JONG IN TERNEUZEN kaart? Hoe komt die op een 10 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Iris de Plaa (14) uit Terneuzen. ,,Met mijn vader ben ik naar een voorstelling geweest van Maikel Harte in Middelburg. Dat was een leuke en grappige ervaring." ,,De coronacrisis heeft mij zelf standiger gemaakt. Lange tijd wa ren de lessen alleen online en kon den we niet naar school. Vaak was ik alleen thuis en moest ik mijn huiswerk zonder hulp maken. Daar leer je veel van. Het had ook een positieve invloed op mijn cij fers. Waarschijnlijk omdat ik me thuis beter kan concentreren dan op school." ,,Zeker. Ik zit op het Lodewijk Col lege, in havo 3. Ik woon twee stra ten van de school vandaan, dat is ideaal. Het bevalt me prima op school en ik ben zonder onvol doendes overgegaan naar het vol gende schooljaar. Mijn lievelings vak is kunst, dat heet bij ons 'A&D'." ,,Meestal op de manege, in de stad of ergens op straat. In dit digitale tijdperk lijkt het of veel jongeren zich vooral bezighouden met ga- men of hele dagen op de telefoon spelen. Dat is niet aan mij besteed. Mijn interesses liggen vooral bij het actief bezig zijn." Lezers helpen lezers Zo'n 55 jaar geleden sprak een En gelsman de grootouders van Ankie de Goffau uit Rilland aan en ,,Ik vind wandelen, paardrijden, dansen en hardlopen leuk en ik doe regelmatig cardio workouts. Die laatste drie hobby's heb ik le ren kennen in de coronaperiode. Zeker in de eerste maanden van de maakte van hen een foto. Vorig jaar werd deze foto per toeval terugge vonden op een fotokaart. Maar hoe komt deze foto op een kaart? Daar wilde De Goffau achter komen via een oproep in deze krant. Op de kaart zitten Adriaan Bu- teijn en Kaatje Lambregtse in Zeeuwse klederdracht op de brom fiets waarmee ze vaak bij De Goffau langskwamen. Ze woonden hun hele leven in Rilland en waren echte Zeeuwen. ,,Als ik naar de foto kijk komen er gelijk herinneringen op. Zo renden ik en mijn broers vaak achter de brommer aan omdat opa een grapje met ons uithaalde", lacht De Goffau. ,,Ze woonden langs het spoor. Opa werkte op het land en opoe was een enorm lieve crisis verveelde ik me en ging ik op zoek naar nieuwe invullingen. Ik ontdekte dat bewegen een heel leuke manier is van ontspannen. Even alles vergeten en rustig wor den. Vooral dansen heeft een posi tieve uitwerking op mij, dat doe ik vrouw. Ze stonden altijd voor ie dereen klaar en wij hebben er vaak gegeten. Opoe werd 88 en opa werd 92." Cadeau Om de foto heen zijn andere foto's van kinderen in Zeeuwse kleder dracht en foto's van landschappen die in de buurt van 's-Gravenpolder gemaakt lijken te zijn te zien. Ook staat er WPM Cards op, een Engels bedrijf. ,,Deze kaart werd cadeau gedaan aan mijn ouders", vertelt de Goffau. „Degene die dit cadeau deed, had geen idee dat dit mijn grootouders waren, maar ik her kende ze gelijk. Wij waren enorm verrast en wisten niet dat er een fo tokaart van gemaakt was. Hoe komt inmiddels iedere dag. Via dansvi- deo's op YouTube heb ik het me zelf aangeleerd." ,,Paardrijden is mijn grootste zo'n foto nou op een kaart?" Uit de reacties op het oproepje, kreeg ze het antwoord helaas niet. ,,Het lijkt erop dat de foto's om de foto van mijn grootouders heen op een ander moment zijn gemaakt. De foto van mijn opoe en opa is ge maakt door een Engelsman, dus dat is te linken met het bedrijf. Maar ik zou zo graag meer over deze foto kaart willen weten." hobby. Ik doe het al vijf jaar en probeer iedere week op mijn paard Rawan te zitten." ,,Nog niet helemaal, maar het lijkt me leuk om iets met dieren of mu ziek te doen. Ik ben opgegroeid met dieren om me heen en mu ziek is iets wat mij rustig of blij maakt. Maar hoe dat er precies uit komt te zien in een beroep, moet ik nog ontdekken." ,,Ik kan flink lachen om onze kat ten en honden, dieren maken het huishouden gezellig. We hebben ooit eens een nestje gevonden van drie kittens. Die hebben we met de fles opgevoed. Het lijkt me leuk om ooit eens een slang te hebben. Mijn ouders zeg gen dat slangen erg oud kunnen worden en dat ze niet weten of het goed te combineren is met hon den. Vandaar dat er voorlopig nog geen slang in huis rondkruipt. Wie weet later, als ik op mezelf woon." ,,Ik verwacht het niet, al weet je het nooit natuurlijk. Zeeland blijft een heel mooie provincie. Maar ik denk dat ik voor mijn latere studie zal vertrekken naar een ander deel van Nederland. Een groot voordeel hier is dat ik al mijn vriendinnen om me heen heb. Maar echt leuke uitstapjes zijn in Zeeland lastig te maken. Ook mis ik een aantal leuke winkels, zoals de Primark." woensdag 18 augustus 2021 'Gamen is aan mij niet besteed, ik ben veel liever actief bezig' Iris de Plaa met haar paard Rawan. foto camile schelstraete Hans Puik Nog iets leuks gedaan in de zo mervakantie? Welke invloed hebben de coro namaatregelen gehad op jouw leven? Zit je op een leuke school? Waar ben je vaak te vinden? A Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Ankie de Goffau die de herkomst van een fotokaart zoekt. Koen Florusse Wat zijn zoal je hobby's? Iris de Plaa Terneuzen Geboren: 3 juli 2007 Woont met: Vader, moe der en zusje in Terneuzen Huisdieren: 2 honden en 2 katten School: Havo 3 op het Lo dewijk Col lege in Ter- neuzen Hobby's: Hardlopen, dansen, paardrijden, wandelen en cardio wor kouts Bijbaantje: Folderbezor ger Verliefd: Nee En paardrijden, hoe lang doe je dat al? Weet je al wat je later wil wor den? Ben je een groot dierenfan? Verwacht jij later in Zeeland te blijven? M Ankie de Goffau heeft een fotokaart van haar grootouders waar ze de herkomst niet van weet. FOTO MARCELLE DA- VIDSE De oproep: Wij zouden graag wil len weten wie deze fotokaart ge maakt heeft, en vooral hoe men aan de foto van het echtpaar op de bromfiets kwam. Dit zijn na melijk mijn opa en opoe. Rechts onder aan de kaart staat WPM Cards. Ankie de Goffau c-adegoffau@kpnmail.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42