Marjan Berk L G -z A\ 5' G f r r f f 1 1 9 8 4 5* r 2 5 9 8 7 1 8" 7 4 9 7 9 3 9 8 4 f 2 5 4 9 8 7 l 9 4 8 2 ■w j 1 3 2 NIEUWS 15 3 2 i1 3* l" 4 3 5" 8 r 9 3 j6L Maki Kaji 1951-2021 Kleine 2 3 dingen aandacht geven. Dat lucht geweldig De hoeveelheid nieuws van zorgelijke aard stapelt zich op. Aard- en waterbe- vingen, branden in ieder deel van de we reld, steekpartijen door jonge pubers, luchtvervuiling, Bob Dylan, die terugkijkend nu na een leven lang van gezongen morele en andere verontwaardiging over alles wat niet deugt plotse ling in de jonge jaren 60 ook een smerig ding zou hebben gedaan, met een piepjong meisje... ouwe opgerakelde en nooit bestrafte koek... wat te doen? Ik denk aan alle mantelzorgers, die op hun tenen lopen om hun zorgmantels op de zorgvragende plek te bezorgen. En dan lees ik in de weekendedi ties van grote kranten alle liefdevolle boodschap pen die de achterblijvende in ons tranendal op de overlijdensadvertenties van hun gestorven gelief den schrijven, terwijl je weet dat die het zelf niet meer lezen kunnen... Die hebben daar dus niks meer aan. En dan denk ik aan mijn nog geen 2-jarige ach terkleindochtertje, die 's ochtends zoet naast haar levensgrote speelgoedbeer onder een dekentje naar de kindertelevisie zit te kijkenwaarschijn lijk naar verhaaltjes, waar het kwaad wordt gestraft en het goed beloond. Ik vraag mij af hoe wij op enigszins gepaste wijze moeten dóórleven zonder door je hoeven te zakken van bekommernis. Annie M.G.Schmidt schreef het al: 'Vluchten kan niet meer. Ik zou niet weten hoe. Ik zou niet weten waar naar toe.' En dan, lieve lezer, herinner ik mij plotseling de woorden van een van de levensvrienden van good old Wim Sonneveld. Ik sprak eens met hem in een periode van mijn leven dat ik mij, vergezeld door een doos papieren zakdoekjes om mijn eindeloze nimmer meer opdrogende tranen veroorzaakt door liefdesverdriet in te dammen, bij hem op de thee was. „Marjan", sprak Wims vriend. ,,Weet je wat je moet doen?'' ,,Nee'', snikte ik. ,,Je moet gaan poetsen. Kleine zilveren lepeltjes die verwaarloosd in een laatje liggen. Goed poet sen, tot ze weer gaan glanzen. Kleine dingen aan dacht geven. Dat lucht geweldig op. Als alles dan weer glimt, ben jij je verdriet vergeten!" Q O 1 f V Japan en puzzelaars van over de hele wereld herdenken Maki Kaji (69). De Japanner werd wereldberoemd als de bedenker van het populaire getallenspel: sudoku. Een week geleden overleed Kaji aan kanker. Hij laat zijn vrouw en twee dochters na. Sudoku wordt weleens de Rubiks kubus van de 21ste eeuw ge noemd. Het spel kan een verslavende bezig heid worden. De dood van de grote promotor van het rekenspel werd aangekondigd door Nikoli, het Japanse puzzelbedrijf waarvan Maki Kaji mede-oprichter was. 'Kaji-san, bekend als de man die sudoku zijn naam heeft gegeven, was geliefd bij puzzelaars over de hele wereld', staat in een verkla ring. Een herdenkingsdienst volgt later deze maand. Kaji overleed thuis aan galwegkanker, meldde het bedrijf. In juli van dit jaar trad de opperpuzzelaar al af als direc teur van zijn bedrijf, vanwege zijn verslechterde gezondheid. In 2008 zei Kaji in een toespraak dat hij ooit verliefd was geworden op het spel Number Place, van ori gine een Amerikaanse puzzel ont worpen door Howard Garns. Dat was in 1984. Garns puzzel zou weer gebaseerd zijn geweest op een Zwitserse 'cijferkruiswoord- puzzel' van de 