II Oude bibliotheek in Terneuzen: wordt het slopen of behouden? ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Bieb verhuist iets later naar Kop van de Noordstraat donderdag 19 augustus 2021 ZELDZAME VOGELS ONTSNAPT TERNEUZEN hing een touwtje. Waarschijnlijk heeft een van de vogels het deurtje zo open gekregen.'' Overleven niet in het wild De sierlijke dieren, die in het wild in oostelijk en zuidelijk Afrika le ven, waren inderdaad gevlogen. Van Hese belde onmiddellijk de politie. ,,Het is niet zo dat ze ge vaarlijk zijn, maar ze zouden in het wild niet lang overleven. Ze zijn in gevangenschap geboren, ze krijgen hun voedsel altijd aange reikt. Ze konden daarom ook niet ver weg zijn, want ze vliegen nooit.'' Van Hese en zijn vriendin sprongen in de auto. Eerst reden ze naar het nabijgelegen sportpark Oude Vaart. ,,Daar is veel groen, dus mijn gevoel was dat ze daar weleens zouden kunnen zitten. Een rijschoolhouder die er op het parkeerterrein les gaf, keek wel vreemd op toen ik vroeg of hij een grote grijze vogel had gezien. Maar even later kregen we via de politie een melding dat er eentje in de buurt van het korfbalveld van Luc- tor was gezien. Dat moet haast wel 'mijn vriendinnetje' zijn geweest. Een van de vier vogels eet name lijk uit mijn hand. Die is niet bang. De eerste konden we dus vrij mak kelijk vangen met een net.'' Ook twee andere vogels hielden zich in de buurt op. Van Hese Een rijschoolhouder keek wel vreemd op toen ik vroeg of hij een grote grijze vogel had gezien moest ervoor door een sloot ren nen, over een hek klimmen, maar bij het hondensportterrein en het iets verderop gesitueerde uitvaart centrum ving hij rond vijf uur toch ook nummer twee en drie. De laatste vogel genoot nog een paar uur langer van zijn vrijheid. Van Hese: ,,Om half negen kregen we een melding dat deze vogel op het dak van een huis aan de Bach- laan zat. Met hulp van een hoog werker van de brandweer en met medewerking van de dierenambu lance hebben we ook de laatste ge lukkig weer kunnen vangen.'' Hangslotje Van Hese haalde dinsdagavond eens opgelucht adem. Een nieuwe ontsnapping wordt voor zijn vo gels een stuk ingewikkelder. Op de deur van de volière zit sinds dins dagavond voor alle zekerheid ook een hangslotje. Vier grijze kroonkraanvogels ontsnapt. In Terneuzen. Wat? Ja, doei! Alwin van Hese van drankenhandel 3Wegen kon er gistermiddag wel om lachen. Het is inderdaad geen alledaags bericht. Een dag eerder had hij minder lol, toen hij het hekje van zijn volière open zag staan. Van Hese (43) houdt op zijn bedrijfsterrein als hobby bijzondere vo gels. Hij kweekt met gierparelhoenders, heeft een paar kookaburra's en is ook trots op zijn vier grijze kroon- kraanvogels. Daarnaast houdt hij voor de leuk wat stokstaartjes. Zijn twee Mechelse herders en bewa kingscamera's beschermen de hobby van Van Hese en zijn vrien din Remke tegen mensen met ver keerde bedoelingen. ,,Ik vertel lie ver niet wat ze kosten, maar laten we het erop houden dat ik er zui nig op ben.'' De Terneuzenaar was dinsdag middag in zijn winkel bezig met het aanvullen van de drankvoor raad, toen de buurman (tuincen trum De Plantenhal) belde. ,,Vol- gens mij zie ik vogels van je over vliegen'', zei hij. ,,Ik ben meteen bij het hok gaan kijken en schrok me rot. Het hendeltje van de deur stond omhoog. Aan dat hendeltje Wethouder Frank van Hulle van de gemeente Terneuzen kan daar nog niet al te diep op ingaan. De ge meente is eigenaar van het pand, dat waarschijnlijk rond kerst door Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen wordt verlaten. Dan neemt de bieb intrek in een nieuwe ruimte onder de appartementen in De Kampanje, op de Kop van de Noordstraat. De huidige stek van de bieb is geda teerd, maar volgens Van Hulle toch nog altijd bijzonder. ,,Het heeft een typische architectuur. De ene geïn teresseerde partij wil het afbreken, de andere denkt aan een uitbouw. Maar misschien komen er straks nog veel betere plannen voorbij.'' Kolk Van Hulle zou het mooi vinden als het ruim veertig jaar oude gebouw kan worden behouden. ,,Het is nog niet zo heel oud. Het past ook echt wel in het gebiedje bij de kolk. Soms moet je ook iets de kans ge ven om uniek te worden, toch? Een combinatie met het ING-gebouw, dat er pal achter ligt, is misschien ook wel een optie. Dat pand wacht ook op een nieuwe bestemming. Verder kun je denken aan kantoren of woningbouw.'' De nieuwe bibliotheek in De Kampanje zal in niets meer doen denken aan de traditionele biblio theek, met lange rijen boekenkas ten, aan de Oostkant. Het nieuwe onderkomen wordt veel meer een ontmoetingsplek voor iedereen. Met een leeshoek, ruimtes voor le zingen en trainingen en stilteruim tes om te studeren. Ook komt er een 'makersbieb', waar nieuwe technologieën als 3D-printen wor den gepresenteerd. Ook komt er een permanent laboratorium. TERNEUZEN De verhuizing van de bibliotheek naar De Kam panje op de Kop van de Noord straat in Terneuzen laat iets lan ger op zich wachten. Eigenlijk zou de bieb in oktober haar stek aan de Oostkant verlaten. Dat wordt nu rond Kerstmis. Voor de opening moet ook de blikvanger van de bibliotheek, een vuurto ren die informatie op omlig gende muren schijnt, er staan. De aanleg van een stadspark voor De Kampanje begint in sep tember. Het park krijgt zitplaat sen van hergebruikte meerpalen. Dan rest nog de bouw van een appartementencomplex noorde lijk van De Kampanje. Daarvoor had de gemeente een overeen komst met Impact Vastgoed uit Rotterdam voor de bouw van veertig kleine appartementen. Wethouder Frank van Hulle laat weten dat dit plan niet meer doorgaat. ,,Het worden er een stuk of 35. Die worden gebouwd door een andere partij. Binnen kort treden we daarover naar buiten.'' In de krant van morgen vertellen de eerste bewoners van De Kampanje over hun ervaringen en blikken we terug op het lange dossier Kop van de Noordstraat. Kraanvogels even op de vlucht lachen. Zijn vier ontsnapte grijze kroonkraanvogels zijn weer terug op het terrein bij zijn winkel. foto kelly thans Alwin van Hese kan weer lache -Alwin van Hese, eigenaar vogels Raymond de Frel Terneuzen Afbreken of verbouwen? Dat is de grote vraag als het over het huidige gebouw van de biblio theek aan de Oostkant in Ter- neuzen gaat. Twee partijen heb ben al interesse getoond. Raymond de Frel Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51