OZCAN AKYOL Ju Noodteam helpt bij evacuatie uit Kaboel HET GELUID ff r 6 AFGHANISTAN TALIBAN music Column De afgelopen dagen volgde ik de discussie over de corona maatregelen met veel be langstelling. Een aantal prominen ten, vooral uit het theaterwezen en de festivalsector, begrijpt geen biet van de geldende beperkingen van ons kabinet. beroepsmatig bijna met iedereen te maken die zich nu beklaagt over de gang van zaken. Na een week empirisch onderzoek kan ik u melden: het slaat helemaal ner gens op. Begin vorige week gaf ik een li teraire lezing aan een zaal met am per honderd mensen, die ook nog eens anderhalve meter van elkaar zaten. Volgens de organisatie kon den ze wel drie keer zoveel kaart jes verkopen, maar dat mocht van de overheid niet. Een paar dagen later, tijdens de start van de Eredivisie, zat ik in De Adelaarshorst in Deventer, om te kijken naar de wedstrijd Go Ahead Eagles - Heerenveen. Er waren ruim zesduizend supporters en ik overdrijf niet als ik zeg dat een aantal letterlijk bij elkaar op schoot zat - daar bestond de 1,5 meterregel niet meer. Voor mijn werk moest ik maan dagavond in het prachtige Mau- ritshuis zijn en daar hadden ze wel weer te maken met een beperkt aantal bezoekers volgens protocol len. Waarom eigenlijk? dacht ik bij mezelf. Anders dan in een voetbalsta dion, waar veel bromances zijn, bijvoorbeeld na een doelpunt, heb ik nooit senioren elkaar in een museum zien knuffe len, nadat ze hele maal in extase raak ten na een blik op het schilderij Meisje met de parel van Jo hannes Vermeer. En dan is er nog die vreemde race in Zand- voort, een soort prestigeding van de (lo kale) overheid, waar ten koste van alles 75.000 bezoekers naartoe moeten komen. Ik kreeg een uit nodiging via een zakelijke relatie. Nee, dank u wel. Vooropgesteld: het is altijd heel lelijk en onkies om verschillende sectoren en branches tegen elkaar uit te spelen. Elk verdriet van ge troffenen telt even zwaar. Dus dat is helemaal niet wat ik hier wil doen. Het punt is vooral dat er geen enkele logica zit in wat er nu gebeurt. Groningse MartiniPlaza, een soort inspiratiepraatje voor het nieuwe collegejaar. Ze kwamen niet alle maal opdagen. Vermoedelijk was een deel ergens bier aan het zui pen. Ik begreep dat wel. Dat zou ik ook doen. Je weet nooit hoe lang het nog mogelijk is. Ik heb nooit senioren elkaar zien knuffelen in een museum Het oorspronkelijke Nederlandse ambassadepersoneel blijkt Afgha nistan maandagavond al te heb ben verlaten, erkende demissio nair minister Sigrid Kaag van Bui tenlandse Zaken. Het ambassade personeel, dat op een compound in hoofdstad Kaboel woont en werkt, werd in de nacht van zater dag op zondag door Amerikaanse soldaten 'van het bed gelicht' met de boodschap dat de compound zou worden overvallen door de ta liban. Daarop zijn de Nederlandse medewerkers in allerijl naar het vliegveld gegaan, net als ambassa demedewerkers van andere lan den. Het lokale, Afghaanse ambas- sadepersoneel dat zondag kwam werken, trof een toen lege Neder landse ambassade aan. Volgens Kaag konden Nederlanders hun lokale collega's niet meteen in lichten vanwege 'een communi catiebreakdown'. Volgens haar wordt nu alles op alles gezet om de 36 Afghaanse ambassademedewerkers en hun gezinnen ook te evacueren. Dat zelfde geldt voor de tolken die voor Nederland hebben gewerkt. Nu het kabinet een ruimharti ger asielbeleid voor Afghanen aankondigde, bestaat het gevaar dat Afghanen die banden hebben met de taliban, al-Qaeda of IS ook naar Nederland proberen te ko men. Een aantal partijen is bereid dat risico te nemen. ,,Lopen we dan een risico?" zei CDA-Kamerlid Derk Boswijk. ,,Ja, maar we moe ten nu pragmatisch zijn." VVD- Kamerlid Jeroen van Wijngaarden wil dat het kabinet waarborgt dat terroristen geen asiel krijgen. De PVV, Forum voor Democra tie, JA21 en de Groep Van Haga willen niet dat een grotere groep Afghanen asiel krijgt en pleiten voor opvang in de regio. De zoektocht naar Het Geluid is weer begonnen! Check de OR code en meld je iedere dag om 07:00 uur of 12:00 uur aan tijdens het Aanmeldmoment in de Qmusic app om mee te spelen. woensdag 18 augustus 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Loaica? Door een wonderlijke samen loop van omstandigheden heb ik «_W~1 Tl* C- Op dinsdagmiddag mocht ik dui zend studenten toespreken in de was ■.w Een speciaal noodteam van de ambassade wordt ingevlogen om de evacuatiepogingen van Nederlanders en Afghaanse tolken en lokaal ambassade personeel in goede banen te leiden. Met de diplomaten vlie gen zo'n zestig militairen mee die voor hun beveiliging moe ten zorgen. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6