bolderman nl Volop aanbod: Voordelige Last-Minutes! bolderman.nl 8 NIEUWS De wereldwijde klimaatverandering heeft grote gevolgen voor vogels en hun leefgebieden. Volgens Vogelbescherming Nederland zullen daardoor veel vogelsoorten richting het noorden wegtrekken. Een veeg teken, vindt de bekende vogelaar Nico de Haan woensdag 18 augustus 2021 MATKOP FITIS KANOET Edwin van der Aa Vierlingsbeek Vorige week verscheen een alarmerend rapport van het klimaatpanel (IPCC) van de Verenigde Naties. Daarin staat dat het klimaat sneller dan verwacht en, in sommige gevallen onomkeerbaar, verandert. 'Door de stijgende temperatuur verschui ven veel vogels hun leefgebied', meldt Vogel bescherming Nederland op de natuursite Nature Today in reactie op het klimaatrap port. 'In Nederland betreft dit diverse soor ten vogels die richting het noorden verdwij nen, zoals de matkop, zwarte specht, het nonnetje, de kanoet en zelfs een gewone soort als de fitis. Ook weidevogels als de grutto, kemphaan en de watersnip zullen het extra zwaar krijgen.' Daarnaast rukken soorten die door toene mende droogte in het Middellandse Zeege bied leefgebied kwijtraken, op; nu al hebben zich nieuwe soorten uit het zuiden gevestigd in Nederland, zoals de bijeneter, kleine zil verreiger en Cetti's zanger. Soorten in het poolgebied dreigen uit te sterven door het verdwijnen van pakijs en toendra's. Elders op zoek ,,Door de hogere temperatuur verandert ook het voedsel voor vogels'', legt vogelaar Nico de Haan uit. ,,Dus gaan ze elders op zoek naar een leefgebied dat ze beter aanstaat. De Haan noemt de natuur 'een kluwen wol', omdat al les met elkaar is verbonden. ,,Dan begrijpt u dat klimaatverandering overal doordringt.'' Aan de ene kant krijgen nieuwe vogels zo kansen in Nederland, maar andere vogels moeten weg. Soms verandert hun leefomge ving razendsnel. De Haan: „Vroeger hadden vogels de tijd om zich ergens aan te passen, nu houden ze het tempo vaak niet meer bij. Bijvoorbeeld de bonte vliegenvanger: die komt hier vanuit Afrika aan in april om zich voort te planten, maar de rupsenpiek is nu al vervoegd naar begin mei. Tegen de tijd dat er jongen zijn, zijn de rupsen al verdwenen.'' Maar wat maakt het uit dat we andere vo gels krijgen? Volgens de befaamde vogelaar is dat vooral een signaal dat het met onze pla neet de verkeerde kant op gaat. ,,Vogels heb ben een centrale rol in het ecosysteem. Als er minder insecten zijn, dan gaan bepaalde vo gelsoorten achteruit of ze verdwijnen zelfs totaal. Uiteindelijk zal het de mens ook steeds slechter vergaan. Het is een draaiende molen die niet meer te stoppen is.'' Te lang slecht geluisterd De Haan spreekt van 'een sluipend drama' voor vogels. 'Er is te lang slecht geluisterd naar natuurbeschermers en landen jaagden slechts geld en welvaart na. Nu alsnog op de rem gaan staan, is laat maar toch zinvol.' Het verminderen van de CO2-uitstoot is volgens Vogelbescherming Nederland cruci aal. 'Daarnaast moeten we zorgen dat de ove rige, door de mens veroorzaakte bedreigin gen in voor vogels belangrijke leefgebieden zo klein mogelijk zijn', schrijft de club. De Haan is het daar roerend mee eens. ,,Door het gebruik van bijvoorbeeld kunst mest verdwijnen planten en vogels. En de overmaat aan stikstof in de natuur zorgt in vogelnesten voor dunne eierschalen, waar door jonge vogels veel minder kansen heb ben. Kortom, ik ben opgegroeid in een Ne derland dat één groot natuurgebied was en nu is het op bepaalde plekken slechts nog een stinkende vlakte. Het is treurig.'' Langdurig Amerikaans onderzoek toonde recent aan dat vogelsoorten kleiner worden naarmate de aarde opwarmt. Minister Schou ten (Natuur) sprak vorig jaar haar zorgen hierover al uit. De bewindsvrouw denkt dat ze het tij kan keren met een 'gerichte en ge coördineerde inzet' om de biodiversiteit in Nederland te herstellen. WATERSNIP f f f f f Celd-terug-garantie Repatriëringsgarantie V Zekerheid via SCR Bij Bolderman j aanbetalen niet verplicht! sgr ANVR 8/10 dagen Wenen en het Wienerwald (en Bratislava) 8 dagen Salzburgerland, Kaprun all-inclusive 10 dagen Eilanden en kust van Dalmatië 10 dagen Istrië, Opatija 5/8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau - 10 dagen Tossa de Mar all-inclusive 'Deze vogels vliegen straks liever naar het noorden' Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Bekijk de voorwaarden op onze website. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten SGR-bijdage Vertrekdata: 4,11,18 25 sept/2 oktetc. Vertrekdata: 30 aug 13,27 sept/11 oktetc. Vertrekdata: 6,13,20,27 sept 74,11,18 oktetc. Vertrekdata: 4,13,25 sept/2,9,16,18okt etc. Vertrekdata: 6,20sept/4 oktetc. Vertrekdata: 13,18 sept/2 okt etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8