'Leefbaarheid in Sluiskil holt achteruit' Ukeleleclub in Terneuzen blijkt succes; in één jaar al 34 leden Dino's in Cadzand: 'Ik zie een raptor, kijk dan!' ZEEUWS-VLAANDEREN 5 Dorpsraad slaakt noodkreet Guido van der Heijden Sluiskil In een brief aan de gemeente luidt de dorpsraad de noodklok over de situatie. ,,Dit kan zo niet langer, er moet actie worden ondernomen", klinkt het vanuit Sluiskil. Sinds april van dit jaar wonen ruim tachtig arbeidsmigranten in een voor dat doel gebouwd com plex van Homeflex aan de zuidwe strand van Sluiskil. De plannen voor de units werden met veel scepsis ontvangen in het dorp. De dorpsraad zag echter ook voordelen van de geconcentreerde opvang. ,,De dorpsraad ging er wel vanuit dat de goedkopere woningen nu niet meer ten goede zouden komen aan investeerders, maar aan jon gere Sluiskillenaren. Zij zouden dan uiteindelijk de kans krijgen dergelijke huizen te kopen," schrijft de dorpsraad. ,,Niets is echter min der waar", gaat de brief verder. ,,Nog steeds worden goed kope huizen opgekocht door inves teerders en wordt permanente be woning steeds meer uitgedund." Opkopen De leefbaarheid in Sluiskil holt ach teruit volgens dorpsraadsvoorzitter Jaak Martens. ,,De gemeente moet het opkopen van huizen door in vesteerders of huisjesmelkers aan banden leggen. Jongeren mogen maximaal een ton, anderhalve ton lenen en daar heb je niks voor. Alles wordt opgekocht, er staat hier nu niks te koop." ,,Wij snappen ook wel dat we niet zonder de buitenlandse werkne mers kunnen. We hebben ze ge woon nodig maar het gaat het hele dorp overheersen. Het speelt overal in Sluiskil. Ook in de straten die vroeger nette straten waren. We doen er alles voor om ons dorp leef baar te houden, maar zo gaat het niet. We hebben jarenlang alles ge tolereerd in Sluiskil maar nu gaat het echt niet meer." Verenigingsleven Martens schetst een beeld van par keeroverlast door auto's en busjes van expats, tuintjes die niet onder houden worden en overlast. Het in wonertal blijft weliswaar op peil in Sluiskil, niet op een manier waar We hebben jarenlang alles getolereerd in Sluiskil maar nu gaat het echt niet meer het dorp iets aan heeft. De tijdelijke krachten hebben geen school gaande kinderen en doen niet mee aan het sociale leven. ,,Het vereni gingsleven heeft er ook al onder te lijden", stelt Martens vast. ,,De units van Homeflex zijn wel een oplossing, maar daar hebben we nu ook overlast van." Een woonverplichting, waarbij kopers van huizen zich verplichten er ook te wonen zou een oplossing kunnen zijn, denkt Martens. ,,De gemeente moet op korte termijn in actie komen. Er moet in ieder geval iets gedaan worden om te voorko men dat de huizen alleen nog naar de huisjesmelkers gaan." Guido van der Heijden Terneuzen Ukelele-profeet vindt Nathalie Huigen, één van de drie oprichters, te veel eer voor zichzelf. Wel er kent ze dat ze een van de eersten was. ,,Toen ik begon kende ik nie mand die ukelele speelde. Het be gon met een kleine roze, een goed koop ding. Daar speelde ik wat zo mers op en legde hem dan steeds weer weg. Maar ik kom uit een muzikale familie, mijn ouders spe len allebei een instrument en ik moest toch ook iets kunnen. Ik heb toen een betere gekocht en mezelf veel via YouTube geleerd. Je kunt met een ukelele al heel snel een liedje spelen, met een vin ger lukt het al. Huigen besmette de overige bandleden met het virus en dat sloeg over naar Zeeuws- Vlaanderen. Maandagavond oefenden zo'n twintig leden in Porgy en Bess voor het optreden van vrijdag. ,,Het is maar een deel", verklaart Menno Vink. ,,We hebben nu 34 leden, waarvan er zo'n 20, 25 steeds fanatiek mee oefenen." Toen ik begon kende ik niemand die ukelele speelde Een gemêleerd gezelschap. Lynn de Putter is elf en veruit de jongste, problemen heeft ze er niet mee. Ze haalt haar schouders