Lezing verdedigingswerken toont angst voor de Belgen Handtekeningenactie voor pumptrackbaan bij ijsbaan Goes-Zuid W5Ê Geen vergunning bouw appartementen «200 Word krantenbezorger in Goes krantenbezorgen.nl BEVELANDEN EN THOLEN 5 ^SÊM Bel: 088 013 96 20 Snel bijverdienen en tijd overhouden? /Start-^ premie De Terneuzense historicus heeft zich al jarenlang vastgebeten in de vestingwerken langs de oevers van de Westerschelde. Met name de periode 1833-1920 heeft zijn aan dacht. Anders dan onderzoekers die al leen naar zand en steen keken, kijkt Van Nieuwenhuijzen naar de context; de tijdsgeest waarin ver dedigingswerken werden ge bouwd. De bouw van een fort kan oorlog voorkomen of soms juist uitlokken. Boek In zijn boek De Werken aan de Wes terschelde schetst hij een tijdsbeeld waarin de spanningen met de buurlanden soms hoog opliepen. In het boek concentreert de histo ricus zich op het tijdperk 1833 1920. Een roerige tijd die begint net na Belgische revolutie en eindigt na de Eerste Wereldoorlog. Aan de hand van verdedigingswerken of soms alleen maar plannen, schetst Van Nieuwenhuizen een tijd waarin Nederland zich wapent te gen de Belgen, de neutraliteit angstvallig wil bewaken en spits roeden moet lopen om niet in een oorlog te geraken. Steeds met de strategisch belangrijke Wester- schelde in de hoofdrol. Polders Niet altijd waren de plannen even doordacht, leerde de onderzoeker. ,,Al voor er werd begonnen aan de vesting Terneuzen, waren er twij fels over de locatie. De genie stelde dat het nog heel lastig zou worden de polders bij Zaamslag onder wa ter te zetten, mocht dit nodig zijn. Toch werden de plannen doorge zet. Pas later namen ze afscheid van de vesting. De reden: te moei lijk te verdedigen omdat de omlig- gende polders te lastig te inunde ren waren. Dat was dus al lang be kend." Zaterdag 28 augustus geeft de historicus er een lezing over in Fort Ellewoutsdijk. Een passende locatie want ook naar de geschie denis van dit zeefort heeft Van Nieuwenhuijzen onderzoek ge daan. Al sinds zijn zestiende duikt Van Nieuwenhuijzen (41) in de ge schiedenis van zijn streek. Sinds een jaar of vijf, zes als historisch onderzoeker. ,,Klaar ben je natuur lijk nooit. Net als je denkt dat je een compleet beeld hebt, stuit je bij toeval op een oud krantenarti kel dat j e weer op het spoor van iets nieuws zet." Nieuwe dingen ,,Natuurlijk zal een deel van de le zing gaan over zaken die ik ook in mijn boek beschrijf, maar ik zal ook veel nieuwe, nog niet bekende dingen vertellen", belooft hij. De lezing is gratis bij te wonen. Locatie Fort van Ellewoutsdijk van 13.30 tot 15.00 uur. Geïnteresseer den dienen zich aan te melden via d.v.nieuwenhuijzen@gmail.com. Stichting De Nieuwe Hoop wilde de voormalige kapsalon verbou wen tot zes zelfstandige apparte menten. Woningen met een eigen ingang die een woonfunctie én een logiesfunctie krijgen. Een beetje vergelijkbaar met de ver bouwing van de oude kosterij naast de kerk. Maar dit mag niet van de gemeente Noord-Beveland. Niet omdat er geen logiesfunctie zou kunnen volgens het bestem mingsplan, dat mag gewoon. Net net als wonen. Maar het pand op splitsen en uitbouwen tot zes af- Zes wooneenheden op locatie voormalige kapsalon in Kortgene niet mogelijk zonderlijke appartementen kan niet. ,,We willen daar geen zes wooneenheden", zegt wethouder Adrie van der Maas. ,,Een van de meest sterke argu menten is het ontbreken van vol- doende