Een stapel boeken onder de neus schuiven, dat werkt niet Havenconcert in Zierikzee vecht voor gelijke rechten II Word krantenbezorger in Nieuwerkerk of Zierikzee krantenbezorgen.nl SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Bel: 088 013 96 20 Snel bijverdienen en tijd overhouden? premie Marcel Modde Zierikzee Aankomend voorzitter Albert de Vos wordt meteen voor de leeuwen geworpen. Want de verplichting om het publiek voor het podium te genover de Stads- en Commercie- werf op 1,5 meter afstand te zetten, betekent zo'n tweehonderd kaart jes minder in de verkoop. Op het maximum van zeshon derd zitplaatsen (de toegestane 2/3 capaciteit volgens de landelijke co- ronaregels bij buitenactiviteiten) is dat een flinke aderlating, zegt De Vos. ,,Dan lopen we financieel het risico in de gevarenzone te belan den." Die onzekerheid zou een flinke streep door de rekening van CASD zijn, want de nieuwe man aan het roer is bovenal ambitieus. Vrijdag volgt hij Martin de Jong op, drie jaar geleden de grondlegger en grote motor achter de stichting. De Vos roemt de onnavolgbare inzet van De Jong, maar wil de organisatie meer uitbouwen tot een platform van uiteenlopende culturele activi teiten op het eiland. Opera en klassiek ,,Zoals de naam eigenlijk ook aan geeft. In de praktijk richt CASD zich tot dusver hoofdzakelijk op Zierikzee, met een nadruk op opera en klassiek. Mijn grote ambitie is in alle losse elementen die er al zijn (néém een Theater aan Zee, Cul tuurhuis, Rederijkers en zo nog veel meer moois) samenhang te brengen. Net als het Platform Cul tureel Erfgoed dat doet. Dat zijn dan de stenen, de gebouwen, en dan daarnaast dus een platform voor de uitvoerende tak." De stichting heeft binnenkort nieuw overleg met de gemeente over het verschil van inzicht bin nen de coronaregels. Het Haven concert gaat hoe dan ook door, ver zekert De Vos. route is anders ingericht en daarom beter behapbaar. Er wordt gewerkt met situaties die je kunt meemaken, bijvoorbeeld ouder avonden op school, wat een apo theek is en doedagen." Nu de Pré Z-route is afgerond en het vakantie is, volgt Gerrie Nederlandse taalles via YouTube, Mulu kijkt ook naar het nieuws om beter Nederlands te leren spreken. Want dat vinden zowel Gerrie als zij nog moeilijk. ,,Luis- teren en lezen gaat goed, maar spreken is lastig", zegt Mulu. Wellicht gaat het sneller als ze straks aan de slag gaat bij de Plus in Scharendijke. En Gerrie krijgt misschien een baan bij O'Moda in Zierikzee. ,,We proberen altijd zo snel mo gelijk werk te zoeken, zodat men sen gelijk iets te doen hebben. Kennis van de Nederlandse taal is dan wel belangrijk." De droom van Gerrie en Mulu is voor nu ook vast werk vinden. Want dan kunnen ze een toekomst opbou wen op Schouwen-Duiveland. Opleiding De 21-jarige Ahmed Zainelabdien uit Sudan, die sinds acht maanden in Nederland is, volgt een ander traject. Hij gaat straks een mbo- opleiding doen. Hij heeft al twee jaar zorgtechnologie ge studeerd in Egypte en vanaf het moment dat hij besloot naar Nederland te vluch ten, oefende hij al samen met zijn twee zussen en broertje Nederlands. Zijn inburgerings- traject is net begon nen, maar ligt nu stil vanwege de zomer vakantie. „Het is een erg moeilijke taal en ik doe mijn best. Ik oefen thuis in Zie- rikzee met mijn zussen en we kijken naar YouTube-film- pjes." ,,We hebben het tot nu toe ver keerd aangepakt." Kathy Maas van de gemeente Schouwen-Duive- land windt er geen doekjes om. Als klantmanager werk - een van de vijf bij de gemeente - begeleidt ze statushouders op weg naar werk en een opleiding. Zo ook Mulu Brhane (34) en Gebremedhn Gebremariam (54) uit Eritrea, die ze al een aantal jaar een paar keer in de maand ziet. „Ik voer gesprekken met mensen over wat ze hebben meegemaakt en waar hun talenten liggen", zegt Maas. Gevlucht En soms komt ze tot de conclusie dat het reguliere inburgeringstra- ject voor bepaalde statushouders niet werkt. Niet alleen omdat ze weinig onderwijs hebben geno ten - Mulu heeft bijvoorbeeld maar 3 jaar basisschool gehad - maar ook door de dingen die ze meemaken. Al vier jaar lang is Mulu bezig om haar 15- jarige dochter naar Ne derland te krijgen. Zij zit nog in Ethiopië, van waaruit Mulu is gevlucht. Speciaal voor sta tushouders waarbij het reguliere inbur- geringstraject vast loopt, is de Z-route ontwikkeld. Die gaat in januari van start, maar Mulu en Gebremedhn (,,De meesten noemen mij Gerrie") hebben samen met negen andere Eritreeërs de Pré Z-route gevolgd, een voorproefje op het intensieve inburgeringstraject. Zes dagdelen in de week zijn ze begeleid door docenten van Scalda. ,,Bij deze mensen werkt het niet om een stapel boeken on der de neus te schuiven. De Z- We proberen altijd zo snel mogelijk werk te zoeken, zodat mensen gelijk iets te doen hebben Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar woensdag 18 augustus 2021 SD Voetbalstadions voor tweederde gevuld met fans die ouderwets naast elkaar zitten. En dan zou den de stoeltjes bij het Haven concert in Zierikzee op 25 sep tember nog wél extra op 1,5 meter afstand moeten worden gezet? Dat gaat er bij de organi serende stichting Culturele Acti viteiten Schouwen-Duiveland (CASD) niet in. Kaarten kunnen worden besteld via de site casd.nl. Ze staan klaar om aan de slag te gaan, Ahmed Zainelabdien, Mulu Brhane en Gebremedhn Gebre- mariam. foto's sandra schimmelpennink Als je in Nederland wil wonen, moet je de taal leren. Dat is makkelijker gezegd dan ge daan. Zeker voor mensen zoals Mulu uit Scharendijke en Ge- bremedhn uit Oosterland die in Eritrea nauwelijks onderwijs hebben genoten. Voor hen is de Z-route ontwikkeld: geen stapel boeken meer, maar praktische situaties en plaatjes. Valeska Nastaly Zierikzee -Kathy Maas, klantmanager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49