Half miljard verlies Just Eat Takeaway door overnames Op die van hen, op die van jullie Ouders uneelm am ECONOMIE 17 Antwoord op alle vragen oudersvannu.nl Daarnaast dreigt de arbeidsmarkt over te koken. Het afgelopen kwar taal kwamen er 133.000 banen bij, meldt het CBS. „Tegelijkertijd za gen we het aantal vacatures met 82.000 groeien. Dat is het hoogste aantal ooit'', zegt Van Mulligen. Vacatures Inmiddels zijn er 106 vacatures op 100 werklozen. In de eerste drie maanden van het jaar was dat 73 vacatures per 100 werklozen. Werkwilligen hebben de banen dus voor het uitzoeken zo lijkt het. Dat merken ze al in de bouw en de horeca. Restaurants kunnen niet alle dagen open vanwege perso neelsgebrek bijvoorbeeld. Die krapte kan de aanzet zijn voor hogere lonen, omdat werkge vers gaan concurreren om schaars De bouwsector investeerde minder door gebrek aan personeel en aan bouwmaterialen personeel binnen te krijgen. Dat kan weer leiden tot meer inflatie en minder groei. Of het zo ver komt is nog niet te zeggen. ,,Voor een deel is de krapte structureel. Door de vergrijzing verdwijnen er meer mensen van de arbeidsmarkt dan er bijkomen'', ziet Van Mulligen. Maar deels is het incidenteel. Nu worden bedrij ven nog overeind gehouden door overheidssteun. Normaal zouden meer bedrijven failliet gaan en zou het personeel naar ander werk zoeken. Als de steunmaatregelen aflo pen, zullen er alsnog meer faillis sementen komen. Ook zijn veel mensen nu tijdelijk aan het werk bij de vaccinatiecampagne. Door corona komen er bovendien veel minder arbeidsmigranten. Het twintig jaar oude Thuisbe zorgd is de laatste flink uitgedijd. Alleen in de afgelopen drie jaar heeft het al drie rivalen ingelijfd. Zo kreeg het in 2018 de Duitse ac tiviteiten van rivaal Delivery Hero in handen, vorig jaar was het Britse Just Eat aan de beurt en in juni dit jaar werd de Amerikaanse concurrent Grubhub overgeno men. De overnames en de daarmee gepaard gaande investeringen drukken zwaar op winstgevend heid, blijkt uit de gepresenteerde cijfers. Onder de streep hield het bezorgplatform, inmiddels een van 's werelds grootste bestelsites, een verlies van 486 miljoen euro over, tegenover 59 miljoen euro dezelfde periode vorig jaar. Wat mede zorgt voor die verlie zen: de stijgende bezorgkosten. Een flinke tegenvaller, constateert Corné van Zeijl, analist en strateeg bij vermogensbeheerder Ac- tiam. De concurrentie is zo hevig, dat het moederbedrijf van Thuis bezorgd niet louter meer een app is die bemiddelt tussen restau rants en consumenten, maar zich meer op bezorging heeft gestort. Vooral in het Verenigd Konink rijk, de VS en Canada is het door concurrentie gedwongen die koers te volgen, maar daar liggen de bezorgpercentages erg hoog. Volgens Van Zeijl heeft het weinig keus. ,,In deze markt geldt: de winner takes all." Maar dat kost veel geld. Zo laten de cijfers zien dat de bezorgkosten zijn gestegen van 182 miljoen euro naar ruim 1 miljard. Volgens Van Zeijl is het niet zo dat het bedrijf zich heeft verkeken op de recente overnames. ,,Nee de verliezen zijn volledig ingecalculeerd", stelt hij. Echt onverwacht komen de ver liezen ook niet: het bedrijf had al een en ander aangekondigd in een tussentijds handelsbericht. Zelf denkt het bedrijf het dieptepunt qua verliezen bereikt te hebben. Zo verwacht het te kunnen profi teren van schaalgrootte en de kos ten omlaag te brengen. Bovendien zijn de kosten die concurrenten aan klanten berekenen hoger, waardoor Just Eat Takeaway ver wacht de tarieven te kunnen ver hogen en tegelijkertijd de goed koopste te blijven. Groei in de bezorgmarkt is er volop: de afgelopen zes maanden zag het bedrijf de omzet met 50 procent groeien tot 2,6 miljard euro. ,,We zien dat vooral nieuwe gebruikers meer bestellen. Daarom verwachten we een goed tweede helft van het jaar, waarbij we uitgaan van een groei van 45 procent'', aldus topman Jitse Groen. Een positieve meevaller, vindt Van Zeijl. Beleggers hadden vol gens de analist verwacht dat als consumenten weer naar de horeca zouden kunnen, de thuisbezor ging minder zou worden en de groei zou afzwakken. Maar het te gendeel is het geval. I van nu Flexibele werkuren woensdag 18 augustus 2021 Er is veel behoefte aan perso neel. Het aantal vacatures groeide met 82.000, het hoog ste aantal ooit. fotoanpp/hh - Peter Hein van Mulligen Just Eat Takeaway heeft in de afgelopen zes maanden een verlies van bijna een half mil jard euro geleden door de overname van de Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub en investeringen in de eerder overgenomen Britse rivaal Just Eat, en dat terwijl mensen meer bestellen dan ooit. Ver tilt het bedrijf zich aan de over names? Natasja de Groot Amsterdam Bestelsite Thuisbezorgd is flink uitgedijd. foto anp Snel naar de site Dell Counter Oungelmann Nieuwe Haagse Passage mail ie cv, aan werki; n@clungelniaiin.ni Of vraag voor meer informatie aan de balie Goed salaris 17 t/m 20 jaar Salaris 21+ conform Horeca CAO Een jong en gezellig team Eventuele reiskostenvergoeding lekkerste broodjes, croquetten en gehaktballen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17