op. ,,Met z'n allen gezellig samen spelen en zin gen, dat vind ik gewoon leuk. Ja, ik zou het wel leuk vinden als er meer kinderen bij zaten." Moeilijk vindt Lynn ukelelespelen niet. ,,Maar ik speel ook al drie, vier jaar gitaar." Phil (kort voor Philomena) Mor gan is met 83 jaar de nestrix van de club. ,,In een vorig leven speelde ik twaalfsnarige gitaar en was ik de leadsinger in een band. Ik zing in een koor en dat is nu vanwege co rona gestopt, mijn sociale wereld was heel klein geworden." Wat dit nou leuk maakt? De van oorsprong Britse hoeft niet lang na te denken. ,,De groep, én optreden natuurlijk. Op een podium staan en laten zien wat je kunt. Je wilt toch ook een beetje opscheppen? Bragging rights, dat is het ook een beetje." Optreden Optreden en door massa's toege juicht worden zoals Phil het voor zich ziet, dat zal vrijdag niet ge beuren. Het eerste optreden van de CoffeeCat Uku Club in Theetuin De Mol in Overslag wordt van wege de covidregels kort gehou den. Het wordt een privéfeestje. Verder groeien, nog meer leden, van Vink hoeft het niet. ,,Het is een mooi getal nu, maar onze filosofie is dat iedereen kan aansluiten. Er zijn negentien ukeleleclubs in Ne derland, misschien moeten we een keer een ukeleledag organiseren. Dat zou een leuk idee zijn." De regen komt af en toe met bak ken uit de lucht maar het weer houdt dinoliefhebbers er niet van om naar de Ringdijk Noord bij Cadzand te komen: het is druk bij de kassa. De tentoonstelling Juras sic Expo is voor het eerst op tour nee door Nederland en reist na Zeeland weer verder naar Frank rijk. Er is op een veld een parcours uitgezet langs 25 dinosaurussen, die de bezoekers 65 miljoen jaar terug de tijd in moeten slingeren. De 3D-replica's zijn gemaakt in Amerika en borden geven meer in- Jurassic Expo is voor het eerst op tournee door Nederland formatie over het soort dier, zijn lengte, gewicht en snelheid. Kinde ren staan met open mond te kijken naar schreeuwende of bewegende exemplaren velociraptor, tyranno saurus rex of dilophosaurus. Er zijn ook dino's die net uit het ei zijn en er worden heel wat foto's gemaakt. Het mag regenen dat het giet, het weerhoudt families er niet van om langs te komen. Joris (4) is met zijn ouders op vakantie en wordt door zijn moeder gefotografeerd op een kleine dinosaurus. Hij is fan: ,,Hij heeft ook een dinopet op", wijst zijn moeder. 'Zot van dino's' Hannes en Céline uit Oostburg ko men met hun kinderen Noa en Jesse naar de expo. Jesse wil de tri- ceratops graag zien en zijn zus een 'vliegende dino'. ,,Ze zijn zot van dino's", zegt Céline. Jurassic Expo is nog te zien tot en met zondag 29 augustus. De expo van dinsdag tot en met zondag open van 14.00 tot 19.00 uur. Entree bedraagt 8 euro, vanaf 3 jaar. woensdag 18 augustus 2021 Menno Vink (met pet) te midden van de leden van de CoffeeCat Uku Club tijden de repetitie in Porgy en Bess. foto camile schelstraete De dorpsraad van Sluiskil maakt zich ernstige zorgen over de leefbaarheid van het dorp. Steeds meer goedkope wonin gen worden opgekocht door in vesteerders die ze verhuren aan buitenlandse werknemers. -Jaak Martens, voorzitter dorpsraad Sluiskil Goed een jaar geleden fanta seerden Menno Vink, Daniëlle van de Wege en Nathalie Hui gen van Misses Monkeys nog hardop dat Terneuzen eigenlijk wel rijp was voor een eigen uke leleclub. De CoffeeCat Uku Club, nu 34 man sterk, heeft vrijdag zijn eerste optreden. -Nathalie Huigen ,,Ik zie een raptor, kijk dan!", gilt een jongetje. Hij is nog maar met één been uit de auto en ziet van verre al zijn favoriete dinosaurus staan. Een replica weliswaar, de Jurassic Expo is neergestreken in Cadzand. Sophie Stockman Cadzand De dino's bij de Ringdijk Noord zijn nog te zien tot en met zondag 29 augustus. foto kelly thans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52