s? Bedachtzaam en polariserend Duinsteker blijft nog twee weken in de cel Onderzoekje Koninklijk overnachten in een voormalige PSD-boot. De Koningin Emma wordt gerestaureerd en omgebouwd. Zelfs de klassieke erwtensoep en het broodje kroket keren terug aan boord. 2 OUDE PSD-BOOT DE KONINGIN EMMA donderdag 19 augustus 2021 Commentaar Zeg iets over Zwarte Piet, de VOC of de slavernij en je be geeft je in een mijnenveld. De toon is al snel verkeerd en de nuance raakt dikwijls zoek. Dat blijkt bij uitspraken van Aldith Hunkar. Zij is presentatrice van het televisiepro gramma Firma Erfgoed, dat zaterdag aandacht besteedt aan het Zeeuwse slavernijverleden. Kritisch en emotioneel geladen is de programmamaakster afgereisd naar Vlissingen, een plek waaraan ze niet de beste herinneringen heeft, door de manier waarop ze in het verleden is bejegend. Het resultaat is een afgewogen documentaire, waarin onverbloemd wordt verteld wat de Zeeuwse rol was in de sla venhandel. Hunkar kan bedenkelijk haar wenkbrauwen fronsen als Michiel de Ruyter ter sprake komt en ontroerd raken door dominee Bernardus Smytegelt, die streed tegen de slavernij. Dat is prima, het programma wordt er extra spannend door. Jammer genoeg gaat Hunkar in de fout zodra ze in de media iets zegt over de documentaire. Zeeland zou de slavernij ver heerlijken, klachten daarover afdoen als gezeur en in Vlissingen is volgens haar een poffertjeskraam naar De Ruyter vernoemd. Nog afgezien van de vraag of dat laatste erg is - het klopt alle maal niet. De bedachtzaamheid van Firma Erfgoed lijkt in de in terviews meer op vooringenomenheid. Daarmee doet ze haar eigen programma geen recht. De documentaire verdiept het bewustzijn over een donkere periode van de geschiedenis, Hunkars uitspraken vergroten juist de polarisatie. Zo schiet ze haar doel voorbij. Jammer genoeg gaat Hunkar in de fout zodra ze in de media iets zegt over haar documentaire De rechter-commissaris bepaalde woensdagmiddag dat het voorar rest van de Limburger met veertien dagen wordt verlengd. De 17-jarige jongen is de enige verdachte in de zaak, omdat de 16-jarige jongen met wie hij de afgelopen dagen werd vastgehouden is vrijgelaten. Die jongen is geen verdachte meer. De steekpartij vond zondagoch tend vroeg plaats. Agenten troffen het slachtoffer op de duinovergang aan de Zeeweg. Zes personen wer- ALMANAK den zondag aangehouden, onder wie de twee jongens uit Maastricht. De 17-jarige Maastrichtenaar is de enige verdachte die nog vastzit in de zaak van de steekpartij De Limburgers verbleven op een camping. In de loop van zondag werden vier personen vrijgelaten en bleven twee verdachten over. Wat de precieze aanleiding is voor de steekpartij is nog steeds niet bekend. Ondernemers gaven afgelopen weekend aan om de ho reca langer open te houden zodat 'veel ellende' kan worden voorko men. Bij de krant vallen soms de gek ste onderzoeken in de mailbox. Zo dropte een erotische web shop onlangs een onderzoek naar het masturbatiegedrag van Nederlanders. Daarvoor waren 1000 klanten bevraagd. Het re sultaat bleek niet echt spette rend: het merendeel van de he- ren en dames helpt zichzelf re gelmatig, al dan niet met behulp van een erotische speeltje. Uit Zeeland hadden slechts 22 men sen zich blootgegeven. Niet re presentatief. Dus besloot de re dactie het onderzoek af te serve ren met de conclusie: 'Een nogal lullig onderzoekje!' Ook dit jaar geen Jazz by the Sea Leiding 150 kV mag er komen De Raad van State heeft gisteren alle bezwaren tegen het bestemmings plan voor een nieuwe on dergrondse 150 kV-hoog- spanningsleiding tussen Westdorpe en Goes ver worpen. TenneT heeft voldoende aangetoond dat de magnetische vel den en straling geen ge zondheidsrisico's opleve ren, vindt de rechter. Ook het bezwaar van A. Vink uit Driewegen is afgewe zen. De Raad denkt niet dat zijn paardenpension en minicamping extra be last zullen worden, ook al liggen ze nu al ingeklemd tussen allerlei hoogspan ningsleidingen. Breskens Wapen gevonden, arrestatie verricht Tussen de grote jongens bij Scheepswerf Reimerswaal in Vlis- singen-Oost oogt