Schat aan informatie over kerkhof gevonden Zorgen in Vlissingen over Middelburgs plan voor bedrijventerrein krantenbezorgen.nl 5 Bel: 088 013 96 20 OUDE BEGRAAFPLAATS VROUWENPOLDER/^ Word krantenbezorger in Middelburg, Oost-Souburg, Vlissingen of Westkapelle donderdag 19 augustus 2021 Tussen 1915 en 1932 werden maar liefst zes kinderen van het gezin Goedbloed begraven op de begraafplaats Noorddijk bij Vrouwenpolder. De eerste in 1915 en daarna in 1916, 1917, 1919, 1922 en 1932. Heel opvallend, drie van hen droegen Izaak Abraham als voornamen. De meeste stierven enkele weken of maanden na de geboorte. „Vandaar dat die naam vaker werd gebruikt", zegt Ida Doorenweerd. Emile Calon Vrouwenpolder De inwoonster van Vrouwenpolder deed namens de Stichting Land schapsbeheer Zee land onderzoek naar die oude be graafplaats die op een kleine kilo meter afstand van de dorpskern ligt, verscholen tussen het groen en achter een dijk. Tussen 1884 en 1954 werden daar 430 mensen begraven. Vooral inwoners van het dorp, maar ook drenkelingen, militai ren en mensen die vanwege de inundatie niet in hun eigen dorp begraven konden worden. Nadat in januari 1955 de huidige be graafplaats aan de Zoekweg in ge- bruik werd genomen, raakte de oude in verval. Nieuwe steen Dat veranderde in 2019 toen vrij willigers en nabestaanden de be graafplaats opknapten. Er ligt nu ook weer één nieuwe steen die daar is geplaatst door Elisabeth Wiersma en haar zus Nel. ,,Ter herinnering aan onze oma en opa", vertelt Elisabeth. Ze heeft nog steeds goede herinneringen aan haar oma. ,,Ze schreef mooie Er liggen maar liefst 144 kinderen begraven, de meeste ervan zijn jongens -Ida Doorenweerd, Stichtig Landschapsbeheer Zeeland gedichten." De beide zussen kre gen van de gemeente Veere toe stemming die nieuwe steen daar te plaatsen. ,,Dat was geen enkel probleem." Erg hoge kindersterfte Er liggen nog maar weinig oude grafstenen. Dat komt volgens Ida onder meer omdat veel gezinnen destijds te arm waren om een zerk te kopen. ,,In zulke gevallen werd een graf gemarkeerd met een houten paaltje voorzien van een nummer." Ook was het ge bruikelijk na verloop van tijd gra ven te ruimen. Die houten paalt jes zijn allemaal verdwenen zodat ook niet meer duidelijk is wie waar is begraven. Tijdens haar onderzoek kon Ida vaststellen dat er opvallend veel kinderen begraven liggen. ,,Maar liefst 144, de meeste ervan zijn jongens. Daaruit blijkt overdui delijk dat de kindersterfte des- tijds vele malen hoger lag dan nu." Als triest voorbeeld stuitte ze op het gezin van Abraham Maas en Maatje Duvekot dat in 1888 in drie maanden tijd maar liefst vier kinderen verloor. Waaraan? Daar kan ze helaas geen antwoord op geven, zo zegt ze. Het onderzoek naar de begraaf plaats vindt ze fascinerend omdat er na het nodige speurwerk zo veel nog is te vinden. Zo was lange tijd er nauwelijks verschil tussen de seksen als het ging om het aantal volwassenen dat daar werd begraven. ,,Dat veranderde door de oorlog. Toen werden er meer mannen begraven." Onder andere twee geallieerde soldaten die stierven nadat in november 1944 hun tank in Serooskerke op een mijn reed. ,,Dat maakte des tijds veel indruk. Ik ben dat ver haal verschillende malen tegen gekomen tijdens gesprekken met oude inwoners." 'Gij zult sterven' Al die informatie is voor iedereen toegankelijk door de QR-code te scannen die op het nieuwe infor matiebord bij de begraafplaats staat. Volgens Sam Janse van Landschapsbeheer Zeeland krijgt hij al veel positieve reacties van wandelaars die over de Noorddijk lopen, halt houden bij de oude begraafplaats en dankzij het bord en de QR-code meer te weten kunnen komen over die bijzon dere plek. Krik Zwet is ook vrijwilliger bij die stichting en is nog op zoek naar een foto van het hek dat ooit voor de begraafplaats stond. ,,Want we willen zo'n hek weer terugplaatsen." Uit verhalen die hij heeft gehoord stond op dat hek ook een tekst. Vermoedelijk: 'Bereidt u voor want gij zult ster ven'. Onderschat Vlissingen de plan nen van Middelburg voor het be drijventerrein Trekdijk? Die zorg leeft wel bij de Partij Souburg- Ritthem. „Want vijf hectare of vijftien is nogal een verschil", benadrukt raadslid Rijnco-Jan Suurmond. Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland In april schreef het Vlissingse col lege van B en W nog aan de ge meenteraad dat het bedrijventer rein dat bij Nieuw- en Sint Joosland moet komen 'netto vijf hectare' groot wordt. ,,Maar dat is de eerste fase", zegt Suurmond. ,,Het gaat in totaal om drie fases van elk vijf hec tare, dus vijftien hectare in totaal." Daarom vraagt hij opheldering bij het college. ,,Wist het college dit? En zo ja, waarom is dat dan niet gemeld aan de gemeenteraad? En als het college dat niet wist, is het dan niet goed geïnformeerd door de gemeente Middelburg en de pro vincie Zeeland?" Niet goed geïnformeerd Vlissingen heeft in het vooroverleg met Middelburg geen reactie op het plan voor de Trekdijk, merkt Suur- mond op. ,,Maar als de raad had ge weten dat het niet om vijf maar om vijftien hectare gaat, dan waren we misschien wel tot een ander oor deel gekomen." En dat kan nog steeds, want het ontwerp-bestemmingsplan ligt ter inzage en daarop kunnen zienswij zen worden ingediend, waar de ge meente Middelburg weer rekening mee moet houden. ,,Gaat uw col lege een zienswijze indienen dat er maximaal sprake kan zijn van 5 ha netto?", vraagt Suurmond aan het Vlissingse gemeentebestuur. ,,Zo nee, waarom niet?" Vijf hectare of vijftien is nogal een verschil -Rijnco-Jan Suurmond, raadslid Dat een Vlissingse raadsfractie zich nadrukkelijk uitspreekt over een Middelburgs bedrijventerrein heeft meer redenen. Vlissingen heeft zelf ook nog behoorlijk wat bedrijfsgrond te koop. Daarom ook heeft de Werkgroep Trekdijk uit Nieuw- en Sint Joosland in haar strijd tegen het bedrijventerrein in juni een oproep gedaan op de Vlis- singse politiek om zich te verzetten tegen het project. Ook daar speelt de PSR op in. Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar Ida Doorenweerd en Elisabeth en Nel Wiersma (vlnr) bij de herdenkingssteen die daar een jaar geleden is gelegd op de oude begraafplaats aan de Noorddijk bij Vrouwenpolder. foto lex de meester WA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33