studie i? Baby uit Amerika laat lang op zich wachten 19 Waarvan akte geven bijna twee keer zo veel uit: 1043 euro per maand. Het verschil zit vooral in huur (gemiddeld 426 euro) en boodschappen (173 euro). Studielening: flinke schuld voor later In 2015 werd de basisbeurs voor hbo'ers en wo'ers afgeschaft. ,,Sinds- dien is het geen uitzondering dat studenten afstuderen met 40.000 euro schuld'', zegt voorzitter Ama Boahene van de Landelijke Studen tenvakbond (LSVb). Hierdoor blijven studenten langer thuis wonen, ziet ze. En minder studenten leren door. De LSVb pleit daarom voor een te rugkeer van de basisbeurs. Daarnaast vindt Boahene dat de studenten uit het huidige leenstelsel gecompen seerd moeten worden. Uit onderzoek van het Nibud blijkt dat de helft van de hbo- en wo-studenten een studie schuld van meer dan 10.000 euro op bouwt. Bij bijna een kwart is dat zelfs meer dan 25.000 euro. Mbo'ers krijgen nog wel een basisbeurs: 87,37 euro per maand voor thuiswonenden en 285,15 euro voor uitwonenden. Aanvullende beurs als ouders niet bijdragen De overheid verwacht dat ouders een deel van de studiekosten betalen. Lukt dat niet, dan kunnen studenten aanspraak maken op de aanvullende beurs. Die bedraagt maximaal 360 euro voor mbo'ers en 414 euro voor hbo'ers en wo'ers. ,,Twijfel je of je er recht op hebt? Vraag de beurs dan sowieso aan'', zegt een woordvoerder van DUO. ,,Wij berekenen dat dan wel.'' Een kwart van de studenten die er recht op hebben, maakt er geen gebruik van. ,,Dat is zonde, zeker als je in dat geval wel gaat lenen.'' De beurs is een gift voor mbo-studenten op niveau 1 en 2 en onderdeel van de prestatiebeurs voor overige studen ten: als je een diploma haalt, hoef je niks terug te betalen. Ouders, bijbaan, ov-kaart en andere inkomsten Ruim twee op de drie studenten krijgen geld van ouders, gemiddeld 211 euro per maand. Daarnaast heb ben bijna drie op de vier studenten een bijbaan (bron Nibud). Gemid deld verdienen ze daar 508 euro per maand mee. Andere inkomsten zijn zorg- (maximaal 107 euro per maand) en huurtoeslag. Van de hbo- en wo-studenten maakt 70 procent gebruik van de ov-kaart. Die is onderdeel van de studiefinanciering. Ook (minderja rige) mbo'ers hebben er recht op. Als student kun je kiezen uit een week of weekendabonnement. Voor mbo'ers op niveau 1 en 2 is de ov- kaart gratis. Voor de overige studen ten is het een lening. Net als de pres tatiebeurs wordt de ov-kaart pas een gift als je binnen tien jaar je diploma haalt. Lukt dat niet? Dan moet je ongeveer 100 euro per maand dat je de kaart in je bezit had, terugbetalen. 'Het liefst leen ik geen geld bij' 'Ik ga per maand 1000 euro lenen' ongens zijn het, maar aardige jongens. Ze willen hun jarenlange liefde bekronen met een kindje, een baby van henzelf. Maar hoe kom je als homo-echtpaar aan een baby? Adoptie is de enige mogelijkheid. Omdat ze absoluut een eigen baby willen, valt de adoptie van een ouder kindje af en moeten ze op zoek naar een draagmoeder. Die zal, geïnsemi- neerd met het zaad van een van de twee, een kind ter wereld brengen en dat na de geboorte aan hen afstaan. De zoektocht naar een geschikte draag moeder begint. Een Nederlandse draagmoeder zien ze niet zit ten. Vrienden van hen die voor deze weg hebben gekozen, kregen na de geboorte van hun kindje te maken met een draagmoeder die heel moeilijk begon te doen. Een draagmoeder uit een Aziatisch land is ook geen optie. Weliswaar schijn je er in landen als Thailand of Vietnam relatief goedkoop en makkelijk een te kunnen vinden, maar de jonge en arme vrouwen die