de Koningin Emma bijna nietig. Pas wie aan boord stapt, merkt hoe groot het toch nog is. Arjan van Gelder van PSDnet.nl kijkt op het dek trots rond. Na jaren is het gelukt een heus PSD-schip te bemachtigen. En niet alleen dat. Het krijgt een mooie nieuwe bestemming en wordt nu, met gevoel voor historie en oog voor comfort, opgeknapt. ,,Dit had den we nooit durven dromen." PSDnet.nl bestaat uit vier hobby isten die alles in het werk stellen om de herinnering aan de Zeeuwse veerboten levend te houden. Dat het hen is gelukt om een heus schip te bemachtigen is, behalve aan goede contacten in de sector, te danken aan de samenwerking met een investeerder. Die bleef lange tijd op de achtergrond, maar het blijkt Michel Kloeg te zijn. Hij is onder meer eigenaar van vierster- renhotels in Zoutelande (Beach Hotel), Westkapelle (Kaap West), Dishoek (Zeeuws Licht) en Goes (Boutique Hotel Rijks) en nauw be trokken bij de omvorming van de voormalige Timmerfabriek in Vlis- singen tot hotel. Viersterrenplus Aanvankelijk was er sprake van dat er een bed breakfast op de vroe gere PSD-boot zou komen. Die term moet snel de wereld uit, zegt Kloeg. ,,Ik weet niet wie 'b&b' heeft bedacht, maar dit wordt een vier- sterrenplus-accommodatie. Er ko men tien luxe hotelsuites in, waar je jaarrond kunt overnacht. De naam wordt Hotelboot Koningin Emma." Tien hotelsuites, dat lijkt mis schien passen en meten op zo'n schip, maar het tegendeel is waar. ,,Je zou er ook dertig kunnen ma ken, als je het helemaal uitnut. Maar dat is helemaal niet de bedoeling. We houden het op maximaal twin tig gasten. Dat worden er nooit meer. Die hebben een zee aan ruimte." Hij wijst alleen al op het enorme dek. ,,Je zal maar zo'n ach tertuin hebben. Ze kunnen hier bij wijze van spreken voetballen of tennissen." Dokhaven Het is de bedoeling dat de hotel boot komt te liggen aan de Hout kade in de Dokhaven, op de huidige plaats van museumschip Mercuur. Dat verkast naar het nabijgelegen Dokje van Perry. Daarmee komt de Koningin Emma thuis. ,,Het schip komt na 88 jaar weer terug naar Vlissingen, waar het zijn defini- Het schip komt na 88 jaar weer terug naar Vlissingen, waar het zijn definitieve rustplaats krijgt tieve rustplaats krijgt, met zicht op de plek waar het destijds is ge bouwd. En bovendien tegenover de Timmerfabriek, waar het interieur is gemaakt", zegt Kloeg. ,,Dat blijft heel bijzonder. Als je het hebt over storytelling, dan is dit het wel." Een 17-jarige jongen uit Maas tricht moet langer in de cel blij ven voor mogelijke betrokken heid bij de steekpartij in Bres- kens van afgelopen weekend. Daarbij raakte een 23-jarige man ernstig gewond. Eldridge Pentury Middelburg Tip? redactie@pzc.nl DOMBURG Jazz by the Sea in Dom burg gaat dit jaar niet door. Het festival was ge pland van 17 tot en met 19 september. De organi satie hoopte op versoe pelingen voor meer daagse festivals, maar die bleek na de laatste coronapersconferentie ijdel. Jazz by the Sea heeft samen met de ge meente Veere nog geke ken naar mogelijkheden om toch iets te organise ren. ,,Maar aan iedere optie kleven te veel be zwaren en/of risico's. In goed overleg met de ge meente is daarom beslo ten het ook dit jaar niet door te laten gaan", aldus de organisatie. DEN HAAG De politie heeft gister middag tijdens een huis zoeking in Breskens een wapen in beslag geno men. Er is één persoon aangehouden. Volgens een wijkagent vond de doorzoeking plaats na een reeks incidenten af gelopen week, zo meldde hij op Twitter. Om welke incidenten het gaat, is onbekend. De politie wil daar nu niks over kwijt, omdat het recherche-onder zoek nog loopt. Het in beslag genomen wapen is een Colt-luchtdruk pistool, waarmee kogel tjes van 4,5 mm kunnen worden afgevuurd. Koninklijk, Rolf Bosboom Vlissingen SCSS1 Michel Kloeg (links) en Arjan van Gelder bestuderen de teke ningen van de Koningin Emma, die sinds 1975 Estrella heette. De sporen van die naam zijn op de achtergrond nog zichtbaar. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA - Michel Kloeg, investeerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30