k 16 ECONOMIE De Nederlandse economie blijft record op record stapelen. Zowel de economische groei als de krapte op de arbeidsmarkt was nog nooit zo groot. 1^ NEDERLAND HERSTEL Kort Aantal webshops fors gegroeid in eerste halfjaar Niet eerder steeg het aantal webwinkels zo hard in de eerste twee kwartalen van een jaar als dit jaar, heeft dataspecialist BoldData becijferd. In de eerste zes maanden kwamen er bijna een vijfde meer webshops bij ten opzichte van vorig jaar. Door de coronapan- demie wordt er veel meer online gewinkeld dan voorheen. In de eerste zes maanden van dit jaar schreven 10.340 Nederlanders zich in bij de Kamer van Koophandel als web winkel, 17 procent meer ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Mijnbouwer BHP verkoopt olie- en gastakbezittingen Mijnbouwer BHP doet zijn olie- en gasbe- zittingen over aan Woodside Petroleum. In ruil daarvoor krijgt het Brits-Australische BHP 48 procent van de aandelen van het eveneens Australische Woodside in handen. Die gaat BHP verdelen onder zijn eigen aan deelhouders. De aandelen Woodside zijn ongeveer 15 miljard dollar waard, omgere kend 12,7 miljard euro. Eerder verkocht BHP ook al zijn Amerikaanse schalieactiviteiten. Het bedrijf wil zich meer gaan richten op mineralen en metalen, wat volgens het be drijf 'toekomstgerichte' grondstoffen zijn. Pandora verkoopt ondanks sluitingen meer sieraden Pandora heeft in het afgelopen kwartaal veel meer sieraden verkocht ondanks dat er win kels gesloten bleven vanwege lock- downmaatregelen. In de Verenigde Staten profiteerde de grootste fabrikant van siera den ter wereld naar eigen zeggen van de co- ronasteun die Amerikaanse huishoudens kregen. Het Deense bedrijf wist ook meer te verkopen rond Moederdag. De omzet van Pandora nam in het tweede kwartaal met 7 procent toe ten opzichte van 2019. Vergele ken met dezelfde periode vorig jaar steeg de verkoop met 62 procent. Het bedrijf, dat ook vestigingen in Nederland heeft, verkocht ook veel meer juwelen via internet. TKH Groep Just eat Takeaway Flow Traders 'I1 Prosus Als er een opvallend ken merk is van de econo mie tijdens de corona- pandemie dan is het wel dat het alle kanten op vliegt. Dan is het vooruit hollen, dan weer achteruit, blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Logisch, want het kabinet zette een groot deel van de economie op slot als de besmettingen de pan uit rezen; horeca en winkels dicht en de grenzen op een kier. En als het weer de goede kant op ging, werd de economie weer van het slot ge haald. Dat beleid leidde er toe dat het tweede kwartaal vorig jaar nog de grootste economische krimp ooit gemeten liet zien en het afgelopen tweede kwartaal juist 10 procent groeide, de hoogste economische groei ooit gemeten, vertelde Peter Hein van Mulligen, hoofdeco- noom bij het CBS, bij een toelich ting op de cijfers. Die groei oogt spectaculair maar is vertekend. Omdat het vergele ken wordt met een kwartaal van krimp, is de groei al snel historisch hoog. Het is beter te vergelijken met het vorige kwartaal. Ook dan ziet het er goed uit met een groei van kwartaal op kwartaal van 3,1 procent. Dat was het dubbele van wat economen hadden voor speld. Het betekent dat Nederland officieel uit de recessie is. Om de gevolgen van corona echt duidelijk te krijgen is het beter om te vergelijken met 2019, het laatste jaar voor corona. En dan blijkt dat we er met zijn allen 0,4 procent op zijn achteruitgegaan. Corona heeft dus per saldo voor een kleine krimp van de economie gezorgd. Maar