Eerste smetten op pr-offensief van de taliban 4 dagen Veluwe 89.-! 4 Terwijl de evacuatie uit Afghanistan langzaam op gang komt, slaagde een aantal Nederlandse Afghanen in Kaboel er niet in het vliegveld te bereiken. Ze hopen dat de Nederlandse overheid meer voor hen kan doen. AFGHANISTAN TALIBAN De taliban zijn hard bezig om, naar eigen zeggen, een 'inclusieve, isla mitische regering' te vormen. Daar toe werden gesprekken gevoerd met voormalig president Hamid Karzai en Abdullah Abdullah, een hoge functionaris uit de afgezette regering. Uiteindelijk moeten spij kers met koppen worden geslagen in gesprekken met Mullah Abdul Ghani Baradar, de hoogste politieke leider van de taliban, die deze week naar het land terugkeerde. Gisteren ontmoetten Karzai en Abdullah de invloedrijke Anas Haqqani, leider van de beruchte ta- liban-factie. De VS bestempelden dit Haqqani-netwerk in 2012 als een terroristische organisatie. Het net werk wordt gezien als organisator van diverse (zelf)moordaanslagen waarbij in de loop der jaren duizen den slachtoffers vielen. Van deur tot deur De taliban hebben beloofd de vei ligheid in Kaboel te handhaven, maar bewoners melden dat groe pen gewapende mannen van deur tot deur zijn gegaan om te informe ren naar Afghanen die met de Ame rikanen of de afgezette regering hebben samengewerkt. Het is on duidelijk of dit inderdaad taliban zijn of criminelen die zich voor doen als militanten. Afghanen staan ondertussen al dagen in de rij voor geldautomaten, en velen halen hun spaargeld eruit. ,,De taliban hebben militair gewon nen, maar moeten nu regeren'', schreef een lokale commentator. Het runnen van de economie wordt een probleem, al zou China het nieuwe bewind onder voorwaar den willen helpen. De Verenigde Arabische Emiraten meldden giste ren de gevluchte Afghaanse presi dent Ashraf Ghani en zijn familie asiel te hebben verleend uit 'huma nitaire overwegingen'. Als 'legi tieme interim-president' roept hij de bevolking op zich aan te sluiten bij het 'verzet'. In berichten op Twitter beweert hij dat hij wel in Afghanistan is gebleven. Ondertussen heeft het pr-offen- sief van de taliban wat problemen. Eerst was er een gewelddadige re actie van de lokale taliban op een protest in de oostelijke stad Jalala- S Taliban vielen mensen aan die de nationale vlag wilden hijsen bad. Tientallen mensen hadden zich daar verzameld om de natio nale vlag te hijsen een dag voor de onafhankelijkheidsdag van Afgha nistan, die het einde van de Britse overheersing in 1919 herdenkt. Ze lieten daarvoor de talibanvlag zak ken - een witte vlag met een isla mitische inscriptie. Op videobeel den in de sociale media was te zien hoe de taliban daarop mensen met wapenstokken aanvielen. Daarbij zouden een dode en meerdere ge wonden zijn gevallen. Ook de rela tie met de sjiitische minderheid in centraal Afghanistan, de Hazara, werd op scherp gezet toen taliban- strijders in de stad Bamiyan een standbeeld opbliezen van Abdul Ali Mazari, een sjiitische held. Westerse landen riepen gisteren de nieuwe machthebbers op discri minatie en misbruik van Afghaanse vrouwen en meisjes te voorkomen. Uit Herat kwamen berichten dat meisjes weer naar school mochten. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cre en Nederlands-Af- ghaanse vrouw uit Haarlem, die met haar drie kinderen onder gedoken zit in de buurt van Kaboel, vertrok dins dagavond naar het vliegveld, maar keerde woensdagochtend weer terug naar haar schuilplaats. Bij het vliegveld trof ze een enorme chaos aan. ,,Het is zo enorm druk, iedereen duwt je weg. Amerikaanse soldaten heb ben ons beschoten en er worden granaten gegooid.'' De hele nacht probeerde ze met haar kinderen in de buurt van de gate te ko men. ,,We hebben paspoorten, die steken we ook in de lucht. Maar er is niemand die zegt: kom maar binnen. We worden wegge duwd. Het