Het beslismoment nadert: accepteren VVD en CDA het linkse koppel? Kleine 3,5 uur EUWS 11 tot die laatste, waar echt niemand Nederlands spreekt, wil er in Luik nog wel eens iemand overschakelen op het Nederlands. Ze moeten wel, vanwege de vele Nederlandstalige toeristen. Verreweg het interessantste stuk is dat tussen Luik en Eupen. (En ook het mooiste: de Ardennen, en met een uitzicht dat niet belemmerd wordt door een geluidswal aan twee kanten, zoals op het voorgaande tra ject.) Hier rijdt de trein meerdere malen op, over, onder en boven de taalgrens. Vaak ook nog eens op kruiptempo, vanwege de steile hel lingen. Zo kan het gebeuren dat je links een straatnaambordje ziet met 'Weersterweg' en rechts met 'Rue de la Gare', en dat het dezelfde straat is. Taalgrens Die taalgrens ligt er officieel sinds i september 1963. Ze scheidt de drie Belgische taalgemeenschappen van elkaar: de Vlamingen, de Walen en Duitstaligen in de zogenoemde 'Oostkantons' (die dan weer deel uit maken van Wallonië). Het gaat in een min of meer rechte lijn, grofweg langs de breedtegraad 43 51', die be gint in De Panne, aan de westkust, en eindigt aan de Duitse grens. Er ligt natuurlijk geen fysieke grens, maar degenen die in de buurt wonen, we ten precies waar ze moeten overscha kelen op Nederlands, Frans of Duits. Zo weet iedereen dat Eupen (spreek uit: Oipen), het eindpunt van deze reis, de hoofdstad is van de Duitstalige gemeenschap. En dat je er dus Duits moet spreken. Het begint al bij de manier waarop je welkom wordt geheten: 'Willkommen, bien- venue, welkom'. Duits eerst. En dan volgen de wegwijzers naar het 'Ar- beitsamt', 'Alle Sportanlagen' en na tuurlijk het 'Rathaus'. Hier wonen de 'blije Belgen', zoals taalkundige Van Keymeulen het zegt. Ze zijn hier trots op hun moedertaal. „Iedereen spreekt hier Duits'', zegt de aardige mevrouw van de Tourist-Info. ,,Ik kijk ook altijd naar de Duitse televi sie. En we gaan vooral shoppen in Aachen, dat ligt hier vlakbij.'' Ze raakt helemaal op dreef als ze uitlegt dat de Duitstaligen hun eigen plek hebben in het Belgische staatsbestel. Er is grote autonomie, hun taal is of ficieel erkend, ze hebben zelfs een ei gen parlement. En nu komt de ver rassing: nergens in België schakelen de mensen zo makkelijk over op een van 's lands andere talen. Als ze aan je accent merken dat je goedbedoelde Duits niet meer is dan dat, volgt be hulpzaam een Nederlands of Frans antwoord. „Natuurlijk", zegt de ser veerster van restaurant Zum Golde- nen Anker aan de Marktplatz. ,,We zitten hier op een drielandenpunt. Bovendien is het beleefd.'' En nog een verrassing: nergens in België is het zo netjes en geordend als hier. Nergens een papiertje of een ka potte vuilniszak, de tuintjes keurig aangeharkt, fleurige bloemenperkjes, geen dichtgespijkerde etalages. Het is eigenlijk net als op alle eerdere hal tes: alsof je in een ander land bent. VVD en D66 koersen af op gesprekken over een nieuw kabinet met CDA, GroenLinks en PvdA. Het linkse duo lijkt bereid te zijn om met één team - dus zonder secondanten - aan te schuiven. Dat zou voor de andere partijen acceptabel zijn. Het is de week van de waarheid. Vandaag of morgen moet duidelijk worden welke partijen in conclaaf gaan over een nieuw kabinet, zo liet VVD-leider Mark Rutte giste ren weten. „Uiteraard is het de be doeling dat deze fase wordt afgeslo ten met een advies over welke par tijen gaan onderhandelen over een kabinet'', zei hij. ,,Dat zal de ko mende dagen moeten gebeuren.'' Rond het Binnenhof klinkt dat informateur Mariëtte Hamer mor gen of maandag met haar eindver slag wil komen. Volgende week - mogelijk dinsdag of woensdag - kan dan met de Tweede Kamer ge debatteerd worden over het verdere verloop van de formatie. Anderen zijn minder