M Kamer boos: evacués krijgen niet altijd recht op asiel 7 donderdag 19 augustus 2021 Dat schoot de Kamer in het ver keerde keelgat. Die roept het kabi net op om de Afghanen die naar Nederland worden geëvacueerd te bestempelen als 'systematisch ver volgde groep', waardoor de asiel procedure sneller gaat. Maar na een lange en verhitte discussie bleek dat het kabinet niet zo ver wil gaan. Volgens demissionair staatssecreta ris Ankie Broekers-Knol zou dat 'een categorische en generieke in williging van asielaanvragen' bete kenen. Het kabinet wil liever kijken naar individuele 'acute en schrij nende gevallen'. De Kamer wil juist dat alle bewa kers, koks en chauffeurs die voor de Nederlandse missie hebben ge werkt, maar ook Afghaanse mede werkers van hulporganisaties die met Nederlands geld werden gefi nancierd en journalisten die Neder landse media hebben geholpen, de zelfde rechten krijgen. Kristalhelder Aanvankelijk leek het kabinet de motie te omarmen. ,,Uw Kamer heeft een kristalhelder signaal ge geven, dat hebben we gehoord", sprak Broekers-Knol. Ook minister Ank Bijleveld van Defensie zei dat 'alle mogelijkheden worden benut'. „Iedereen die we eruit kunnen ha len, halen we eruit." Minister Sigrid Kaag van Buiten landse Zaken zei dat het kabinet 'een uiterste inspanning zal leve ren' om Afghanen die voor Neder land hebben gewerkt uit het land te halen. „Wij willen geen mensen achterlaten die in gevaar komen omdat ze voor Nederland hebben gewerkt", zei Kaag. ,,De ambitie is keihard en heel duidelijk." Maar na doorvragen op ontwij kende antwoorden van zowel Bijle- veld als Broekers-Knol bleek dat dit alleen geldt voor het deel van de motie dat oproept om de groep Af- ghanen, samen met de tolken, het lokale ambassadepersoneel en nog aanwezige Nederlanders, 'zo snel mogelijk te evacueren'. Afgezien van de tolken houdt het kabinet vast aan de individuele beoordeling van de asielaanvragen. D66-Kamer- lid Salima Belhaj, de initiatiefne mer van de motie, wil niet dat een kok of beveiliger nog 'achteraf moet aantonen dat je daar gevaar loopt'. ,,Nee, zelf haal ik ook zingeving uit het feit dat we een jaar lang ons stinkende best heb ben gedaan. Dat we de mensen daar echt vooruitgang, een blik op de toekomst, heb ben geboden. Ik voel me ontzettend verbon den met het land. Met de mensen, die zo open, eervol en moedig zijn. Het gros van de mensen die ik in Afghanistan heb zien ster ven, waren overigens Afghanen. Elke avond zag ik in ons ziekenhuis blauwe plastic vuil niszakken liggen vol geamputeerde ledema ten van burgers die het slachtoffer waren van bermbommen van de taliban. Dat maakt het voor mij persoonlijk des te pijn lijker dat we ze nu in de steek laten.'' ,,Voor de mensen die ons heel actief hebben geholpen, hebben wij een morele verant woordelijkheid. Dat staat buiten kijf. Het is lastig om dat zuiver en netjes te doen, want zijn mensen wie ze zeggen te zijn? In Afgha nistan heeft niet iedereen papieren. Maar bij twijfel moeten we mensen het voordeel ge ven. Niet het nadeel, zoals tot nu toe.'' Ik geloof niet dat de taliban milder zijn dan twintig jaar geleden ,,Het is niet zo dat onze vredesmissies per definitie falen. In Bosnië is het na de geno cide al twintig jaar vrede. Maar het is essen tieel dat we vooraf bepalen wat we willen bereiken. Daar is het meteen al fout gegaan. De politiek bepaalde dat het een opbouw- missie werd, geen gevechtsmissie. Van de politiek mochten wij als opbouwmissie ISAF geen zaken doen met operatie Endu ring Freedom, die achter al-Qaeda aanging. Geen militair kon dat begrijpen. Elke ge wonde Nederlandse militair is afgevoerd in een helikopter waar Enduring Freedom op stond. De politieke wenselijkheid is soms heel lastig te vertalen in