dat zal niet lang meer zo zijn, lijkt het. Het herstel van de economie is krachtig en wordt breed gedragen. Consumenten, bedrijven en de overheid, ze dra- gen allemaal hun steentje bij aan de groei. Ook neemt vanuit het buitenland de vraag naar Neder landse producten toe, evenals onze vraag naar buitenlandse pro ducten. Vooral de consument liet het geld weer rollen. De consumen tenuitgaven stegen met 5,7 procent ten opzichte van de eerste drie maanden. Winkels gingen open en zagen de klanten terugkeren, hetzelfde gold voor de horeca. Daarnaast gaven consumenten meer uit aan zorg. In 2020 werd veel reguliere zorg uitgesteld om dat het meeste personeel nodig was om coronapatiënten te verzor gen. Een deel van die zorg werd alsnog ingehaald. Alleen het VK groeit harder, maar is ook meer gekrompen ten opzichte van 2019 De overheid heeft de voet ook nog niet van het gas afgehaald. De steunmaatregelen voor het be drijfsleven en de werknemers ble ven van kracht. En er werd volop geïnvesteerd in de zorg. Vooral voor de vaccinatie werd geld uitge geven. Krimp De investeringen van het bedrijfs leven bleven opvallend genoeg achter. Daar was een krimp van 1,8 procent te zien van kwartaal op kwartaal. ,,Dat kwam vooral door de bouwsector'', aldus Van Mulli- gen. ,,Die investeerde minder door gebrek aan personeel en aan bouwmaterialen.'' In de rest van het bedrijfsleven werd wel volop geïnvesteerd in nieuwe gebouwen, apparatuur en auto's. Dat betekent dat bedrijven investeren in nieuwe productieca paciteit, en dus toekomstige groei. Ten opzichte van andere Euro pese landen doet Nederland het goed. De 27 EU-landen hadden een gemiddelde groei van 1,9 pro cent in het tweede kwartaal. Ne derland zat daar met 3,1 procent ruim boven. Alleen het Verenigd Koninkrijk (VK) groeide nog veel harder. ,,Maar die zijn ook veel meer gekrompen. Ten opzichte van de 2019 is het VK harder ge krompen dan Nederland'', verdui delijkt Van Mulligen. De cijfers zijn positief, maar daarachter gaan grote verschillen schuil. De industrie zit al weer ruim boven het volume in het tweede kwartaal van 2019. De ex porterende bedrijven profiteren daarbij van de grote vraag uit het buitenland. Maar de zakelijke dienstverlening, waaronder bij voorbeeld uitzendbureaus vallen, heeft het verlies nog niet goedge maakt. Helemaal dramatisch is het met de sector cultuur en recreatie. Die zit nog ruim 30 procent onder de omvang van voor de pandemie. Ook de horeca, het personenver voer en de handel blijft achter, on danks dat er wel groei in zit. Vooralsnog ziet het er zonnig uit voor de Nederlandse economie. Toch zijn er mogelijke spelbrekers. Ten eerste de onzekerheid over de verspreiding van de besmettelijke deltavariant van het coronavirus. Uitbraken in China hebben er bij voorbeeld al toe geleid dat belang rijke havens onder strenge lock- downs vielen. Daardoor wordt de internationale handel verstoord en dat kan weer leiden tot tekorten die de productie hier belemmeren. pandora* woensdag 18 augustus 2021 BOLDDATA GRONDSTOFFEN TOENAME OMZET GO De technologie- groep werd flink hoger gezet dankzij beter dan verwachte resultaten. De maaltijdbe zorger was de grootste stijger in de Amster damse AEX-index. De beurs- intermediair noteerde ex dividend. De techinves- teerder ging we derom gebukt onder de uitver koop bij de Chi nese techreuzen. a> E o Economie draait nu op volle toeren Peet Vogels - Peter Hein van Mulligen, hoofdeconoom bij het CBS 1 (IA I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16