II 8 ZEELAND In de locatievoorstelling Grenspaal 369, waarmee het Zeeland Nazomerfestival volgende week dinsdag opent, strandt een Afrikaanse bootvluchtelinge in de monding van Het Zwin. donderdag 19 augustus 2021 ZEELAND NAZOMER F SI" I VAL iP» Door de coronapande- mie is de première een jaar later dan gepland, maar het thema is niet minder actueel. ,,Het is alleen maar acuter geworden." Voor de befaamde musicalac trice Maike Boerdam is de voor stelling letterlijk thuiskomen. Grenspaal 369 wordt opgevoerd bij de Steenen Beer in Sluis, onder deel van de middeleeuwse stads- vesting. Het is de plek waar ze op groeide, waar veel van haar jeugd herinneringen liggen. Niet alleen de locatie betekent veel voor haar, maar vooral ook het feit dat ze weer mag spelen. ,,Het is een heer lijk gevoel dat je eindelijk weer hetgeen mag doen waar je zo ont zettend van houdt." Door de coronabeperkingen heeft ze serieus overwogen een andere weg te kiezen. ,,En dat ter wijl ik al 24 jaar in het vak zit. We hebben niet alleen te maken met de pandemie zelf, maar ook met de keuzes van de regering. Cultuur wordt heel erg beperkt, terwijl voetbalwedstrijden wel mogen doorgaan. Dat snap ik niet. Maar dat we het nu het publiek weer naar de zin mogen maken en dat mensen iets hebben om naar uit te kijken, zorgt wel voor opluchting en blijdschap." niet minder passende locatie: een verdedigingswerk vlakbij de grens. Boerdam wijst naar de brug die precies op de scheidslijn ligt. ,,Tij- dens de lockdown stonden daar hekken en zeecontainers. Ineens werd de grens, waar we ons eigen lijk niet eens meer echt van be- De voorstelling is een politieke parabel geworden wust waren, weer heel voelbaar." Bijzonder in Grenspaal 369 is de doorlopende muziek, geschreven door de Middelburgse componist Douwe Eisenga. Om aan te geven dat Naomi een andere taal spreekt, heeft vluchtelinge Naomi geen ge sproken tekst, maar zingt ze alle partijen. De anderen vormen re- gelmatig een Grieks koor, dat com mentaar geeft op de gebeurtenis sen. De muziek loopt de hele voor stelling door en wordt uitgevoerd door vier musici, onder wie de Zeeuwse slagwerker Niels Melief- ste. Ze hebben een actieve rol in de voorstelling. ,,Ik heb al met veel muzikanten samengewerkt. maar dit is wel heel erg fijn", zegt Maike Boerdam. ,,Zij denken mee en we maken de voorstelling echt sa men." Politiek zonder moraal Boerdam hoopt dat Grenspaal 369 wat losmaakt en bezoekers tot na denken stemt. Dat geldt ook voor regisseur Vincent van den Els- hout. ,,Ik kom oorspronkelijk uit het politiek theater. Nu kom ik er achter dat ik bijna weer politiek theater maak, maar dan niet meer met een moraal. Ik vind het heel jammer dat we aan het polariseren zijn en niet meer tot elkaar komen. Nieuwe grenzen In de muziektheatervoorstelling speelt ze Petra. Zij is getrouwd met grenswachter Robert (Koen Van Impe), die na de brexit de nieuwe buitengrenzen van Fort Europa moet bewaken. De komst van vluchtelinge Naomi (Nienke Nasserian) leidt tot een tweestrijd tussen hen. Robert is plichtsge trouw en doet alles om de regels te handhaven. Petra wil de vrouw juist opvangen en hulp bieden. Het stuk, geschreven door Don Duyns, is al een paar jaar geleden bedacht. Toen was het nog 'heel hypothetisch' dat vluchtelingen in de omgeving zouden kunnen stranden, zegt Alex Mallems, artis tiek leider van het festival. ,,Maar inmiddels is het de realiteit. In die zin is de voorstelling ook een poli- tieke parabel geworden." Aanvankelijk was het idee om Grenspaal 369 op te voeren in Het Zwin, maar daarvoor kwam van wege de natuurregels geen toe stemming. De Steenen Beer is een GO Rolf Bosboom Sluis De grens is pijnlijk voelbaar Regisseur Vincent van den Elshout, met achter hem de vier muzi kanten in de voorstelling. Links de Zeeuwse slagwerker Niels Melief- ste. -Maike Boerdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36