er als draagmoeder fungeren worden vaak uitgebuit. Daar willen ze niet aan meewerken. Op hun speurtocht komen ze uit in de Verenigde Staten. Daar is het draagmoederschap wette lijk goed geregeld en is van uit buiting van vrouwen voor zover bekend geen sprake. Een draagmoederschap gevolgd door een adoptie gaat in de VS flink in de papieren lopen, maar omdat beide mannen een goed salaris hebben, kunnen ze zich dat per mitteren. Kort na hun terugkeer uit Amerika breekt de corona- pandemie uit Een betrouwbaar Ameri kaans adoptieagentschap vindt een geschikte draag moeder. Volgens de Ame rikaanse regels kan slechts een van de twee formeel de vader worden. Het agentschap eist dat hij een testament laat zien waar uit blijkt dat de zaken voor het kindje uitstekend zijn geregeld. Daarvoor kloppen ze bij mij aan. Na wat denk- en uitzoekwerk stel ik zowel voor de aanko mend vader als zijn echtgenoot een sluitend testa ment op. Het adoptieagentschap is akkoord. In februari 2020 vertrekken de twee naar de Ver enigde Staten, waar het fysieke deel van de trans actie zal worden afgehandeld. Kort na hun terug keer in Nederland breekt de coronapandemie uit, die het wereldwijde vliegverkeer lamlegt. Even naar Amerika vliegen is er een tijdje niet meer bij. Intussen moet er op administratief gebied nog van alles geregeld worden in de VS. Omdat door corona de rechtbanken daar zijn gesloten, duurt de procedure veel langer dan gebruikelijk. Bijna dage lijks hebben de twee contact met de VS, maar lang blijft onzeker of het allemaal op tijd gaat lukken. Het lukt. Eind 2020 keren ze terug op Schiphol, dolgelukkig en verwelkomd door een grote schare vrienden en familie. Een paar weken later komen ze hun nieuwe gezinslid bij mij showen. ,,Dit is ze'', zegt de een trots, terwijl de ander mij een wolk van een baby in de armen duwt. Ik ben diep ontroerd. GO WOENSDAG 18 AUGUSTUS 2021 E illustratie nozzman Nikita Kuijpers (20) gaat Communication en Multimedia Design studeren aan de Hogeschool Utrecht. ,,De afgelopen twee jaar heb ik veel gewerkt als receptioniste. Zo heb ik een buffer opgebouwd voor mijn studie. Ik woon in Amsterdam bij mijn moeder en ga stu deren in Utrecht. Geluk kig krijg ik een ov-kaart. Voorlopig blijf ik thuis wonen. Het is nu lastig om een kamer te vinden en op kamers wonen kost veel meer geld. Voor mijn opleiding heb ik een MacBook nodig van 1900 euro. En boe ken, ik reken op 200 a 300 euro. Van mijn vader krijg ik 275 euro per maand. Dat gebruik ik volledig voor mijn stu die. Daarnaast blijf ik een tot twee dagen in de week werken. Dat levert ongeveer 700 euro per maand op. Het liefst leen ik geen geld bij, want ik wil geen schuld opbouwen. Ik hoop natuurlijk wel dat er weer een basisbeurs komt.'' Mariska Marree (18) gaat Luchtvaart en Ruimtevaart techniek studeren aan de TU Delft. ,,Met mijn moeder heb ik een begroting ge maakt. We kwamen uit op 1200 euro in de maand. Helaas heb ik geen recht op een aanvullende beurs. Daarom ga ik maximaal lenen. Dat is ruim 1000 euro in de maand. Daarnaast wil ik acht uur per week werken. Omdat ik helemaal in Harderwijk woon, ga ik op kamers. Daarvoor betaal ik 485 euro huur. Mijn studieboeken kosten 450 euro per jaar. Om simulaties te maken, had ik ook een dure laptop nodig. Die heb ik van mijn ouders gekregen. Aan boodschappen verwacht ik 179 euro per maand kwijt te zijn. Het is nu nog lastig in te schatten of ik het red met 1200 euro. Hoe ik mijn studielening ga terugbetalen? Ik hoop dat ik een goede baan vind.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19