Doodrijder Fleur op verlof nabij herdenkplek NIEUWS 3 CORONA HORECA donderdag 19 augustus 2021 Bedreigingen, haatmail, vervelende telefoontjes en slechte reviews. Dat kreeg de Amersfoortse horecaondernemer Karen Rico allemaal op haar bord omdat ze gevaccineerd personeel zoekt. ,,Ik probeer alleen mijn gasten te beschermen.'' Deze woensdagochtend is het de eerste keer in dagen dat de 52-jarige géén haatmail heeft ontvangen. Uniek: de afgelopen dagen stroomde haar mail- en telefoonbox vol met ne gatieve berichten én bedreigingen. Een constante stroom die twee weken geleden begon. Net als alle andere horecaonder nemers zoekt ook café Mama Roux personeel. Vanwege een tekort aan mensen moet Karen al één dag in de week de deuren gesloten hou den en daarom plaatste ze een va cature op het raam. 'Ben je 18 jaar of ouder en ben je gevaccineerd of laat je je nog vaccineren? Dan zoe ken we jou', stond er te lezen. Een voorbijganger plaatste een video van de vacature op sociale media. Wat volgde is volgens Ka ren met geen pen te beschrijven. ,,Ik word gewoon echt bedreigd. Hoe ik het in mijn hoofd kon ha len om personeel te dwingen een dodelijke prik te nemen. Sommi gen zeiden zelfs dat ze ons kwa men opzoeken...'' Volgens de ondernemer, die al ruim 23 jaar op het grootste plein van de Amersfoortse binnenstad zit, is de situatie anders dan op so ciale media wordt geschetst. Ze heeft veel trouwe gasten en som migen zijn op leeftijd, ongenees lijk ziek of hebben een aandoe ning. ,,En juist hen wil ik bescher men voor dat verschrikkelijke vi- wordt misschien wel geraakt door die harde woorden. Maar ik moet toegeven dat ik weleens angstig ben, hoor. Er zou maar zo'n gek zijn die wél een steen door mijn raam gooit of teksten op de gevel schrijft.'' Het vervelendste vindt Karen nog het gegeven dat veel mensen haar een slechte waardering op Google geven. ,,Ik had eerst 4,5 ster en dat is écht hoog. Dat is nu naar bene den gehaald door mensen die hier waarschijnlijk nog nooit zijn geko men. Daar baal ik van, want je kunt er niets tegen doen.'' Bizar Diverse horecaondernemers in de Amersfoortse binnenstad geven desgevraagd aan ook hetzelfde beleid te hanteren als Mama Roux, maar uiten dat niet zo in de vacature. Juist om te voorkomen dat ze bedreigd worden door mensen die het er niet mee eens zijn. „Eigen lijk is dat toch bizar'', vindt Karen. ,,De anti-coronagekkies hebben een te luide stem en ik weiger I daarvoor te buigen. Daarom laat ik mijn stem nu ook horen; iets wat andere hore cazaken helaas nog te weinig doen. Ik sta nog steeds achter mijn beleid: ik wil mijn perso neel én vooral mijn klanten zo goed als mogelijk beschermen." Is het gek dat ik een veilige werksfeer wil hebben en zo'n tekst plaats in mijn vacature? rus. Al mijn personeel heeft zich gevaccineerd, zonder dat ik hen dat verplicht. Dit doen zij ook om de mensen op het terras te be schermen. Het zou je maar gebeu ren dat je als personeelslid het vi rus bij je draagt en iemand op het terras besmet.'' Veiligheid Omdat ze van haar bezoekers niet kan verwachten dat ze zich laten vaccineren, denkt Karen op deze manier veiligheid te creëren. ,,Mijn personeel vindt het ook niet fijn als hier iemand komt werken die niet be schermd is. Je loopt achter de bar toch langs elkaar heen. Is het dan gek dat ik een veilige werk sfeer wil hebben en zo'n tekst plaats in mijn vacature? Ik vind van niet. Ik ben ondernemer, verantwoordelijk