Rechters willen gewelddadige jongeren vooral op rechte pad krijgen M 3Wa,houd,~n,iein' 4 'Opsluiten is het zwaarst mogelijke middel, geen kind wordt daar beter van' VIER VRAGEN GEWELDSINCIDENTEN IV? Nee, zeggen Diede van der Heijden en Edith Kleijberg. Zij zijn van Jeugdbescherming west j (voormalig Intervence). Ernstiger Ook hij ziet wat de politie Zeeland sig naleert: er is niet méér geweld, maar het geweld wordt wel steeds ernstiger. Criminoloog Chris Rutenfrans ziet dat ook. De voormalig universitair do cent criminologie aan de universiteit Nijmegen pleitte in de PZC om min derjarigen strenger te straffen. Ook Diede en Edith voelen daar voor. Maar ze pleiten er niet voor om jongeren op te sluiten in een Justitiële 7AA Jeugdinrichting. „Doe je daar de juiste contacten op? Krijg je daar de juiste behandeling? Nee, je zit een straf uit", zegt Edith. „De winst is te behalen in de pedagogische begeleiding van jongeren." Het klinkt soft, maar dat is het niet. Diede: ,,Er zijn genoeg maatregelen die kunnen worden opgelegd. Een rechter kan bijvoorbeeld bepalen dat wij van de jeugdreclassering jongeren langdurig begeleiden. Elke stap die een j ongere zet, moet worden verant woord. Dat soort maatregelen zou va ker moeten worden opgelegd. En in die zin zou er dus strenger moeten worden gestraft." Jongerenwerkers op Schouwen- Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen spreken regelmatig met j eugd over ge- weid en het gebruik van wa pens. „Bij een deel is er een soort angst dat ze in een situ atie komen waarin ze zich zelf niet kunnen verdedi gen", vertelt Davey van Kerkvoorde, jongerenwerker in Sluis. „Je probeert tot hen door te dringen, en te praten over wat de risico's en de ge volgen kunnen zijn. Als je in zo'n situatie komt, als je ge pakt wordt. Ik laat ze zelf er over nadenken." Dat is ook wat zijn collega Robert Sneep op Schouwen-Duive- land doet. „Jongeren weten wat er speelt. Als erover wordt gepraat zeg gen we: kijk uit, als je uitgedaagd wordt, doe het liever niet. Het heeft geen zin. Dat is altijd al een deel van ons werk." Harder straffen heeft minder nut, zegt hij. ,,Kijk, die dingen moeten ge woon niet gebeuren. Je kunt het niet goed praten. Maar om te brullen: zwaarder straffen. Nee, daar geloven we niet in. Als je een tijdje meeloopt, weet je dat het niet werkt. En als het werkt, is het heel kort. Die jongeren zitten nog zo in hun ontwikkeling." - \v •S*-" - Als je een tijdje meeloopt dan weet je dat zwaarder straffen niet werkt. Rober Sneep, Jongerenwerker Alles is erop gericht de ontwikkeling van deze jongeren te stimuleren woensdag 18 augustus 2021 GO Winst behalen door begeleiding Kinderen die met mes sen zwaaien, dat is toch niet normaal. Nou, som mige zeggen een mes te dragen om zich te beschermen. Want ja, je zou maar eens ruzie krijgen met een gast die een mes heeft. Anderen zeggen juist: laat die zooi nou thuis. Maar stel dat het verkeerd gaat, zoals deze zomer in Zeeland is gebeurd, moet je kinderen dan opsluiten? Jeffrey Kutterink Renesse/Breskens Zij helpen jongeren die in aanraking zijn geweest met politie of justitie. Ze betrekken daarbij hun ouders en zet ten alles op alles om nieuw crimineel gedrag te voorkomen. „Opsluiten is het zwaarste middel dat je kunt ge bruiken. Geen kind wordt daar beter van", zegt Diede. I A Diede van der Heij den van Jeugdbescher ming west: ,,Er zijn ge noeg maatregelen die kunnen worden opge legd." FOTO JEUGDBESCHERMING WEST ■ri Gewelddadige jongeren moeten zwaarder worden gestraft, vindt criminoloog Chris Rutenfrans. Hij zei dat deze week naar aan leiding van de reeks recente ge weldsincidenten in Zeeland. Vier vragen - en antwoorden - naar aanleiding van zijn uitspraken. j Hoe zwaar worden geweldda dige minderjarigen nu ge I straft? Het is lastig daar een eenduidig beeld van te krijgen, want rechts zaken met minderjarigen worden achter gesloten deuren behandeld. Bij buitensporig geweld, waarbij ie mand zwaargewond raakt, legt de rechter doorgaans enkele maan- den jeugddetentie op, al dan niet voorwaardelijk. Dat wordt vaak ge combineerd met een werkstraf van enkele tientallen uren. Ook een leerstraf, waarbij iemand bijvoor beeld zijn agressie leert te beheer sen, is niet ongebruikelijk. De jeugdreclassering begeleidt de jon gere. 2 In hoeverre speelt leeftijd een rol? Als een verdachte tijdens het mis drijf jonger was dan 18 jaar, geldt in principe het jeugdstrafrecht. Daarin is de maximale straf twee jaar jeugddetentie voor 16- en 17- jarigen. Bij zeer ernstige zaken kan de rechter besluiten het volwasse nenstrafrecht toe te passen, met veel zwaardere straffen. Omge keerd is het bij verdachten tot en met 23 jaar nog mogelijk om uit te gaan van het jeugdstrafrecht, af hankelijk van de geestelijke ontwik keling van de verdachte. Jongeren komen terecht in een 'justitiële jeugdinrichting'. Ze leven daar in groepen, gaan naar school en worden intensief behandeld en begeleid. Vorig jaar kwamen 1659 jeugdigen terecht in zo'n inrichting. Vanuit Zeeland zijn de dichtstbijzijnde lo caties in Spijkenisse, Rotterdam en Breda. 4 Wat is de lijn van het Open baar Ministerie? Voor het OM staat het 'pedago gisch karakter' voorop, zo staat in de strafrichtlijnen. Daarom is alles erop gericht 'de ontwikkeling van deze jongeren te stimuleren, de jongere te heropvoeden, te resoci aliseren en te weerhouden van een verdere criminele carrière'. Bij mishandeling wordt jeugddeten tie (vanaf 3 maanden) geadviseerd als het slachtoffer ernstig gewond is geraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36