Boekentip zomerhit dloze kolderdichters Meerijder morst bier 3 6 Aan de Kalversdijk bij Oud-Sabbinge beschermt Mirabelle de Nancy het zachtfruit en de bessen van biodynamisch fruitteeltbedrijf De Ring tegen de wind. Deze elegante naam verwijst niet naar een beschermheilige, maar naar een pruimensoort. 1 donderdag 19 augustus 2021 Een tuinslang kronkelde in 't gras al slur pend van z'n eigen plas.' (Koos J. Ver steeg) Je moet ervan houden. Nonsensrijm. De één legt de nadruk op de nonsens, de ander op het rijm. De aloude Prisma-bundel Nederlandse nonsens op rijm brengt de meest absurde, ver rassende, creatieve, ondoorgrondelijke, be spottelijke en hilarische rijmelarijen van tien dichters samen. Van Piet Paaltjens tot Annie M.G. Schmidt, van De School meester tot Cees Bud- dingh. De bundel is zo di vers als deze lijkt Voor de meer verhalende gedich ten moet je bijvoorbeeld bij De Schoolmeester zijn. Voor wie zijn ach tergrond niet kent: De Schoolmeester is Gerrit van de Linde Janszoon niSf (1808-1858). Hij behoorde tot 'het wrakhout van onze vaderlandse romantiek'. Hij was een gesjeesde predikant die naar Engeland vluchtte en pas postuum waardering kreeg door de inspanning van zijn vriend en maece nas Jacob van Lennep. Hou je van tegeltjes van Loesje en de teksten op Pinterest, lees dan deze gebundelde ode aan de tijdloze kolderdichters. Voor de meer bur gerlijk ongehoorzame gedichten moet je na tuurlijk bij Annie M.G. Schmidt zijn, voor het belerende bij Braga, voor het speelse taalspel bij Charivarius en voor de dierenrijm bij Trijn tje Fop. NONSENS Ik noemde ze gisteren al even: Wilco, de Amerikaanse band rond zanger-gitarist Jeff Tweedy. Ze begonnen als vaandeldragers van de alternatieve country en Americana, werden door experimentele albums als Yankee Hotel Foxtrot en A ghost is born gezien als het Amerikaanse ant woord op Radio- head, om zich daarna te ontwik kelen als een he dendaagse Steely Dan, dwarsig stre vend naar muzikale perfectie. Live zijn ze geweldig en elk album verrast. Ik kies voor een oud liedje, omdat vakantie vie ren voor mij vaak is verbonden met autorij den. In Passenger side zit de hartverscheurend zingende Tweedy noodgedwongen op de stoel naast de bestuurder, zijn rijbewijs is kennelijk afgepakt, vermoedelijk wegens te veel drank. 'Hé, word wakker', waarschuwt hij de BOB, wiens ogen af en toe dicht vallen. 'Als je zo stuurt, mors ik mijn bier.' De pruimpjes die aan de bomen groeien zien goudgeel en zijn onge veer de grootte van een kers. Ze worden volgens fruitteler Harald Oltheten vaak ver ward met de kroosjespruim. Dat is een verzamelnaam voor alle varian ten en onderling zit er best wat ver schil tussen. Harald plukt een mira bel van een boom. Een zoete smaak vult de mond. Het vruchtvlees is ste vig, niet erg sappig en de pit zit er los in. ,,Ik vind het spannend. De pluk begint bijna. In week 33 heb ik de eerste pruimen toegezegd. Dat is iets later dan anders, maar ze zitten nog steeds op het randje." Intensieve teelt Toch is het al behoorlijk bedrijvig in de boomgaard. Over de verschillende fruitplanten die naast de boomgaard groeien zijn een soort beschermende tentkassen geplaatst waarvan de zei len aan de kant zijn geschoven. Meer dere jongeren zijn ijverig de laatste bramen aan het plukken. In de rijen die ze al hebben gehad, zijn leeftijds genoten de planten aan het snoeien. Harald leert dat het telen van van on der meer bramen, frambozen, kruis bessen en rode bessen behoorlijk in tensief is. De planten moeten meer dere keren worden gesnoeid en re gelmatig worden opgebonden om te voorkomen dat ze