is heel erg eng. Mijn zoon en ik zijn ook lichtgewond geraakt door zo'n granaat.'' Haar ervaring is vergelijkbaar met die van andere Nederlanders in Afghanistan die deze krant sprak. De meesten zijn in het land voor een familiefeest, en werden overvallen door het snelle opruk ken van de taliban en de chaos die daarop volgde. Terwijl tientallen landgenoten er gisteren in slaag den aan boord te geraken van een evacuatievlucht, zag een onbe kend aantal hun poging stranden. Een 54-jarige Amsterdammer met Afghaanse wortels stond doodsangsten uit op het vlieg veld. Militairen schoten volgens zijn familie in het rond om de op eengehoopte mensen uit elkaar te drijven. Een poging om op het vliegtuig te stappen mislukte daardoor. ,,Ik durf niet meer zo snel naar het vliegveld, er moet een veiligere manier zijn om geëvacueerd te worden'', laat de man, vader van twee, weten. Uit WhatsAppgesprekken blijkt dat de vader, die in Afgha nistan op familiebezoek is, zich amper raad weet met de huidige situatie. Inmiddels is de man weer bij familie in Kaboel. Zijn familie drukt hem vanuit Neder land op het hart nog even vol te houden. Hij doet een oproep aan de Nederlandse overheid om een evacuatie buiten het vliegveld te regelen. ,,Stop mensen in een bus buiten het vliegveld en laat deze vervolgens het terrein op rijden'', vult zijn zoon Kamal aan. ,,Want zoals het nu gaat schiet het echt niet op.'' Ook de moeder uit Haarlem heeft behoefte aan meer hulp. ,,We hebben echt begelei ding nodig om weg te kunnen ko men. Ik heb wel contact met het ministerie, maar er is nog geen volgende stap.'' Demissionair minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Zaken) zei gisteren de indruk te hebben dat de situatie zich lijkt te stabilise ren, en dat het voor Afghanen in middels mogelijk was het vlieg veld te bereiken. Kaag zei ook dat er nog 'veel en veel meer mensen' geëvacueerd moeten worden. Hoeveel dat er zijn, zegt het kabi net niet. Naast Nederlandse Af- ghanen wachten ook tolken en hun families nog op een evacua- tievlucht naar Nederland. Kritisch Nederlanders in Afghanistan en hun familie in Nederland zijn kritisch over de communicatie met de overheid. Zo probeert de in Rotterdam woonachtige Arian, die gisteren naar eigen zeggen op een veilige plek in Kaboel zat, via omliggende landen terug naar Nederland te komen. ,,Ik heb De fensie via Facebook om hulp ge vraagd, maar heb nog geen reactie ontvangen. Ik heb werkelijk geen idee hoe ik nu thuis moet komen. Alle commerciële vluchten zijn geschrapt, en ik krijg geen infor- 3 dgn Zeisterbos HP Zuid-Limburg diner Vanaf: Incl. wellness! donderdag 19 augustus 2021 GO Terwijl de nieuwe machthebbers een regering willen vormen, groeit de twijfel over de be trouwbaarheid van een nieuwe, gematigder', taliban. Bob van Huët Rotterdam/Kaboel Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Britse bur gers stappen in een militair vliegtuig op de luchthaven van Kaboel. Een 54-jarige Amsterdammer met Afghaanse wortels stond doodsangsten uit op het vliegveld van Kaboel. privébeeld M Franse evacués uit Afghanistan komen aan op het vliegveld in Parijs. FOTO AFP 'Iedereen duwt Sander van Mersbergen Sebastiaan Quekel Rotterdam/Kaboel Luxe 4* hotel met wellness! Omringt door natuurgebieden en nabij Arnhem! 4* Fletcher Hotel De Buunderkamp, Wolfheze (8,3) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet Incl. binnenzwembad, sauna en Turks stoombad Gratis wifi en parkeren. Aankomsten t/m november. 3* Postillion Utrecht Bunnik (8,3) 4* Fletcher Wellness-Hotel Sittard (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbu 2x een 3-gangen diner Laatste kamers op=op fet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi I I lx een 3-gangen diner m lw#«™ Betaal pas bij aankomst! #Ve™ >£t>~j iüfa 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4