s? Zeewier om je cervelaat Cybercriminaliteit viert hoogtij in de vakantie Papa's stuipje Zes ton voor Zeeuwse 2 Een plastic folie op basis van zeewier die volledig afbreekt in zeewater. Chemiestudent Elizaveta Samoylova van de HZ in Vlissingen ontwikkelde dit plastic. ,,Ik hoop dat mijn uitvinding uiteindelijk zijn weg vindt naar de verpakkingsindustrie." STUDENTEN HZ woensdag 18 augustus 2021 Commentaar Zeewier is niet alleen het potentiële voedsel van de toe komst, de algen kunnen ook als grondstof dienen voor medicijnen, cosmetica en volledig biologisch afbreek baar plastic. Drie slimme derdejaars chemiestudenten van de HZ zijn ermee aan de slag gegaan. Twee zochten het in li chaamsverzorging, eentje ontwikkelde plastic dat in zee volle dig afbreekt. Uniek is het niet, want er zijn wereldwijd meer ver schillende startups die plastic uit zeewier maken. De kunst is 'zeewierplastic' van het laboratorium naar de markt te brengen. Wie het lukt om het op grote schaal te pro duceren voor bijvoorbeeld de verpakkingsindustrie heeft mo gelijk goud in handen. Alles staat of valt bij de kostprijs én de kwaliteit van het product. Het moet sterk en oprolbaar zijn en minimaal enkele dagen tot een week contact met water door staan. Je kunt de klachten uittekenen als de verpakking van de cervelaat na een dag in de koelkast oplost. Toch is het onderzoek van de HZ-studente interessant ge noeg om er een Zeeuws vervolg aan te geven. De provincie heeft wateren vol zeewier, bezit de mogelijkheid om het te kweken in bijvoorbeeld de Oosterschelde en het Veerse Meer en herbergt producenten van bioplastic en verpakkingsmateri alen voor de voedingsindustrie. En niet te vergeten: slimmeri ken op de HZ en bij Dockwize. Als meer partijen de schouders eronder zetten, kan zeewierplastic van Zeeuwse makelij een uniek lokaal en duurzaam product worden. De leus is er al: plastic fantastic, uit Zeeland. Wie het lukt om zeewierplastic op grote schaal te produceren heeft mogelijk goud in handen Cybercriminelen hebben vorige maand flink meer geld buitge maakt in Zeeland en West-Bra bant. Slachtoffers gingen in juli in totaal voor ruim 1,6 miljoen euro het schip in. De politie waarschuwt daarom extra voor verdachte mails, telefoontjes en berichtjes. 'Wees alert, ook in de zomervakantie!' Cornelleke Blok Vlissingen Het schadebedrag van juli ligt meer dan twee keer zo hoog als in juni, want toen werd 719.000 euro buit gemaakt. Waarom er juist aan het begin van de zomervakantie zo'n grote stijging is, weet politiewoord voerder Mireille Aalders niet pre cies. ,,Het lijkt erop dat mensen in de zomer al met hun hoofd op de Costa del Sol zitten. Ze zijn niet ALMANAK meer zo alert." Het aantal aangiften en meldingen ligt niet veel hoger. In juli werden 304 aangiften en 40 meldingen gedaan van cybercrimi- naliteit. In de maand ervoor ging De politie adviseert niet zomaar op links te klikken of geld over te maken het om 272 aangiften en 52 meldin gen. De politie drukt mensen op het hart niet zomaar op links te klik ken, of geld over te maken naar 'be kenden'. Zorg voor goede virus scanners, installeer updates en maak sterke wachtwoorden, luidt het advies. Tip? redactie@pzc.nl De verslaggever tikte zijn laatste zinnen voor zijn vakantie zou beginnen. Buiten regende het gestaag. Een blik op de weers voorspelling beloofde niet veel goeds. Ineens kreeg hij het op zijn heupen. ,,We gaan naar Malta, als het aan mij ligt ver trekken we morgen", appte hij zijn vrouw. ,,Ik heb helemaal geen zin in hitte en gedoe", ant woordde zij. Zijn puberzoon was al evenmin enthousiast over papa's stuipje. ,,We zouden toch ook naar Martin gaan?" ,,Oja... Vaals... Ook leuk", zuchtte de malle vader, en hij klikte het scherm weer dicht. VLISSINGEN 'Picknicktafels ook voor rolstoelers' Rolstoelvriendelijke pick nicktafels moeten een vast onderdeel uitmaken van het Vlissingse straat- meubilair. Daar pleit de fractie van de SGP voor. Zodra we de zon zien, willen we naar buiten, aldus die fractie. Dat geldt ook voor mensen die in een rolstoel zitten. Volgens de fractie kun nen tafels eenvoudig worden aangepast door aan een kant het tafel blad te verlengen zodat rolstoelgebruikers zonder problemen kunnen aan schuiven, mits de onder grond wel zodanig is aan gepast dat ze er kunnen komen. TERNEUZEN Kermis mijdt Markt ook dit jaar weer De kermis in Terneuzen gaat volgende maand vooralsnog gewoon door, maar de Markt wordt an dermaal gemeden. Net als vorig jaar stellen de kermisattracties zich op