voor mijn personeel en gasten. Dan moet ik er ook voor zorgen dat ik er alles aan doe om het virus buiten de deur te houden.'' Daar denken sommige 'toetsenbordhelden' blijk baar anders over. De afgelo pen twee weken ontving Ka ren tientallen mails met be dreigingen. Ook wordt er naar de zaak gebeld. ,,Ik lig er niet wakker van als ik die mensen te spreken krijg, maar ik heb ook een meisje van 17 rondlopen. Zij Omdat zijn huis vlak bij de herden- kingsplek voor Fleur ligt, de plek waar hij haar doodreed, mag hij al léén een vaste route naar huis afleg gen en mag hij zich verder nergens in Loosdrecht laten zien. Dat is de oplossing waar de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) voor heeft gekozen in het dilemma rond het verlof van Van W. Het Openbaar Ministerie had negatief geadviseerd over Van W.'s verlof in Loosdrecht omdat zijn woning vlak bij de plek is waar hij haar dood reed. Dat negatieve advies volgde weer op het verzet van nabestaan den van Fleur die geen enkel risico wilden lopen Van W. ergens tegen te komen. De DJI heeft nu besloten dat Van W. wel met verlof mag en ook naar huis, maar dus alleen via een vaste route. Dat wordt gecontroleerd via een enkelband. Ook mag Van W. zich verder nergens in Loosdrecht laten zien en heeft hij ook een loca tieverbod voor het naastgelegen Hilversum. Allemaal bedoeld om de kans op een ontmoeting met de nabestaanden van Fleur te voorko- men. Dat hij ook een verbod heeft om contact te zoeken met de nabe staanden, spreekt daarbij haast voor zich. Veel ophef De zaak van Van W. leidde enkele jaren geleden tot veel ophef: hij en zijn zoon, ex-Transaviapiloot Cas per van W. raasden in maart 2016 met hoge snelheid door Loos- drecht. Walter van W. had ook nog eens te veel gedronken. Vader en zoon waren na een avondje uit aan het 'straatracen' geslagen. Vader Walter reed met zo'n 167 kilometer per uur in zijn Porsche vol in de flank van de auto van Fleur Balke- stein (19). Zij raakte zwaargewond en overleed twee weken later. Van W. verzette zich tijdens de ver schillende rechtszaken met hand en tand tegen de aantijgingen van justitie. Hij probeerde in hoger be roep zelfs aan te tonen dat Fleur zonder goed te kijken de weg was opgereden waar de crash plaats vond. De vrijheden van de veroordeelde leveren mijn cliënt en de broer van Fleur veel beperkingen op In hoger beroep werd hij uiteinde lijk veroordeeld tot drie jaar cel, omdat het straatracen niet bewezen werd geacht. In februari vorig jaar moest Van W. thuis worden opge pakt om eindelijk achter tralies te worden gezet. Hij had zich niet ge meld toen hij werd opgeroepen om aan zijn celstraf te beginnen. Slachtofferadvocaat Sébas Diek- stra, die de vader van de doodgere den Fleur bijstaat, laat in een reactie weten: ,,De vrijheden van de ver oordeelde leveren mijn cliënt en de broer van Fleur veel beperkingen op. Zij zullen nu continu bezig zijn met de vraag of zij de man die hun dochter en zus heeft doodgereden tegen zullen komen. Dit valt hen heel zwaar.'' GO Uitbater overspoeld met haat na oproep voor geprikt personeel Jeroen van der Veer Amersfoort - Karen Rico, horecaondernemer Walter van W., de man die in maart 2016 met veel te hoge snelheid en met alcohol op de jonge Fleur Balkestein dood reed, mag toch op verlof in zijn woonplaats Loosdrecht. Victor Schildkamp Rotterdam - Sébas Diekstra, advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3