de militaire werke lijkheid. Ons parlement heeft de verant woordelijkheid om in de spiegel te kijken. Militairen zenden zichzelf niet uit, dat doet de politiek. We hebben in al die jaren 30.000 Nederlandse militairen naar Afgha nistan uitgezonden, met 300.000 familiele den die thuis in angst zaten, en die missie is niet geslaagd. Dan moet je onderzoeken hoe dat heeft kunnen gebeuren.'' ,,Voor westerse interventies is de deur dicht, zeker voor komende jaren. Ik vrees dat de relatieve rust van nu tijdelijk is. Er zal een strijd tussen stammen ontstaan om de macht, waarin de doorvoer van heroïne een essentiële rol speelt. De taliban en de krijgs heren zijn voor hun financiering voor een groot deel van heroïne afhankelijk. Ik geloof niet dat de taliban milder zijn dan twintig jaar geleden. Ze hebben betere communica tiemedewerkers. Mijn ervaring is dat zij zich aan geen enkele wet, oorlogsrecht of mense lijke waarde houden. De sharia zal de heer sende wetgeving worden.'' voor vrouwen en meisjes in de samenle ving, ben je generaties bezig. Daar had de overheid vooraf eerlijk in moeten zijn. Dat Biden zegt dat de VS niet aan opbouw wilde doen, maar het land alleen ontdoen van al- Qaeda, is echt niet waar. De VS heeft meer dan 130 miljard dollar uitgegeven aan nation building, om te voorkomen dat het land weer een broeinest zou worden voor terrorisme.'' ,,Dat zou dan inderdaad de consequentie zijn geweest. Maar we hadden ook pragma tisch kunnen zijn. De westerse landen zaten nog maar met 3500 man in Afghanistan, van wie honderd Nederlanders. Mij maak je niet wijs dat Nederland als zestiende economie van de wereld, met een krijgsmacht van 60.000 mensen, niet in staat is zo'n vredes missie uit te voeren. Dat hadden we makke lijk nog generaties kunnen volhouden, met het oog op de stabiliteit in de wereld. Maar Joe Biden wilde het niet, en wij wilden het niet. Vergeet niet dat wij zelf in 2010 onze missie in Uruzgan hebben beëindigd. Niet omdat we die niet konden volhouden, maar om binnenlandse politieke redenen. Onze invloed in Azië, op het wereldtoneel, is he lemaal weg. Als Westen hebben we geen vi sie op wat we met de wereld aan willen. De prijs die we nu gaan betalen is vreselijk hoog.'' ,,Het overgrote deel vindt het vreselijk wat er nu gebeurt, en is ook boos. Toch zijn ze trots dat zij hebben geprobeerd om het goede te doen. Maar er zijn ook veteranen die zeggen: het was vanaf het begin een zin loze missie, we hadden nooit moeten gaan.'' GO Den Haag De Tweede Kamer eist van het kabinet dat Afghanen die voor Nederland hebben gewerkt op dezelfde manier worden behan deld als Afghanen die voor de Nederlandse krijgsmacht heb ben getolkt. Het kabinet wil de groep wel evacueren, maar niet beloven dat zij als risicogroep aanspraak maken op asiel. Hanneke Keultjes M Mart de Kruif in 2009 in zijn kantoor op de basis in Kandahar. Boven: In datzelfde jaar ont moet hij op de basis de toen nog vicepresident van de VS, Joe Biden. Onder: De Kruif op vlieg basis Eindhoven aan het begin van zijn missie in 2008. foto's Hollandse hoogte, afp, anp Hoe voelt u zich daarbij? U heeft in Af ghanistan 282 brieven moeten schrijven naar families van militairen die onder uw bewind sneuvelden. Was dat voor niets? Is het onze verantwoordelijkheid om de Afghanen die hielpen bij de missie naar Nederland te halen, zoals tolken e n beveiligers? - Mart de Kruif Kan Nederland ooit nog aan een vredes missie deelnemen? Of zien we nu het be wijs dat we daar niet toe in staat zijn? Hoe verwacht u dat het verder gaat? Hadden we dan nooit aan de missie moeten beginnen? U spreekt veel Afghanistan-veteranen, hebben zij het gevoel dat alles voor niets is geweest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7