7 In één vliegtuig 640 Afghanen die proberen te ontsnappen aan de taliban. Een reconstructie van de vlucht van een Amerikaanse C-17 die vermoedelijk in de geschiedenis boeken zal komen. f en scene zoals je die M normaal alleen in films ziet', 'dit is heroïsch', 'de beman ning van de RCH871 verdient medailles' en 'ontroerend wanneer mensen ervoor kiezen hun hart en menselijkheid te volgen in plaats van blinde bevelen in een har teloos systeem!'. Van alle uithoeken uit de wereld is er lof voor de beman ning van de vlucht die Afghanen redde uit handen van de taliban. Mannen, vrouwen, kinderen - onder wie een meisje dat op de arm van een vrouw uit een flesje drinkt - zitten en staan als haringen in een ton in het militaire vliegtuig. De reddingsactie van de C-17 Glo- bemaster III van de Amerikaanse luchtmacht in de nacht van zondag op maandag wordt bevestigd door Amerikaanse defensiefunctionaris sen en blijkt ook uit foto's verkregen door Defense One. Dat is een Ameri kaanse website met nieuws en ach tergronden over veiligheidsbeleid. Tyfoon Het gaat om het op één na hoogste aantal mensen ooit aan boord van een vlucht met de C-17, een enorm militair vrachtvliegtuig dat al bijna drie decennia in gebruik is bij de VS en de bondgenoten. In 2013 evacu eerde een C-17 670 mensen die op de vlucht waren voor een tyfoon op de Filipijnen. Net als bij die evacuatie zaten de 640 Afghanen die van Ka boel naar Qatar vlogen op de vloer van het grote ruim van het vliegtuig. Bij het vertrek van het vliegveld in Kaboel was het totale chaos. De C-17, die als roepnaam Reach 871 gebruikt, was niet van plan zo'n grote lading te vervoeren, maar Afghanen - die vol gens Amerikaanse bronnen al toe stemming hadden om te vluchten - trokken zichzelf in paniek aan boord Ongeveer 640 Afghaanse burgers stapten uit het vliegtuig toen het op zijn bestemming aankwam van het half geopende vliegtuig, al dus een Amerikaanse defensiemede werker. In plaats van te proberen die vluchtelingen uit het vliegtuig te ha len, 'nam de bemanning de beslis sing om te gaan', vertelde een defen siefunctionaris aan Defense One. ,,On- geveer 640 Afghaanse burgers stap ten uit het vliegtuig toen het op zijn bestemming aankwam." Het nieuws over de historische vlucht verspreidde zich in de nacht van zondag op maandag in de Ver enigde Staten toen audio van de be manning online werd geplaatst. Daarin werd geschat dat liefst acht honderd passagiers aan boord waren. Een defensiefunctionaris, sprekend op voorwaarde van anonimiteit, zei dat het werkelijke aantal ongeveer 640 mensen bedroeg. Het Amerikaanse leger heeft maan dag alle vluchten van Hamid Karzai International Airport bevroren, om dat woede en wanhoop onder de Af- ghanen toenam tijdens de machts overname door de taliban. De beslis sing kwam nadat een menigte een vertrekkend C-17-vliegtuig over de landingsbaan had achtervolgd en on bekende schutters tweemaal op Amerikaanse troepen op de luchtha ven schoten. Veiligheid De luchtbrugoperaties worden stop gezet totdat vooral Amerikaanse en enkele Turkse troepen de veiligheid rond het vliegveld weer hebben her steld, verklaarde een Pentagon- woordvoerder. De tijdelijke stop werd aangekondigd nadat beelden van de andere C-17 - een toestel met het nummer 1109 - viraal gingen op Twitter. De tientallen miljoenen ke ren bekeken filmpjes laten die ver trekkende C-17 zien gevolgd door honderden jonge mannen. De video toont het summum van wanhoop. Meerdere mensen klampen zich vast aan het vliegtuig, terwijl het opstijgt. Latere video's die ook op Twitter zijn gedeeld, tonen enkele Afghanen die van het vliegtuig vallen als het opstijgt. Het Pentagon kan de au thenticiteit van die latere video's niet bevestigen, maar erkent wel dat het gebrek aan veiligheid rond de vlieg tuigen de reden is dat vluchten tijde lijk zijn stopgezet. De Pentagon- woordvoerder: ,,We willen natuurlijk niet dat nog meer mensen gewond raken.'' woensdag 18 augustus 2021 GO Foto bomvolle reddingsvlucht kan zo geschiedenisboeken in M Vluchtende Afghanen zitten op elkaar ge propt op de laadvloer van een Ameri kaanse C-17 die vertrok vanaf het vliegveld in Kaboel. FOTO REUTERS/ DEFENSE ONE Marcia Nieuwenhuis Rotterdam/Kaboel - Defensiefunctionaris VS tegenover Defense One

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7