het Stadhuisplein en op het parkeerterrein achter het gemeentehuis op. Dat heeft alles te maken met de geldende corona maatregelen. De kermis moet op een afsluitbaar terrein zijn, met beveili gingsmensen aan de in- en uitgang. Op de Markt, met zeven toegangen, is dat onhaalbaar. Ook de horeca zou dan slecht bereikbaar zijn. De ker mis begint 17 september. Oostkapelle Laatste recital zomerconcerten De Stichting Oostka pelle Cultureel presen teert vandaag het laat ste recital van de Zo meravondconcerten 2021. De musici Elise Besemer (viool) en Ramon van Engelenho ven (piano) spelen wer ken voor viool en piano van Brahms, Prokofiev en Francis Poulenc. Ramon van Engelen- hove speelt ook drie No velettes voor pianosolo van Poulenc. Woensdag 18 augustus in de Dorpskerk in Oostka- pelle, aanvang 20.00 uur. Reserveren moet via gmolendijk@het- net.nl of 0118 435 725. Frank Balkenende Vlissingen Derdejaarsstudent Samoylova werd tijdens de onderzoeksminor naar de kansen van zeewier gedreven door een groot mondiaal milieu probleem: de plastic soep die in de oceanen drijft. Ze wil haar steentje bijdragen om de watervervuiling aan te pakken. Of haar vondst daar voor de gedroomde doorbraak wordt? Samoylova: ,,Dat zou zo maar kunnen. Mijn zeewierplastic is volledig biologisch afbreekbaar en kan misschien op termijn ver vuiling van de zee voorkomen." Overigens zijn er in verschillende landen start-ups bezig met bioplas- tics uit zeewier. Samoylova claimt ook niet het ei van Columbus te hebben gevonden. Het is wel zee wier uit Zeeuwse wateren en in Zeeland ontwik keld. De van origine Russische stu dente heeft ver schillende sa menstellingen getest. In Vlis- singen zat ze daarvoor uren lang aan zee. ,,Het voordeel van de HZ is dat zee water op een steenworp afstand te vinden is. Het ene plastic lost in 10 minuten op, het andere in enkele uren. Er is nog meer onderzoek no dig om mijn zeewierfolie geschikt te maken voor de verpakkingsindu- Shampooflessen lekken vaak tijdens het reizen, mijn shampooblok niet —Lidija Pakalnickaite strie. In de koelkast wordt de folie vochtig dus het plastic mag niet te snel vergaan. Ik denk dat het enkele dagen intact moet blijven." Er zit zeker toekomst in haar pro duct, denkt Samoylova. ,,Bedrijven volgen het met interesse. Ik heb bij voorbeeld contact gehad met Hem- cell in Heinkenszand dat biobased plastics produceert. Ik ga in mijn vierde jaar werken bij een Duits be drijf, maar daarna kom ik terug naar Zeeland en wie weet kan ik mijn product dan een vervolg geven." Bruistablet van zeewier Niet alleen Samoylova zat tijdens de onderzoeksminor van de HZ en innovatiebolwerk Dockwize da genlang te puzzelen in het labora torium. Chemiestudent Lydia Sloof uit Middelburg bedacht een bruis tablet van zeewier, een weldaad voor de voeten. ,,Ideaal voor in een voetenbadje. Net als bij een reep chocola kun je er een stukje van afbreken. Mijn product moest er fris, kleurrijk en trendy uitzien. Zoals je ziet, lijkt het net snoep. Dat spreekt zeker jongeren aan." Het hoofdingrediënt is zeewier olie. Sloof vond in bruinwier de ideale grondstof. ,,Om daar olie uit te winnen,is nog best lastig. Met ge weld moet j e de celstructuur kapot- Zeeuwse theaters, musea en muziekpodia ontvingen in coro- natijd ruim 625.000 euro aan noodhulp van het Kickstart Cul tuurfonds. Met het geld zorgden ze er onder meer voor dat be zoekers beter gespreid worden, en zo onderling anderhalve meter afstand kunnen houden. Cornelleke Blok Vlissingen Het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk kreeg het grootste bedrag toegekend: ruim honderdduizend euro. Het museum investeerde in interactieve applicaties: bezoekers hoeven schermen niet meer met hun handen aan te raken, als ze een filmpje willen bekijken. Voor ou- deren en mensen met een beper king werd een virtual reality-pro- gramma ontwikkeld. Daarnaast werden twee buitententoonstellin gen opgezet met hulp van de Kick start-subsidie. Bij de caissons wer den grote billboards geplaatst. Zo kan het museum bezoekers beter spreiden. De schouwburg in Middelburg kreeg ruim 70.000 euro subsidie. Van dat bedrag werden onder meer scanzuilen, stoelhoezen en kuch- schermen aangeschaft. Ook andere instellingen investeerden in syste men om online kaarten aan te schaffen en bij aankomst te scan nen. De Zeeuwse Concertzaal in Middelburg deed met ruim 56.000 euro subsidie aanpassingen in de foyer, zodat bezoekers daar veilig Wat kan er

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34