Valavond is wachten op de man die nooit meer terug zal komen Nazomerfestival slaat dit jaar geen regio over 9 We zijn een land van polderen, maar op sommige terreinen zijn we dat aan het verliezen." ,,Ik had nooit gedacht dat dit stuk zo eigentijds zou zijn", zegt Van den Elshout. ,,Het thema waar we een paar jaar geleden mee speelden, is alleen maar acuter ge worden. We worden weer keihard geconfronteerd met het grensden ken. Ik hoop dat mensen zich er meer van bewust worden dat we elkaar toch nodig hebben. Wat dat betreft is het mooi dat we in de voorstelling een vorm hebben ge vonden in het huwelijk van Petra en Robert. Eigenlijk zijn we alle maal met elkaar getrouwd. We zit ten zo dicht op elkaar en moeten met elkaar leren leven." VOORPROEFJE Dat is het fascinerende gegeven van de locatievoorstelling Val avond, die wordt gespeeld met de Schelphoek op Schouwen-Dui- veland als indrukwekkend decor. Bezoekers kijken uit op de Oos- terschelde terwijl de avond valt. Zij hebben een koptelefoon op, die de stemmen van de beide ac trices (Frieda Pittoors en Indra Cauwels) dichtbij brengen, ver mengd met versterkte omge vingsgeluiden en muziek. Vorig jaar moest Valavond van wege de coronapandemie wor den uitgesteld. Als alternatief presenteerden schrijver Eva Jan sen Manenschijn en regisseur Eva Tijken toen de beeldinstallatie Int/Ext. ,,De installatie, waarin de moeder al is gestorven, is eigen lijk een vervolg op wat we nu spe len", zegt Pittoors. Tussen denken en poëzie Wie Int/Ext heeft bezocht, zal een deel van de teksten herkennen. ,,Die zitten tussen denken en poëzie in: een manier van thea termaken die we in Nederland nog niet zo goed kennen", zegt Pittoors. ,,Wat het publiek ook zal herkennen is de stijl van Eva Tij ken: het installatie-achtige van Je moet bereid zijn je over te geven aan de manier van praten en de taal, maar uiteindelijk word je erin gezogen deze voorstelling. Het is een sa menspel van techniek, natuur, poëzie en spel." De teksten vragen wat gewen ning en inspanning, maar dat wordt zeker beloond, verzekert Pittoors. ,,Je moet bereid zijn je over te geven aan de manier van praten en de taal, maar uiteinde lijk word je erin gezogen. We ho pen ook dat het beeld van de voorstelling, het geluid en alles wat er om je heen gebeurt, het publiek meevoert naar de in houd." Een zeer dragende factor De 74-jarige Frieda Pittoors heeft een lange staat van dienst op theatergebied. Voor het eerst werkt ze samen met de 30-jarige Indra Cauwels. ,,Ik was heel blij dat het samen met Frieda is", zegt Cauwels. ,,Zij is een zeer dra gende factor en je leert veel van mensen die het vak zo belicha men." ,,We moesten wel aan elkaar wennen, omdat we toch een an dere manier hebben om teksten te benaderen", zegt Pittoors op haar beurt. ,,Eerst dacht ik: het lijkt wel of ik in een ander toneel stuk sta. Maar het is juist de be doeling van de regisseur dat de teksten op een andere manier worden gebracht. Daarmee wordt duidelijk dat de dochter in een to taal andere wereld leeft dan haar moeder. Dit geeft een spannende laag aan de voorstelling." Verantwoordelijk voor je eigen leven Het 'wachten' in Valavond kent meerdere kanten. ,,Je kunt het ook algemeen zien", zegt Pit- toors. ,,Je wacht in je leven heel vaak op anderen die iets voor je zullen doen, maar het gaat er uit eindelijk om dat je je leven in ei gen hand neemt. Dat is voor mij toch een soort boodschap. Je bent verantwoordelijk