18ste eeuwse wis kundige Leonard Euler. Maki Kaji bleek de grote promo- tor van het puzzelspel, vooral van wege de universeel aansprekende naam die hij eraan gaf: sudoku. ,,Ik wilde het een Japanse naam ge ven'', aldus Kaji. Sudoku betekent 'enkele getallen'. De basispuzzel bestaat uit negen bij negen vakjes die gegroepeerd zijn als negen blokken van drie bij drie vakjes. In de vakjes moeten de cijfers 1 tot en met 9 ingevuld worden op zo'n manier dat in elke horizontale lijn én in elke verticale kolom en in elk van de negen blokjes de cijfers 1 tot en met 9 één keer voorkomen. In gewikkeld? Welnee. Iedereen kan het, zeggen kenners. Wiskundige kennis is immers niet vereist. In plaats van cijfers had men ook an dere symbolen kunnen gebruiken. Puzzelmagazine Maki Kaji werd geboren op het noordelijke Japanse eiland Hok kaido en studeerde Literatuur aan de Keio Universiteit. Een succes was dat niet. De gesjeesde student had vele baantjes. Zo was hij onder meer kelner, roadie voor een Ja panse popgroep en werkte hij in de bouw. Uiteindelijk besloot hij uitgever te worden. Met twee jeugdvrienden richte hij Nikoli op, vernoemd naar een succesvol ren paard dat een grote race in Ierland had gewonnen. De onderneming zou wereldwijd uitgroeien tot één van de grootste uitgevers van puz zeltijdschriften en boeken. Het be drijf hielp sudoku vlak na de wis seling van de eeuw op de markt te komen. Het maakte het eerste puzzelmagazine van Japan. Het gaat puur om de opwinding de oplossing te vinden Kaji zei in 2007 nooit alleen 'edu catieve puzzels' te willen maken. Hij wilde dat ze entertainment waren voor iedereen: van jong tot oud. Zo bedacht hij ook Masyu, een logica-puzzel waarin je stip pen moet verbinden om een lus te vormen zonder kruisingen of ver takkingen. Sudoku's zijn er al ja ren op verschillende niveaus, van relatief eenvoudig tot moeilijk. Om zijn team van bedenkers de nodige creativiteit en vrijheid te gunnen, werden de sudoku's met de hand opgesteld. Een computer kwam er niet aan te pas. ,,Het gaat er niet om of je geld verdient met de puzzels, het gaat puur om de opwinding de oplossing te vin den'', vertelde Kaji aan de BBC. Ondergewaardeerd Puzzelfans wereldwijd herdenken Kaji als iemand die zijn ziel en za ligheid in zijn werk gooide. ,,Zijn belangrijkste bijdrage aan de we reld van logische puzzels is subtiel en ondergewaardeerd'', aldus de aanvoerder van het Amerikaanse puzzelteam in The New York Times. In de zomer van 2005 werd de puzzel met veel succes ook geïn troduceerd in Nederland en Bel gië, onder meer doordat kranten dagelijks een sudoku begonnen af te drukken. Toch kwam het succes ook voor Kaji onverwacht. Zo onverwacht zelfs dat dat hij vergat een patent te nemen op zijn versie van de puzzel. Veel commerciële strategie achter het succes was er niet vol gens hem. ,,We hebben geen flauw idee van wat iets populair maakt en daarom proberen we alles uit op de lezer. Zowat één keer in de vijf jaar neemt een spelletje ineens een hoge vlucht.'' Wereldwijd worden miljoenen verdiend aan sudoko's. Volgens Kaji had hij slechts een klein deel van dat geld ontvangen. woensdag 18 augustus 2021 GO Glimmen jfc ê1 r F j Maki Kaji bij een sudoku-toernooi in Brazilië, het puzzelspel heeft fans over heel de wereld. foto afp 'Godfather' van de sudoku vergat patent aan te vragen Tim van Rodijnen Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15