haan aangeeft, geen sprake zijn. 'Aangezien uw bezoek aan een illegaal regime was en niet aan een staat', twittert hij. 'Uw gedrag is een belediging voor de mensenrechten, de democratie, de VN en EU en voor aangesloten landen. U bent een schande voor uw land.' Den Haan, die overweegt zich aan te sluiten bij een andere partij in de Tweede Kamer, wil weinig woorden vuil maken aan de ont stane ophef. 'Ik kom al jaren op Noord-Cyprus voor vakantie. Het was een informeel bezoek als pri- vépersoon. Meer is er niet over te zeggen wat mij betreft', laat ze schriftelijk weten. Dat haar account en bericht over de ontmoeting geen informele in druk zouden wekken, betwist ze. 'Mijn account is geen professio neel account en niet als dusdanig geverifieerd. Fractie Den Haan is dat wel en daarop wordt niets ver meld. Dus wat mij betreft is en blijft dit een privébezoek.' In het noordelijke deel van Cy prus wordt overigens wel positief teruggekeken op het bezoek van Den Haan. 'De Turks-Cyprioten zijn dankbaar voor uw bezoek aan Noord-Cyprus. Heel erg bedankt. We wachten weer op u', twittert de landelijk bekende econoom Fuat Nalcioglu. Het staatspersbureau van Noord-Cyprus mengt zich onder tussen ook in de discussie over het bezoek. 'Het ministerie van Bui tenlandse Zaken doet de verkla ringen van de Grieks-Cyprioti sche autoriteiten af als ongegrond en ongepast', schrijft het zoge noemde Türk Ajansi Kibris (TAK) op Twitter. Klacht De Cypriotische ambassade in Ne derland heeft vandaag een klacht ingediend bij de Nederlandse re gering over het omstreden bezoek, meldt Cyprus Mail. 'Cyprus heeft een uitstekende relatie met de Nederlandse rege ring en leden van het Nederlandse parlement. Het incident heeft hen erg van streek gemaakt en ze heb ben ons verzekerd dat ze de kwes tie in de Kamer zullen aankaarten', zeggen bronnen tegen de krant. Ton Voermans Groningen Door de projectielen ontstond brand in de woning. Groeneveld en zijn vriendin wisten het vuur zelf te doven en zijn ongedeerd. De politie doet onderzoek en wil nog niet speculeren over de aan leiding. „Ongeacht het motief staat vast dat journalisten in alle vrijheid hun werk moeten kun nen doen.'' De politie kreeg om 02.45 uur een melding binnen van het incident. Het brandende materiaal was door een ruit in de voordeur van de bo venwoning gegooid. De journalist en zijn partner waren wakker ge worden van het glasgerinkel. Ook voor de woning werd brandbaar materiaal aangetroffen. Het voorval gebeurde in de Tuinwijk. De politie zoekt mensen die informatie heb ben over het incident. Ook wordt bekeken of er camerabeelden zijn. Aan buurtbewoners wordt ge vraagd of ze iemand hebben gezien die rook naar brandbare vloeistof fen. Ruiten ingegooid Groeneveld, oprichter en hoofdre dacteur van Sikkom, publiceert stadsnieuws en stelt daarbij ook praktijken aan de kaak van ver huurders van woningen die het niet zo nauw nemen met regels en wetten. De site is onderdeel van NDC Mediagroep. Eerder werden adresgegevens van Groeneveld op internet gedeeld door een boze on dernemer die kritiek had op een van zijn artikelen. Kort daarop wer den ruiten bij de journalist inge gooid. Het is niet duidelijk of het incident hiermee samenhangt. De bedreigingen richting Groeneveld zijn zo ernstig dat er veiligheids maatregelen zijn getroffen door NDC en de politie. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) noemt het inci dent 'weer een aanslag op de Ne derlandse journalistiek' aldus alge meen secretaris Thomas Bruning in een reactie. ,,Na de moordaanslag op Peter R. de Vries is dit de tweede aanslag in korte tijd op een Neder landse journalist'', stelt Bruning. ,,Dit is een heel somber jaar voor de journalistiek. Deze aanslag op Wil lem met een brandbom had heel anders kunnen aflopen.'' De NVJ-voorman beklemtoont dat Groeneveld eerder te maken heeft gehad met ernstige bedrei gingen. ,,Het is van cruciaal belang dat Willem zich nu beschermd voelt en dat de politie alles in het werk stelt om de laffe daders van deze aanslag snel op te sporen en te vervolgen. Het moet duidelijk zijn dat dit niet wordt getolereerd in Nederland.'' Niet genoeg Bruning denkt dat het onderwerp, zeker na de moordaanslag op Peter R. de Vries, wel op de agenda staat van de politiek. ,,Maar deze nieuwe aanslag bewij st wel dat alles wat we op dit moment doen nog niet ge noeg is. Ik hoop dat Den Haag daar heel goed van doordrongen is. Jour nalisten horen zich niet bedreigd te voelen en moeten zonder angst hun werk kunnen doen.'' Recent deed Groeneveld aangifte tegen een vastgoedbedrijf vanwege intimidatie en het delen van zijn persoonsgegevens op sociale me dia. De journalist had geschreven hoe het bedrijf fietsen bij een stu dentenflat weghaalde, vervolgens dumpten medewerkers van het vastgoedbedrijf de fietsen bij het huis van Groeneveld. De rel werd zelfs een politieke kwestie nadat de Groningse gemeenteraad de inti midatie had afgekeurd en een aan val op de persvrijheid noemde. Vorige week zei Groeneveld in een interview met Villamedia, de website over journalistiek, dat hij wel vaker over zijn schouder kijkt als hij door de stad loopt. In dat ar tikel zegt hij ook dat hij zich niet laat verjagen en over misstanden blijft schrijven. ,,Ons huisjesmelk- dossier is wel ons grootste dossier. Ik werd vroeger zelf genaaid door een huisjesmelker. Bijna alle stu denten in Groningen worden vroeg of laat verneukt door een huisbaas. Ik vind dat schandalig. Het gaat hier om mensen van 18, 19 jaar oud die hier geen netwerk hebben en met de rug tegen de muur staan. Daar maak ik mij kwaad over en daar hebben we dan ook wel een beetje een activistische, journalistieke rol in. De media zijn er ook om men sen een stem te geven.'' vrijdag 20 augustus 2021 Woede om bezoek Liane den Haan aan Noord-Cyprus Liane den Haan met de minister van Noord-Cyprus. privéfoto Tweede Kamerlid Liane den Haan ligt op Cyprus zwaar onder vuur, omdat ze een ont moeting heeft gehad met een minister van de internationaal niet-erkende republiek Noord- Cyprus. Dat wordt door Cyprus gezien als een provocatie en een erkenning van het door Turkije bezette deel van het ei land. Sebastiaan Quekel Rotterdam/Cyprus - Liane den Haan Bij journalist Willem Groeneveld, werkzaam bij het Groningse stadsblog Sikkom, zijn gister nacht een of meerdere molo tovcocktails door zijn ruit ge gooid. De politie neemt de zaak hoog op. Willem Groeneveld: 'Activistische, journalistieke rol'. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11