voor j e eigen le ven, voor wat je ervan maakt." Het gaat erom hoe een mens omgaat met verlangens. ,,En voor de dochter ook om de verwerking die nodig om het verlangen dat nooit is vervuld, los te laten", zegt Cauwels. ,,Daarom vind ik de voorstelling niet per se alleen maar verdrietig. Er zit ook iets hoopgevends in." PROGRAMMA donderdag 19 augustus 2021 Repetitie van Grenspaal 369, met Maike Boerdam en Koen Van Impe. foto's camile schelstraete De personages alvast leren kennen? Luister dan naar de podcast. Vorig jaar, toen het festival niet door kon gaan, brachten de makers van Grenspaal 369 de theater wandeling D'n Overkant. Deze podcast laat de voorgeschie denis horen van de drie per sonages. Vanaf 24 augustus is deze opnieuw te beluisteren via theaterzeelandia.nl, als ideale voorbereiding op de voorstelling. Dertig jaar. Zo lang wacht de vrouw al vergeefs op haar man, die nooit is teruggekeerd van zee. Ze blijft hoop houden, maar weet dat haar levens einde nadert. Ze wil het wach ten overdragen - en daarmee de hoop levend houden - op haar dochter. Maar die pro beert zich aan dat lot te ont worstelen. Rolf Bosboom Serooskerke (S) Frieda Pittoors (links) en Indra Cauwels. foto dirkjan gjeltema -Frieda Pittoors MIDDELBURG - De 21e editie van het Zeeland Nazomerfestival, de eer ste onder leiding van Sil- vie Dees, gaat vanaf vol gende week de hele pro vincie door. Geen regio wordt overgeslagen. Het varend festivalhart en de voorstelling Dashboard reizen zelfs letterlijk door Zeeland. Het pro gramma: Grenspaal 369: muziek theatervoorstelling bij de Steenen Beer in Sluis. 23/8 t/m 4/9 (m.u.v. 29 en 30/8), 20.30 uur Walk of Things: podcast- wandeling op de West- kappelse Zeedijk, over de grens tussen mens, na tuur en technologie. 23/8 t/m 4/9 (24 uur per dag), gratis via theaterzeelan- dia.nl., vertrek bij Polder- huis in Westkapelle Valavond: locatievoorstel ling bij de Schelphoek in Serooskerke (S). 24/8 t/m 4/9 (m.u.v. 29 en 30/8), 20.30 uur Vrijbuiter, varend festi- valhart: Schip vaart twee keer per dag uit, vanuit al lerlei havens in Zeeland. Onderweg verzorgen Peter Slager en Broeder Dieleman muziek, samen met spoken word artiest M., muzi kant Winterda gen en dagelijks wisselende gasten. 26/8 t/m 4/9 Zee Muur: indringende monoloog van Sander Pluk- aard, reprise van vorig jaar. land. 28/8 t/m 3/9, meer dere instapplaatsen, 9 keer per dag Kookworkshop Sien Van- maele: combinatie van een kookles, een zintuig lijke ervaring en een thea tervoorstelling. 28-29/8, 31/8 t/m 4/9, Waters noodmuseum Ouwerkerk, 15.00 uur Reaspora: muzikale voor stelling waarin zangeres Anne-Fay Kops en film maker Felix Kops de voet sporen van hun familie en voorouders volgen. 31/8 en 1/9 in 't Beest in Goes, 2-3/9 in De Spot in Mid delburg, 20.30 uur. Voor meer informatie zie theaterzeelandia.nl. 27 t/m 29/8 (15.00 en 19.00 uur) en 3-4/9 (19.00 en 21.00 uur), studio Zee- landia in Middelburg The Clowns Convention: nieuwe voorstelling van acteursgroep Wunder- baum. 28/8 t/m 1/9, De Mythe in Goes, 20.00 uur Spuug van God: locatie voorstelling bij zonsop gang of -ondergang door Willem de Bruin (The Op- posites) over identiteit, familie en anders zijn in een oer-Hollands dorp. 28/8 en 31/8 t/m 3/9, duikplaats Katshoek bij Kats, 05.30 en 20.15 uur Dashboard: filmische taxitrip dwars door Zee- M The Clowns Con vention van Wunder- baum. FOTO FRED DEBROCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37