Navo: Ineenstorting eigen schuld Afghaanse leiders Taliban: Er komt geen wraak, wel amnestie 5 Kerkhof van wereldmachten KAZACHSTAN OEZBEKISTAN TADZJIKISTAN AFGHANISTAN Kaboel KIRGISTAN TURKMENISTAN Provincie Xinjiang CHINA PAKISTAN INDIA Andere spelers Wat verder weg zijn ook India en Turkije belangrijke spe lers. India vooral vanwege Pakistan, de erfvijand, waar mee het altijd concurreert als het gaat om regionale in vloed. Het omstreden gebied Kasjmir ligt vlakbij Afghani stan en moslims en hindoes leven hier op gespannen voet. Turkije is de laatste jaren een speler met aanzien ge worden in de regio. Vele duizenden Afghanen zijn de laatste maanden gevlucht naar Turkije. Dat land heeft al een paar miljoen vluchtelingen opgevangen van wie de meesten afkomstig uit Syrië. De EU betaalt Turkije mil jarden om mensen niet door te laten naar Europa, die re kening zal hoger worden. Turkije ziet zichzelf als ge wichtige partij voor overleg met andere belanghebben den als Pakistan, Iran, Rusland en China. Met die woorden legt Navo-topman Jens Stoltenberg de schuld voor het Afghanistan-drama in Kaboel, in plaats van in Brussel of Washington. De aartsmoeilijke keus voor de Navo was de missie beëindigen met het risico dat de taliban terrein zou den heroveren, of blijven, met méér troepen en méér geweld en daarmee een 'open-ended' (zonder einddatum) militaire aanwezigheid ingaan. Ame rika koos voor die eerste optie en alle bondgenoten stemden daarmee in, aldus Stoltenberg. ,,Daar hebben we het in ministerraden over gehad en op ambassadeursniveau in februari, maart en april." De Navo zal pas later de eigen rol evalueren en daaruit lessen trekken. Stoltenberg: ,,Alle prioriteit is nu de evacuatie van onze mensen." Vol gens hem is de ineenstorting vooral voor de bevolking een tragedie. ,,Ze had al die jaren uitzicht op democra tie." Maar Afghanistan staat er on danks het drama beter voor dan in 2001, voegde hij eraan toe. ,,Mannen en vrouwen, zeker vrouwen, hebben onderwijs genoten en nemen deel aan het politieke proces." Ook soci aal-economisch gaat het beter. Dat en meer goeds beloofde Zabihul- lah Mujahid op zijn eerste persconfe rentie ten overstaan van de wereld pers. Jarenlang was Mujahid een schimmige figuur die verklaringen af legde namens de opstandelingen. De taliban hebben het beste voor met het land, maakte hij duidelijk. Alle buitge maakte wapens zouden worden gere gistreerd. De smokkel van drugs langs de grenzen zou aan banden worden gelegd. Er werd geen wraak gezocht en 'iedereen is vergeven'. En over vrou wen: ,,Het islamitische emiraat Afgha nistan is klaar om Afghaanse vrouwen een werk- en studieomgeving te bie den. De aanwezigheid van vrouwen in verschillende (overheids)structuren is toegestaan volgens de islamitische wet en in overeenstemming met onze culturele waarden", aldus Mujahid. Vergevingsgezind Veel Afghanen reageerden in de trant van: eerst zien, dan geloven. De laatste keer dat de taliban de baas waren (1996-2001) was het regime namelijk allerminst vergevingsgezind. Velen ontvluchtten het ultraconservatieve en meedogenloze regime waarin met name vrouwen al hun rechten werden ontnomen. Onder de taliban waren er openbare stenigingen van vrouwen die overspel zouden hebben gepleegd en amputaties van veroordeelde die vegges. Het schrikbewind eindigde toen de taliban werden verdreven door de door Amerika geleide invasie na de aanslagen van 11 september 2001. De hoofdstad Kaboel bleef gisteren relatief rustig, terwijl de taliban in de straten patrouilleerden en veel inwo ners thuisbleven. Op straat was te zien hoe de taliban 'provocerende' recla mes met afbeeldingen van vrouwen overschilderden. Op tv zijn veel vrou welijke presentatoren vervangen. In plaats van soaps worden er nu veel re ligieuze programma's uitgezonden, melden westerse achterblijvers. Een BBC-verslaggever merkte dat de mu ziek in eethuizen was uitgezet en dat ook automobilisten geen muziekzen ders op hadden staan. Ondertussen onderhandelen de taliban nog steeds met politieke leiders van de gevallen en deels gevluchte regering over een formele overdrachtsovereenkomst. Volgens de zegsman zullen 'vreed zame' betrekkingen met andere lan den worden voortgezet. De vrees in Afghanistan is dat de ta liban de komende tijd meerdere ge zichten zullen tonen. In Kaboel - waar een vergrootglas op ligt van de inter nationale gemeenschap - zou men zich gematigder opstellen dan elders. Van het platteland komen wel degelijk verhalen van represailles. In Kaboel gaat ook het verhaal dat talibanstrij- ders lijsten hebben van mensen die met de regering hebben samenge werkt en naar hen op zoek zijn. On dertussen ging de internationale luchthaven van Kaboel, voor velen de enige uitweg, weer open voor mili taire evacuatievluchten. woensdag 18 augustus 2021 GO Mazar-i-Sharif .Kipduz Taloqan Sheberghan Aibak Pul-e-Khum'r^" Herat Chaghcharan Ghazni X^in Kowt Farah Kandahar Quetta New Delhi Gwadar Karachi Afghanistan heeft in geschie denisboeken de sinistere bij naam 'the graveyard of empires' (het kerkhof van wereldmach ten). Veel grote mogendheden en machtige landen hebben geprobeerd hun stempel te drukken op het aloude en be geerde kruispunt tussen het Midden- en het Verre Oosten. Vraag het Alexander de Grote, vraag het de Perzen, de Mon golen (de kleinzoon van Geng his Kahn sneuvelde in Afgha nistan), de Britten, de Russen en nu dus de Amerikanen. Allemaal hadden ze slechte ervaringen in dat ruige en on toegankelijke land in Centraal- Azië. Tussen de bergen is Af ghanistan eigenlijk geen natie, maar een verzameling distric ten en provincies. Ze worden gerund door krijgsheren, stammen en etnische groepen die vaak niet alleen vijandig staan tegenover buitenstaan ders (want meestal bezet ters), maar ook nog eens el kaar naar het leven staan. belangen Mijn (o.a goud, zilver, lithium) T Papaver (opium, heroïne) 200 km Oliedoorvoer S 130821 TU BRUSSEL De tragedie die zich af speelt in Afghanistan is het gevolg van 'een zeer plotse ineenstorting van het Afghaanse politieke en mi litaire leiderschap'. Er komt geen bijltjesdag in Kaboel. Op hun eerste persconferentie maakten de taliban gisteren be kend dat ze tot een 'amnestie' heb ben besloten voor heel het land. Ambtenaren en anderen die voor de verdreven regering werkten hoeven niet te vrezen, zo werd aangekondigd. Afghaanse vrou wen zouden evenmin reden tot on gerustheid hebben. Bob van Huët Rotterdam Talibanwoordvoerder Zabihullah Mujahid. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5