10 NIEUWS 3,4,6 of 8 dagen Mooi Sauerland vrijdag 20 augustus 2021 RUSLAND DEMONSTRATIERECHT Het recht op demonstratie in Rusland wordt verder uitgehold, schrijft Amnesty International. Linguïst Joelia Galjamina ondervond het aan den lijve. Ze kreeg twee jaar voorwaardelijk voor deelname aan 'illegale' demonstraties. Joost Bosman Moskou Afgelopen december veroordeelde een rechter de 48-jarige Joelia Galjamina tot het betalen van een boete van omgerekend 2300 euro. Wegens deelname aan een niet- toegestane demonstratie in 2019. Bovendien kreeg ze twee jaar voorwaardelijke celstraf opgelegd. Het maakte de taaldocent en stadsraadslid van Moskou tot een bekende oppositiefiguur, één van de weinigen nog in Rusland. ,,Ze zijn nog schappelijk ge weest'', zegt Galjamina in een café-restaurant, prikkend in een salade. Want eigenlijk had ze al in een strafkolonie kunnen zitten. ,,Ik was in mei op een bijeenkomst voor lokale politici in Veliki Novgorod en werd er opnieuw ge arresteerd. Zeven dagen lang heb ben ze me vastgehouden.'' Daardoor kon Galjamina zich niet melden bij de Penitentiaire dienst (FSIN), een periodieke ver plichting bij een voorwaardelijke celstraf. ,,Maar toen ik bij de FSIN kwam, deden ze niet moeilijk. Ik was gearresteerd, een week in de tentie gehouden en had dus een goede reden voor mijn verzuim'', grinnikt ze. Ze zegt het met ironie, en vertelt waarom er - in haar ogen - nog coulant met haar wordt omgegaan. ,,De autoriteiten waren redelijk, omdat ik onafhankelijk politicus (Galjamina hoort bij geen enkele Ik was gearresteerd, een week in detentie gehouden, dus was er een goede reden voor mijn verzuim -Joelia Galjamina politieke partij of beweging, red.) én vrouw ben. En ze zijn bang voor vrouwen. Ik praat en gedraag me niet agressief, geloof veel meer in soft power tegen dit regime. Ze zouden het gewoonweg niet heb ben kunnen uitleggen, als ze me zwaarder hadden gestraft.'' Volgens Galjamina - en velen met haar - was haar proces een schijnvertoning. ,,Ze hadden niks om me te veroordelen. Maar het was een vrolijke dag, één grote show in de rechtszaal: artiesten, collega's, junkies, ze waren alle maal gekomen om me te steunen.'' Het tekent de mentaliteit van Galjamina, ze wil haar leven niet laten vergallen door de toene mende repressie in Rusland. 'Je moet problemen in geluk omzet ten', luidt haar lijfspreuk. Het geval van de politica staat niet op zich. Uit een onlangs ver schenen rapport van mensenrech tenorganisatie Amnesty Interna tional blijkt dat het recht op de monstreren in Rusland de laatste jaren schrikbarend is ingeperkt. Zo stelt een wet uit 2014 het deelnemen aan door de autoritei ten niet toegestane demonstraties strafbaar. Dat is in strijd met de Russische grondwet, want die geeft burgers nadrukkelijk het recht vreedzaam te demonstreren, waar en wanneer ze maar willen. Inmiddels is de wet maar liefst dertien keer aangepast en daar door nog repressiever geworden. Zo kunnen de autoriteiten op vage gronden eerder toegestane beto gingen op het laatste moment ver bieden en is financiering van pro testbijeenkomsten met buiten lands geld min of meer verboden. Demonstranten die de wet over treden, kunnen hoge geldboetes krijgen en zelfs tot vijfjaar achter de tralies belanden. Dus zijn protestacties voor Gal- jamina taboe. ,,Mijn advocaat heeft me verboden nog naar betogingen te gaan'', vertelt ze. Opnieuw lacht ze erbij. Vanwege haar politieke activiteiten is de taalkundige bij twee universiteiten weggestuurd. Bij een derde onderwijsinstituut, waaraan ze nu is verbonden, houdt de directeur haar de hand boven het hoofd. ,,Het is zijn kleine teken van protest tegen de autoriteiten'', vermoedt Galja- mina. De politica kan vanwege haar veroordeling ook niet deelnemen aan de parlementsverkiezingen in september. Maar ze beschouwt het allemaal niet als een nederlaag. Weer toont ze haar onverwoest bare positiviteit. ,,Je moet er niet over praten in termen van winst of verlies. Ik kan niet meer politiek actief zijn, dus probeer ik me voor lopig op een andere manier nuttig te maken. Ik help andere opposi tiekandidaten die wel deelnemen aan de verkiezingen.'' Vrouwenbeweging Daarnaast is Galjamina eigen pro jecten begonnen. Zo richtte ze een anticorruptie-opleiding op voor lokale politici, activisten en jour nalisten. Ook is ze bezig een vrou wenbeweging van de grond te krijgen. ,,In het Kremlin zitten al leen maar macho's, daarom denk ik dat zo'n beweging heel perspec tiefrijk is.'' Of ze opnieuw gevaar loopt te worden aangepakt vanwege deze initiatieven, vindt Galjamina moeilijk te beoordelen. ,,Je moet er niet over nadenken, want dan raak je verlamd. Als je geen risico's wilt lopen, kun je misschien beter Rus land verlaten, zoals velen al heb ben gedaan. Maar ik wil hier blij ven.'' Landhotel Gödeke in Burbecke, Duitsland Het Sauerland, zo dichtbij en zo anders. Het hotel ligt landelijk in het rustige Burbecke. In een waar paradijs voor ieder buitenmens. Geniet van de vele wandel- en fietsroutes in de natuurparken Sauerland- Rothaargebergte, Arnsberger Woud en Biggesee-Listersee. En dat alles op slechts drie uur rijden van Utrecht. Start de auto maar vast! Inhoud arrangement: Prijzen p.p. per arrangement: 2, 3, 5 of 7x overnachting&ontbijt 3 dagen - 69,- (t/m 30 nov 2021) 2, 3, 5 of 7x 3-gangen keuzemenu 4 dagen - 99,-(t/m 30 nov 2021) welkomstdrankje koffie+gebak 6 dagen - 159,-(t/m 30 nov 2021) gratis wifi, parkeren en regio-info 8 dagen - 209,-(t/m 30 nov 2021) Meer informatie en boeken op pzc.nl/vt2122 of bel Videotrips op 06-24937937 (ma t/m vr van 9-17 uur) Joelia Galjamina tijdens een verboden demonstratie in 2019. foto getty images PC 'Je moet niet nadenken over gevaar, dan raak j e verlamd' Prijzen zijn o.b.v. een 2-pk en excl. 20 boekingskosten. Toeslag 1-pk: 10 p.p.p.n. en kinderkorting, bij 2 volbetalenden op de kamer: max. 2 kinderen van 0 t/m 11 jaar: 100%. Bij oranje reisadvies gratis annuleren tot 35 dgn voor aankomst én binnen die tijd omboeken zonder wijzigingskosten. Afstand is vanaf Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10