omvallen. Ook de kas van plastic zeil vraagt veel onder houd en moet bij windvlagen regel matig terug over de planten worden gespannen. Gezien het te intensief is om de vier hectare die hun bedrijf beslaat puur aan de teelt van zacht- fruit en bessen te wijden, besloten Harald en zijn vrouw Margreeth om wat diversiteit te behouden. ,,In 1990 kwam iemand op het idee hier hon derden soorten fruit te planten. Dat krijg je alleen niet verkocht. Toen wij in 1992 hier begonnen, hebben we de leuke rassen eruit geplukt. Van de dertien rassen pruimen die er waren geplant hebben we de focus op de mirabel gelegd." Van dat ras staan er verspreid langs de randen van het terrein nu ruim driehonderd bomen. Inmiddels telen ze de mirabel al der tig jaar. Overproductie Harald legt uit dat de mirabel het meest aantrekkelijk was voor de ver koop. ,,De handel in veel andere ras sen is kapot gemaakt door mensen die het, tussen aanhalingstekens, hobbymatig ernaast doen. Daardoor zijn er jaren met overproductie waarin de prijs veel te laag ligt en in jaren van weinig aanbod is het pro duct niet interessant genoeg voor de markt." Voor de mirabel ligt dat vol gens de fruitboer anders. ,,Omdat we de mirabel maar een korte periode kunnen aanbieden, verkopen we deze pruim als een bessensoort. We hebben daardoor een markt gemaakt. Van de oogst gaat een groot deel naar Delhaize in België. Alleen willen zij een grotere hoeveelheid dan wij kun nen leveren. Daardoor ben ik nu sa men met andere telers op zoek naar een oplossing." Origineel werd de mirabel volgens de teler vaak ingemaakt. Tegenwoor dig worden ze op het bedrijf in Het is een prachtig gezicht, al die ladders en plukemmers schaaltjes ingepakt voor de verkoop. De pruim is in Nederland relatief in de vergetelheid geraakt. Vroeger was hij hier veel meer te vinden, maar vol gens Harald zijn er nu niet veel men sen meer die de pruim echt superlek- ker vinden. Dan valt het zachte fruit hier beter in de smaak. Een groepje jongeren met kistjes vers geplukte bramen steekt de boomgaard door richting de loods waar het fruit ver der wordt verwerkt. Afhankelijk van de omstandigheden wordt de braam in ongeveer tien plukrondes binnen gehaald. De mirabel wordt doorgaans in twee tot drie rondes binnenge haald. ,,De pluk van de mirabellen, waar we nu dus mee gaan beginnen, is echt een feestje. Nu al helemaal, de afgelopen jaren hadden we iedere keer regen en dit keer wordt het mooi weer op de dagen dat we gaan pluk ken. Het is gewoon een prachtig ge zicht al die ladders en plukemmers." Te veel regen Tegen de grote hoeveelheid regen die dit jaar met vlagen uit de lucht is ko men vallen, is de mirabel niet opge wassen. Bij Harald valt de schade nog mee. Hij haalt wat rotte pruimen uit een boom om een van de problemen te illustreren. ,,Verder zorgt te veel regen ervoor dat de vrucht te veel vocht opzuigt en openbarst. Vaak zit deze barst op het punt waar ze al wat verruwd zijn." Hij plukt een 1 *Y1 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft Rudy Boogert, chef van de sportredactie, elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Algemeen verslaggever Ernst Jan Rozendaal kiest de hele week zomer hits uit. GO NE» UMtLAX&SE Of' 11 1.1 1/ WILCO A.M Plukfeest van Janneke Koster Oud-Sabbinge - Harald Oltheten Harald Otheten bij een boom met mira bellen. De mirabel is een kleine pruimensoort. De pruimenbomen zijn niet alleen voor de oogst, maar ze be schermen ook het an dere fruit, zoals bra men. Na het plukken moet het geoogste fruit ook gesorteerd en verpakt worden. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34