ZEELAND 11 donderdag 19 augustus 2021 OPINIE LARS MORATIS EN FRANS MELISSEN Na het nieuwe klimaatrapport van de VN zou je meer dadendrang verwachten. Kom op, overheid en bedrijfsleven, zeggen wetenschappers Lars Moratis en Frans Melissen, kom met een écht antwoord op het klimaatprobleem. Vorige week verscheen na acht jaar het nieuwe assessment re port van het IPCC, het klimaatpanel van de Verenigde Naties. Het rapport ba seert zich op de meest recente we tenschappelijke inzichten op het gebied van klimaatverandering, om een beeld te schetsen van wat er nu gaande is en wat we kunnen verwachten. Ondanks dat de boodschap we derom niet mals is, staat er in feite weinig nieuws in het rapport. Wel is het opmerkelijk dat sommige waarschijnlijkheden zekerheden zijn geworden ('Het is overduide lijk dat het klimaat is opgewarmd door de mens') en dat het worst- casescenario nóg omineuzer uit valt: er is een kans op een gemid delde opwarming van 5,7 graden Celsius aan het eind van deze eeuw. Rillingen Als u zich bedenkt dat toonaange vende wetenschappers zich nau welijks een idee kunnen vormen over wat ons bij een opwarming van 4 graden te wachten staat, hoe de belangrijkste ecosystemen op aarde elkaar zullen beïnvloeden als ze instabiel worden en op welke manieren samenlevingen ontwricht zullen raken, zouden de rillingen over uw rug moeten lo pen. Tegelijkertijd zou je bij het lezen van de belangrijkste beleidssa- menvattingen van het IPCC-rap- port bijna vergeten dat ons geen klimaatcrisis te wachten staat, maar dat we er al middenin zitten. Iedereen kan dat zien. We zijn de laatste maanden getuige van ver nietigende overstromingen, voort woekerende bosbranden en tem peraturen op de normaal gespro- ken koudste delen van onze pla neet die in de wildste fantasieën ondenkbaar leken. Bovendien zijn de vooruitzichten - we winden er maar geen doekjes om - vreselijk: diverse gevolgen van klimaatver andering zijn op een termijn van eeuwen en millennia onomkeer baar. Je zou denken dat het ombou wen van de huidige fossiele econo mie naar een koolstofarme econo mie topprioriteit voor een land als Nederland is. Maar voor het de missionaire kabinet is het vooral van belang dat het tegengaan van klimaatverandering 'haalbaar en betaalbaar' blijft. Dat een deel van de compensatiebossen letterlijk in vlammen opgaat, is de ironie voorbij De eerste reactie van het kabinet op het IPCC-rapport was - u leest het goed - dat het andere landen wil stimuleren hun klimaatambi ties aan te scherpen. Een overheid die zo'n grote broek aantrekt ter wijl het jaar na jaar weigert serieus gevolg te geven aan rechterlijke klimaatvonnissen, kun je niet an ders dan lachwekkend kwalifice ren. Vrijheid is binnen het neoli berale dogma gereduceerd tot de mogelijkheid om lekker te kunnen blijven barbecueën, om met Mark Rutte te spreken. Geen serieus antwoord Ondertussen tieren de CO2-ambi- ties welig binnen het internatio nale bedrijfsleven: meer dan 20 procent van 's werelds grootste ondernemingen is een zogeheten net zero commitment aangegaan. Het is belangrijk om te beseffen dat de kern van deze commit ments bestaat uit een rekenme thode waarbij werkelijke CO2-uit- stoot op papier teniet worden ge daan door 'negatieve emissies'. Die negatieve emissies bestaan dan bijvoorbeeld uit CO2-opname via de aanplant van bossen, het aan kopen van CO2-emissierechten en zelfs vermeden CO2-uitstoot door het inzetten van nieuwe produc tiemethoden of technologieën. Dergelijke greenwashing is ui teraard geen serieus antwoord op klimaatverandering - het is een doorzichtige poging van zulke be drijven om te kunnen blijven doen wat ze altijd al deden. Dat een deel van de CO2-compensa- tiebossen momenteel letterlijk in vlammen opgaat, is de ironie voorbij. De deelnemers aan de aanko mende klimaattop in Glasgow staat een opdracht van Hercule- aanse proporties te wachten. Wat gaat de sleutel zijn om regerings leiders zich te laten committeren aan échte maatregelen op de korte termijn? Op welke manier kun nen de grootvervuilers binnen het bedrijfsleven eindelijk beteu geld worden? Zeker is in ieder geval dat die opdracht nog lastiger is geworden door het beschadigde vertrouwen Vrijheid is binnen het neoliberale dogma gereduceerd tot de mogelijkheid om lekker te kunnen blijven barbecueën tussen westerse en niet-westerse landen als gevolg van de ongelijke verdeling van coronavaccins. Wellicht vraagt u zich af of er dan geen lichtpuntjes zijn. Die zijn er zeker - nationaal en inter nationaal. Het vonnis in de Ur- genda-klimaatzaak is hoe dan ook een lichtpuntje. En denk bijvoor beeld aan de burgerberaden die er in Frankrijk voor hebben gezorgd dat het nationale klimaatbeleid wordt aangescherpt. Steun voor activisten Denk aan het succes dat Follow This boekte met klimaatresoluties op de aandeelhoudersvergadering bij de Amerikaanse oliereus Che vron. Of aan de internationaal al maar toenemende steun voor de eisen van de klimaatactivisten van Extinction Rebellion. Zij, samen met vele anderen initiatieven met vergelijkbare agenda's, plaveien de weg voorwaarts. Willen we rampen en maat schappelijke ontwrichting voor komen, de ecocide die in naam van het neoliberalisme wordt gepleegd stoppen en toekomstige generaties een leefbare wereld geven, dan is het nu tijd om aan de juiste kant van de geschiedenis te gaan staan. Niemand kan meer zeggen dat-ie het niet wist. Lars Moratis en Frans Melissen zijn lector Duurzaamheid aan de Breda University of Applied Sciences (BUas) GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Stop met greenwashing, neem nu échte klimaatmaatregelen De vele bosbranden zijn volgens veel deskundigen een direct voelbaar gevolg van klimaatverandering. foto istock/thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39