24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Nachtmerries krijgt ze er soms van, maar ze buffelt door. Kunstenaar Lisa Wiersma werkt al vijf maanden lang aan een exacte kopie van De Nachtwacht. ,,Ik blijf doorwerken en tegen mezelf zeggen: dit is leuk werk, niet zeuren.'' INTERVIEW LISA WIERSMA Toen zat er ineens een man in een jurk bij De slimste mens. Een man met baardje. In een jurk. Ik kreeg flashbacks naar Conchita Wurst op het Eurovisie Songfestival, naar de plaksnorren van Stefano Keizers maar ook naar Sharon Stone in Basic Instinct. Want dit was niet zomaar een jurk, deze was Korter Dan Kort. Een onverhoedse beweging en anderhalf miljoen kij kers konden zien of deze kandidaat, theatermaker Rikkert van Huisstede, wel of geen boxershort droeg. En hij bleek zich met zijn roklengte nog te heb ben ingehouden voor de conservatieve NPO 2-kij- ker. Hij vertelde aan Philip Freriks dat hij normaal gesproken nóg kortere jurken draagt. Daar denk ik nog steeds over na, want een nóg kortere jurk lijkt me feitelijk onmogelijk. Tenzij hij in zijn blote kont op het terras gaat zitten. Maar eerlijk is eer lijk: hij heeft er absoluut de benen voor om ze lek ker in de etalage te zetten. Rikkert is hetero en heeft een vriendin. Om mijn oma zaliger te citeren: ,,Het moet toch niet gekker worden.'' Mannen in jurken blijken ook wel dege lijk aantrekkelijk voor vrouwen, iets dat Rikkert als uiterst ruimdenkend persoon ook eerst zelf moest ervaren voordat hij het geloofde. Dit was niet zomaar een jurk, deze was Korter Dan Kort hier over een man in jurk en zijn geaardheid te be ginnen. Anno 2021 moet iedereen alles normaal vinden, juist als iets ge heel niet aan de definitie van normaal ('overeenkomstig de regel', aldus Van Dale) voldoet. Maar het er niet over hebben is ook weer zo sneu, voor Rikkert en het programma. Want Rikkert trekt jmst een jurk aan om reacties op te wekken en mensen aan het denken te zetten over 'het stereotype van de machoman'. En de redactie heeft hem natuurlijk uitgenodigd vanwege die jurk. Lekker de knuppel in het hoen derhok bij de traditionele KRO-NCRV-achterban. Bovendien: dat we over een poos nog weten wie Rikkert is, komt ook door die jurk, want hij vloog tamelijk roemloos uit het spel. Dus me dunkt dat er alle reden is om het over de jurk te hebben. Ik wil bijvoorbeeld graag weten waar hij hem ge kocht heeft. Maar liever nog hoor ik waar je die ja- loersmakende benen kunt krijgen. Dan heb ik het later nog een keer over de nagellak van Joost Oo- men en de muts van Nick Toet. Quote van de dag Mijn Lacoste-shirtjes leken ook steeds korter. Ik dacht: gekrompen in de was, maar dat kwam dus door die steeds bollere buik. 'Voordat je doodgaat' Spears is 'last' kwijt Lisa Wiersma is niet het type dat bij tegenslagen haar schilderspalet woest door het atelier smijt, maar in de eerste maand van de monsterklus kwam het aan op zelfbeheersing. Het doek - 4 bij 5 meter - zoog zoveel verf op, dat elke penseelstreek na twee da gen was verdwenen. De behandeling van het schilderij duurde liefst een maand. ,,Alle gezichten die ik had ge schilderd, moesten opnieuw. Daar kreeg ik zoveel stress van, dat ik nachtmerries kreeg. Zou dit werk wel op tijd klaar zijn?'' vertelt ze. Wiersma's deadline is over vijf we ken. Eind vorig jaar werd ze gevraagd door de makers van tv-programma Het geheim van de meester om Rem- brandts beroemdste werk te recon strueren tot in de allerkleinste de tails. In april begon ze eraan. Behalve de grootte en de moeilijkheidsgraad van De Nachtwacht - doe de groot meester maar eens na - was er een derde bijzonderheid: haar atelier was middenin het Rijksmuseum, tegen over het origineel. Saai Speciaal voor dit project werd een steiger gebouwd, die met een knopje omhoog en omlaag kan langs het enorme doek. In de eerste maanden werkte Wiersma - witte schildersjas, rode All Stars - in stilte op die stel lage. Vanwege corona was er geen publiek toegestaan. Inmiddels kij ken toeristen dagelijks op haar vingers, maken foto's en leveren commentaar. Vandaag staat er een klein ventje tussen de toeschouwers. ,,Hoe lang schildert zij. Krijgt die mevrouw wel te eten?'' vraagt hij zich hardop af. ,,En mag ze pauze nemen?'' Gefasci neerd blijft hij staan kijken. Als zijn ouders een kijkje willen nemen bij de échte Nachtwacht, is zijn span ningsboog op. ,,Saaaaai!'' klinkt het. Ook Mike Sterk (59) uit Eindhoven staart langer naar het werk van Woke Nog iets waar ik me hooglijk over verbaasde: 44 woensdag 18 augustus 2021 GO Het is natuurlijk totaal niet woke van mij om -Diederik Ebbinge vertelt in Veronica Ma gazine over zijn Bourgondische levensstijl. TV Het BNNVara- programma Try Before You Die keert terug op televisie. Onder andere presen tator Jurre Geluk doet mee. Ook nu doen de deelnemers 'de dingen die je gedaan moet hebben voordat je doodgaat'. MUZIEK Britney Spears heeft niet langer het gevoel dat er een gewicht op haar schou ders rust. Ze schrijft dat op Instagram, nadat haar vader Jamie na dertien jaar heeft toege zegd terug te treden als haar curator. 1 'Ik hoop dat Rembrandt hulp heeft gehad' Hanneke van Houwelingen Amsterdam Lisa Wiersma werkt met de penseel in haar rechterhand en haar mobiel in de lin kerhand. Op het schermpje van haar telefoon zoomt ze in op een foto van De Nachtwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24