parkeermogelijkheden op die locatie", zegt Van der Maas. ,,Er moet in principe op eigen terrein geparkeerd worden en daarvoor is niet genoeg ruimte." Bovendien past het plan niet in het woning bouwprogramma van de ge meente, want Noord-Beveland kan maar een beperkt aantal nieuwe woningen en apparte menten bouwen. Hoeveel dat er zijn wordt door de provincie Zee land bepaald. Ruben van Zwieten van stich ting De Nieuwe Hoop laat weten dat het voor de stichting geen pro bleem is om het plan te wijzigen. ,,Voor de gemeente zijn zelfstan dige woningen een bezwaar. Voor ons is een andere vorm ook goed. De huidige vorm volstaat mogelijk ook", laat hij schriftelijk weten. Michiel Bouwman Goes Een handtekeningenactie om zijn idee kracht bij te zetten is hij al be gonnen. Gistermiddag waren er al een kleine tweehonderd handteke ningen binnen. Vandaag praat hij met wethouder Joost de Goffau (sport) over zijn plan, dat hij al he lemaal voor zich ziet, maar waar ook een aardig prijskaartje aan hangt. Landegent schat dat op 125.000 tot 175.000 euro. Met skateboard, skates, long board, of bmx-fiets: op heel veel manieren kun je gebruikmaken van zo'n pumptrack, legt Landegent uit. ,,Zelfs met een mountainbike!" Zo'n baan bestaat uit veel kleine heuveltjes en bochten waardoor snelheid gemaakt kan worden zon der veel te trappen. In Goes-Zuid zou wat hem betreft een variant van asfalt kunnen komen. ,,Die is hufter- en toekomstproof", ver klaart hij. ,,Het zou ook redelijk uniek in Zeeland zijn. Hoewel een pumptrack niet meer weg te den- ken is uit de wereld van urban sports." Landegent ziet het midden van de ijsbaan als ideale locatie. Daar ligt nu een lap gras, verklaart hij. ,,De ijsbaan kan dan gewoon blij ven liggen. Bovendien is daar al een skatepark in de buurt. Omwonen den zijn al bekend met de bezoe kers. Het zullen er alleen wat meer worden, omdat het best een grote baan zou kunnen zijn." Op zo'n baan kun je met een skateboard, skates, bmx-f iets of een mountainbike Een aantal jaar geleden was Lan- degent ook de stuwende kracht achter de komst van een binnen- skatebaan in Goes. Dat project, dat aan de Houtkade moest komen, liep echter spaak. ,,Ik ben er tijden mee bezig geweest, maar er is nooit vol doende steun geweest om dat voor elkaar te boksen. Dit is een andere optie, waarbij je meer dan één doel groep of leeftijd raakt." Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar woensdag 18 augustus 2021 BE h; In Fort Ellewoutsdijk geeft Historicus Dennis van Nieuwenhuijzen zaterdag 28 augustus een lezing over oude verdedigingswerken langs de Westerschelde. foto dirkjan gjeltema Aan oude verdedigingswerken langs de Westerschelde is meer op te maken dan alleen militaire geschiedenis. Historicus Den nis van Nieuwenhuijzen geeft op het Fort van Ellewoutsdijk op zaterdag 28 augustus een lezing over wat hij allemaal ont dekte. Guido van der Heijden Ellewoutsdijk Stichting De Nieuwe Hoop krijgt geen vergunning om zes appartementen te bouwen in de voormalige kapsalon in Kort- gene. De stichting heeft Hoofd straat 5 en 7 aangekocht, onder meer om te kunnen gebruiken als logies tijdens retraites die in de kerk worden gehouden. Melita Lanting Kortgene Een ijsbaan en skatepark zijn er al, maar als het aan Maarten Landegent ligt komt er ook een pumptrack nabij het Herten kamp in Goes-Zuid. -Maarten Landegent na drie maanden goed bezorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51