4 Zeldzame grondstoffen, geografisch kruispunt De wereld kijkt naar Afghanistan. Vooral de buurlanden. Wat zijn hun belangen in een van oudsher zwaarbevochten regio? AFGHANISTAN ROL IN DE REGIO woensdag 18 augustus 2021 RUSLAND Bob van Huët Rotterdam Veldslagen zijn er genoeg gewonnen in Afghanistan, oorlogen nooit. Het land toont niet veel rijkdom, maar heeft wel zeld zame grondstoffen die soms in illegale mijnen worden gedol ven - deels door criminelen of door de taliban gerund. Er is een lucratieve handel in koper, aluminium, goud, zilver, kwik en lithium. Dat laatste is zeer gevraagd, want het is terug te vinden in de accu's van elektrische auto's en in laptops en smartphones. Maar Afghanistan is ook berucht vanwege de internationale heroïnehandel en traditioneel een vrijhaven voor extreme religieuze groeperingen. Buurlanden hebben daar direct mee te maken. TURKIJE IRAK IRAN Pakistan Pakistan is het meest invloedrijke buurland van Afghanistan. Niet alleen deelt het een lange grens in een heel onherberg zaam en moeilijk te controleren gebied. maar er zijn ook etni sche overlappingen. De bewoners daar, Pashtun of Pathanen, wonen aan beide zijden van de grens. De meeste taliban zijn Pashtun, wat de vele uitwisselingen verklaart. ,,Als je wilt voorkomen dat de taliban opnieuw een vrijhaven gaan bieden aan terroristische organisaties, dan moet je Pakistan zeker bij toekomstige onderhandelingen betrekken", zegt Dick Zandee van Instituut Clingendael. Maar Pakistan heeft in het Westen bepaald een dubieuze reputatie. Het land hiep de Amerika nen in hun War on Terror, maar huisvestte tegelijk vele jaren stiekem de meest gezochte terrorist ter wereld: Osama bin La den. In Pakistan tellen de taliban veel sympathisanten. Ten minste zes Pakistaanse milities zouden met de taliban zijn opgetrokken naar Kaboel. Maar ook Pakistan heeft er belang bij grip te houden op ex tremistische en terroristische groeperingen, want die kunnen Pakistan zelf bedreigen, aldus Zandee. Terreur van extremis ten heeft tussen 2002 en 2016 aan meer dan 20.000 Pakistani het leven gekost. Daarbij is Pakistan tegenwoordig zeer nauw verbonden met China dat inmiddels zeer grote economische belangen heeft in Pakistan, een belangrijke schakel in de Nieuwe Zijderoute waarin Peking miljarden heeft geïnves teerd. Het Westen De Verenigde Staten en het Westen lijken nu een beetje uitgerangeerd, maar hun belangen in Afghanistan blijven groot. Vooral in de strijd te gen terrorisme. Nooit zullen de Amerikanen accepteren dat Afgha nistan opnieuw een trainingsland wordt voor extremisten die terreur aanslagen organiseren tegen Ameri kaanse en westerse belangen, zo maakte president Biden in zijn toe spraak ook duidelijk. SAOEDI- ARABIË QATAR VAE China China speelt in de regio Pakistan uit als belangrijkste troef. Het heeft dan ook in Afghanistan Nieuwe Zijderoute-belan gen. Dat is het grote Chinese project van economische expan sie in Eurazië en Afrika. Maar de grote Afghaanse zorg van China is een andere. Wat als de taliban steun gaan geven aan islamitische Oeigoerse extremisten en Turkse onafhankelijk heidsbewegingen in de provincie Xinjiang, die grenst aan Af ghanistan? Zandee: ,,China wil koste wat het kost voorkomen dat in Afghanistan terroristische cellen worden opgeleid. Dat is een gedeeld belang met het Westen dat ook wil voorkomen dat in Afghanistan getrainde terroristen straks weer dood en verderf zaaien in de straten van Parijs, Londen of Berlijn." Het is ook in Chinees - en in Russisch belang - dat de taliban de papavermarkt (heroïne) onder controle krijgen. Er is veel smokkel naar China. China heeft grote belangstelling voor de zeldzame grondstoffen in Afghaanse bodem. Iran Iran heeft ook een lange grens met Afghanistan. Niemand in Teheran zal treuren over de onthutsende afgang van de Verenigde Staten in Kaboel, maar de taliban zijn geen vrienden van de ayatollahs. De taliban hebben de steun van vooral fundamentalisti sche soennieten in Pakistan, de Ver enigde Arabische Emiraten en Sa- oedi-Arabië en dat zijn religieuze ri valen van de fundamentalistische sji ieten in Iran. Vergeleken met het vo rige talibanbewind lijkt de regering in Teheran bijna modern, want vrouwen kunnen daar wel werken en studeren, 'zolang ze maar een sluier dragen', schreef The Economist. Iran heeft vooral last van een bandeloos Afgha nistan vanwege goedkope heroïne en vluchtelingen. Een confrontatie dreigt als de taliban in hun geloofsij ver de sjiitische Hazara gaan vervol gen. Velen van hen zijn al gevlucht naar Iran. ,,Teheran zal het allemaal met grote interesse volgen, maar heeft het vooralsnog drukker met de Ver enigde Staten en Israël", aldus Zan- dee. OMAN De 'Stans' De 'Stans' worden ze genoemd, de drie voormalige Sovjet-republieken Turkmenistan, Oezbekistan en Tadzjikistan. Ze liggen aan de noordkant van Afgha nistan. Hun meest urgente belangen zijn min of meer gelijk aan die van overbuur Rusland: het voor komen van activiteiten van extremistisch islamiti sche bewegingen die de stabiliteit in elk van deze landen kunnen verstoren. Veel jihadisten uit de Stans hebben gestreden in de rangen van de taliban - net als trouwens veel Oeigoerse extremisten. Om duidelijk te maken waar de grenzen liggen, hebben Russische troepen recent grote oefeningen uitge voerd met soldaten uit Tadzjikistan en Oezbekistan en dat was langs de Afghaanse grens. GO Land vol strategische Teheran NIEUWE CHINESE ZIJDEROUTE KOEWEIT Dubai Muscat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4