optimis tisch. Want voor het zover is moe ten Rutte en D66-leider Sigrid Kaag nog een stevig potje armpje- drukken. Vandaag komen zij op nieuw bij elkaar. Vanaf 13.00 uur worden ze ontvangen door Hamer, samen met hun secondanten So phie Hermans (VVD) en Rob Jet ten (D66). De grote vraag die op ta fel ligt: gaat er onderhandeld wor den met CDA, PvdA en Groen Links? Of wordt het toch een door start van het huidige kabinet, met CDA en Christenunie? In de maanden na de Kamerver kiezingen van 17 maart zei Rutte herhaaldelijk dat hij geen trek heeft in een kabinet met twéé linkse par tijen - de beroemde 'linkse wolk'. CDA-leider Wopke Hoekstra was nog resoluter en zei dat samenwer ken met PvdA én GroenLinks 'in houdelijk het minst logisch is'. Maar de linkse partijen op hun beurt lieten elkaar niet los. Ze stap pen óf samen in een regering óf niet. Dat besef lijkt inmiddels door gedrongen bij VVD en CDA. ,,De losweekspelletjes worden wel ach terwege gelaten'', zegt een bron uit het linkse kamp. En wat de laatste dagen ook opvalt: zowel Rutte als Hoekstra laten zich niet meer nega tief uit over het linkse duo. Ondertussen herhaalde D66-lei- der Kaag afgelopen maandag in deze krant wél dat zij geen heil ziet in hernieuwde samenwerking met de Christenunie. Voor de geër gerde ChristenUnie-leider Gert- Jan Segers was dat reden om zich af te vragen of voor zijn partij nog wel een rol is weggelegd. Ook gisteren, nadat Segers op nieuw met Kaag om tafel had geze ten, zei hij na afloop dat hij zich niet 'gewenst en nodig' voelde. Toch wilde hij zich niet terugtrek- ken. ,,Het is niet aan mij om te be palen of ik in het spel ben of niet'', sprak Segers. ,,Dat is aan VVD en D66. Zij moeten die knoop door hakken.'' Hoewel de ChristenUnie nog altijd de voorkeurspartner is van VVD en CDA, lijkt achter de schermen te worden aangestuurd op een eerste onderhandelings ronde met PvdA en GroenLinks. ,,Er is beweging'', zegt een Haagse bron. Die beweging bestaat eruit dat PvdA en GroenLinks bereid zouden zijn om tijdens de formatie één blok te vormen. Dat wil zeggen: tijdens de forma tie zouden PvdA-leider Lilianne Ploumen en GroenLinks-voorman Jesse Klaver willen optrekken als één onderhandelingsteam. Zij ne men dan geen secondanten mee, iets wat VVD, D66 en CDA wél mogen doen. Op die manier weten Rutte en Hoekstra zich ervan verzekerd dat het linkse duo met één mond spreekt en dat die twee partijen el kaar niet gaan 'overtoepen met linkse plannen'. Ook getalsmatig zou de keuze niet gek zijn: PvdA (9 zetels) en GroenLinks (8 zetels) hebben een stuk minder Kamerleden dan VVD (34 zetels), D66 (24 zetels) en CDA (14 zetels). Bovendien wordt bin nen PvdA en GroenLinks al veel langer gesproken over innige sa menwerking. Of deze formule voldoende is om VVD en CDA over de streep te trekken, moet nog blijken. CDA- leider Hoekstra zei dinsdag wel: ,,Er wordt van iedereen redelijkheid gevraagd in een formatie die al lan gere tijd duurt.'' donderdag 19 augustus 2021 Treinen is de trend, zeker in tijden van corona. Op afstand van elkaar relaxed reizen, terwijl het landschap als een levend schilderij aan je voorbijglijdt. Onze verslaggevers stapten in diverse landen in de trein en nemen u mee. Vandaag: dwars door België Het traject tussen Leuven en Luik. FOTO'S SHUTTERSTOCK De reis van Oos tende naar Eupen, van het strand naar de Ardennen, duurt 3 uur en 29 minuten. Een kaartje kost 21,50 euro. Uitstap pen kan in Brugge, Gent, Brussel, Leu ven en Luik. Er is één overstap: in Wel- kenraedt (op spoor 6). Deze laatste rit duurt maar een mi nuut of 8. Premier Rutte, gisteren op Het Binnehof. foto anp Peter Winterman Den Haag Hartje Brussel, de stad die in de 19de eeuw 'verfranste'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11