^43^ ft 9 Nederlandse toeristen in Frankrijk op de vlucht voor het vuur SsBhS Tot nu 2000 hulpverzoeken Boeren klagen over campagne Minder zieken met corona 1 Hevige bosbranden woedden sinds maandagmiddag in Zuid-Frankrijk. Het vuur grijpt snel om zich heen in Var, een toeristisch gebied. ,,Er was paniek op de camping, je hoorde kinderen gillen.'' ,,Ik zat aan tafel met mijn vrouw'', vertelt René Schrier. ,,Ze zegt: dSt zijn donkere wolken buiten. Dus we lopen de tuin in en ik zeg: dat zijn geen gewone wolken, dat zijn róókwolken. Het zijn bosbranden! Foute boel!'' Schrier is gepensio neerd en woont al vijfjaar in Aups, een stadje in de Zuid-Franse Var. Met prachtuitzicht op de bergen. ,,Maar daar zagen we dus 's avonds de vlammen oplaaien, vanuit ons huis. Het was één grote rode gloed, over een heel breed gebied. Dat was wel indrukwekkend, ja. Ge lukkig zaten we op veilige af stand.'' Dat gold niet voor de familie Van de Belt uit Meppel, die 50 ki lometer zuidelijker op de camping stond. „Overdag merkten we nog weinig'', vertelt vader Frank van de Belt. ,,Maar om 01.00 uur stond ineens de campingbaas voor onze caravan. Hij zei: 'evacueren!' We stapten de caravan uit en je rook meteen het vuur. Er viel ook overal as naar beneden. Er was paniek op de camping, je hoorde kinderen gillen.'' Wegwezen Hij bedacht zich geen moment. ,,Ik dacht: wegwezen! We hebben onze zoon en dochter in de auto gezet, de belangrijkste papieren gepakt, wat te drinken meegeno men, en zijn gaan rijden. Naar de boulevard van het stadje.'' Daar stonden ook nog andere Nederlan ders, op de vlucht voor het vuur. ,,Daar zijn we maar bij aangehaakt. Je gaat toch mensen opzoeken'', vertelt Van de Belt. Het was inmiddels middenin de nacht. En het gezin kon niet terug. ,,We hebben de hele nacht met z'n vieren in de auto op de boulevard gezeten. Tot 8.00 uur. Nee, we hebben geen oog dicht gedaan. Twee avonden eerder stonden we ook nog op de boulevard, voor nota bene een vuurwerkshow, en nu stonden we er met z'n allen een nacht lang in de auto.'' In de Franse Var, aan de Middel landse Zee, woedden de afgelopen dagen en nachten flinke bosbran den. Het vuur strekte zich uit over een gebied van zo'n 5000 hectare. Enkele duizenden bewoners en toeristen werden geëvacueerd en twaalf campings zijn ontruimd. Eén camping, in het plaatsje Gri- maud, brandde volledig af. De brandweer is sinds maan dagmiddag met honderden men sen op de been. Blusvliegtuigen en -helikopters vlogen af en aan. Vol gens de eerste berichten raakten zo'n zes brandweermensen licht gewond bij reddingswerkzaamhe den. Negentien mensen liepen rookvergiftigingsverschijnselen op, drie mensen raakten ook licht gewond. ,,We waren net één dag hier'', vertelt Kay Dekkers uit Eindho ven. Hij dacht lekker vakantie te gaan vieren met zijn ouders en vrienden in het stadje La Garde Freinet. ,,Maar we waren er net en het ging al mis. We zaten aan de bar op de camping en zagen het vuur steeds dichterbij komen. Eerst was het op 30 kilometer, toen 5 kilometer en toen nóg dich terbij. Het ging heel snel. 's Nachts kregen we de opdracht dat we weg moesten. We hadden 10 minuten om alles te pakken en in de auto te springen. Ik was bang ja, ik heb nog nooit zoiets meegemaakt.'' De Als de as overal om je heen naar beneden valt, dan weet je dat er echt iets aan de hand is hele camping werd geëvacueerd. ,,Met alle andere mensen zijn we toen naar het strand gereden. En onderweg zagen we allemaal brandweerwagens de andere kant op rijden, naar waar wij vandaan kwamen.'' Ergens overnachten bleek onmogelijk. ,,Alle andere campings en hotels in de buurt za ten vol. Middenin de nacht kwa men we op straat mensen tegen die zeiden: kom dan maar in ons huis overnachten. Dat was wel héél aardig. Terug naar de camping kunnen we niet meer. Die is dicht. En alle wegen zijn afgesloten. Waar we vanavond moeten sla pen: ik heb geen idee.'' Lege plekken De familie Van de Belt kon 's mor gens wel weer terug naar hun camping in Cavalaire-sur-Mer. ,,De twee plekken naast onze cara van zijn leeg: de mensen zijn ge woon helemaal vertrokken van wege het vuur. De autoriteiten zeggen dat de brand nog niet on der controle is. Maar de wind is veel minder nu, en ik volg het nieuws goed. We hadden hier tot vrijdag gereserveerd en als de situ atie rustig blijft, kunnen we hier denk ik gewoon blijven.'' Het gezin zal wel even tot rust moeten komen. ,,Je denkt toch: zoiets overkomt ons niet. Maar als op een gegeven moment de as overal om je heen naar beneden valt, ja, dan weet je dat er echt iets aan de hand is. Dan is er wel even paniek.'' woensdag 18 augustus 2021 GO DEN HAAG Bij Giro 777 zijn in verband met de overstro mingen in Limburg zo'n 2000 aanvragen binnenge komen voor een gift van 1000 euro uit het Nationaal Rampenfonds. Dat heeft een woordvoerder van het fonds gemeld. De aanvra gen konden tot en met maandag worden inge diend. Het rampenfonds heeft nu de termijn ver lengd waarbinnen mensen een aanvraag kunnen indie nen. Dit omdat veel slacht offers geen internet meer hebben of er nog geen tijd voor hebben gehad. DEN HAAG Boerenactie- groep Agractie heeft aan gifte gedaan tegen een anti-zuivelcampagne van de organisatie Dier&Recht. Die organisatie zegt het kalverleed dat gepaard gaat met de zuivelproduc- tie terug te willen dringen. Agractie vindt dat er sprake is van smaad en laster en noemt het extra stuitend dat Dier&Recht re clame maakt voor zuivelal- ternatieven. Dier&Recht stelt dat er geen sprake is van laster en dat de cam pagne niet wordt gesubsi dieerd door producenten van alternatieve producten. ZEIST Na drie dagen waarop het aantal corona patiënten in de Neder landse ziekenhuizen steeg, is dat gisteren gedaald. Er lagen gisteren 686 corona patiënten in het ziekenhuis, 17 minder dan maandag, blijkt uit cijfers van het Lan delijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding. Op de intensive cares (ic) liggen nu 199 coronapatiënten, één minder dan een dag eerder. Op de verpleegaf- delingen daalde het aantal coronapatiënten met 16 tot 488. Op de verpleegafde- lingen kwamen er tot giste ren 72 nieuwe coronapa tiënten binnen. Op de ic's werden in totaal negen nieuwe patiënten binnen gebracht. m A V:- Bij het blussen van de branden in Var zijn zes brandweermensen lichtgewond geraakt. foto afp Paniek op campings door bosbranden Frank Renout Parijs - Frank van de Belt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9