II Moeder containerbaby: 'De vader dumpte het meisje' NIEUWS 13 ChristenUnie-leider Segers heeft niet veel zin meer in gesprekken PvdA en GroenLinks zijn enthousiast over het document dat VVD en D66 hebben geschreven. Bij de ChristenUnie is de lol er af: die partij baalt van de afwijzing door D66-leider Sigrid Kaag. Lange gesprekken voerden de par tijleiders van CDA, PvdA, Groen Links en ChristenUnie gisteren met informateur Mariëtte Hamer en de partijtop van VVD en D66. De potentiële coalitiepartners kre gen van VVD-leider Mark Rutte en D66-leider Sigrid Kaag een samen vatting te horen van hun 'aanzet voor een regeerakkoord', waaraan ze de afgelopen weken hebben ge schreven. ,,Al met al zitten er voor ons veel aanknopingspunten in'', reageerde PvdA-fractieleider Lilianne Plou- men opgetogen. ,,Ik zie het als een basis voor verdere gesprekken." Het stuk - dat overigens niet openbaar is - gaat volgens Ploumen over 'be taalbare huizen', 'de zorg' en 'men sen aan het werk houden'. ,,Er zijn ongetwijfeld twistpunten'', zei Ploumen over de inhoud, maar dat weerhoudt de PvdA-leider er niet van om verder te onderhandelen. Maar dan wél samen met Groen Links, is de harde voorwaarde voor zowel Ploumen als GroenLinks-lei der Jesse Klaver. ,,De basis ligt er'', aldus Klaver over het formatiestuk. ,,Een basis om verder in gesprek te gaan.'' Die woorden namen Klaver en Ploumen letterlijk: nog gister avond gingen ze opnieuw langs bij informateur Hamer. De reden, al dus de Rijksvoorlichtingsdienst: bij het gesprek eerder op de middag was D66-leider Kaag niet aanwezig, omdat zij als demissionair minister Als je als partij na vijf maanden nog steeds ongewenst bent, dan houdt het een keer op van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer debatteerde over Afghanistan. In de avond was Kaag er wél. Opvallend was dat Ploumen en Klaver 's avonds buiten het zicht van de pers het Johan de Witthuis in Den Haag binnen gingen. Ondertussen ziet ChristenUnie leider Gert-Jan Segers er weinig heil meer in om mee te doen aan de formatie, nadat D66-leider Sigrid Kaag zijn partij maandag opnieuw had afgewezen in een interview met deze krant. ,,Als je als partij na vijf maanden nog steeds ongewenst bent, dan houdt het een keer op'', zei Segers. ,,Gezien de stroperig heid van het proces wilde ik mij al tijd verantwoordelijk opstellen. Maar ik heb gelezen dat wij onge wenst zijn, dan vraag ik mij af: waarom zit ik hier? Ik weet niet waarom ik ben uitgenodigd. De gene die de ChristenUnie onge wenst heeft verklaard, moet mij maar uitleggen waarom ik ben uit genodigd.'' Na een ruim twee uur durend ge sprek bij informateur Hamer, Rutte én Kaag meldde Segers dat hij 'niet heeft gehoord dat hij gewenst en nodig is'. Toch zegt hij niet dat hij zich definitief terugtrekt. ,,De bal ligt bij VVD en D66, zij zullen nu knopen moeten doorhakken. Mijn oproep is wel om dat snel te doen. Ik hoef niet, ik sta niet vooraan en dat blijft zo.'' Als Segers zou afvallen, is dat een tegenvaller voor VVD en CDA. Die twee partijen maakten er geen ge heim van graag door te willen rege ren met de huidige coalitie van VVD, D66, CDA en ChristenUnie. D66-leider Kaag heeft juist een voorkeur voor een coalitie met VVD, D66, CDA, PvdA en Groen Links. Waar PvdA en GroenLinks positief zijn over het formatiedocument van VVD en D66, hield CDA-leider Wopke Hoekstra zich gisteren op de vlakte. Hij liet in het midden of hij wil onderhandelen over een nieuw kabinet. Wel zei hij: ,,Ik heb steeds gezegd dat wij er construc tiefin zitten. Er wordt van iedereen redelijkheid gevraagd in een forma tie die al langere tijd duurt.'' Over het stuk van VVD en D66 wil Hoekstra niet veel kwijt. ,,Dit stuk is een document dat tussen deze twee partijen is opgesteld. Dat is fundamenteel anders dan een proeve voor een regeerakkoord. Er zitten zeker dingen in die me aan spreken, er zitten ook dingen in die me niet aanspreken.'' De formatiegesprekken gaan vandaag waarschijnlijk verder. Dan moet duidelijk worden welke par tijen een eerste poging zullen doen om - 154 dagen na de Tweede Ka merverkiezingen - tot een regeer akkoord te komen. Daarmee heeft ze haar verklaring gewijzigd. Eerder gaf ze toe het zelf te hebben gedaan. R. woonde gis termiddag de pro-formazitting via 'telehoor' bij vanuit de gevangenis in Ter Peel, omdat zij net een doch tertje heeft gekregen. Ze blijkt zes kinderen te hebben. De vrouw, geboren op Madagas- kar, gekleed in een wit T-shirt en met een knotje op het hoofd, hoorde de verdenking van poging tot kindermoord uiterlijk onbewo gen aan. Ze zei gespannen te zijn en stress te hebben. Over de verden- king zei ze: ,,Ik heb het niet gedaan. De kinderen zijn alles voor mij. Het doet me heel erg pijn. Ik weet niet hoe ik het moet uitleggen.'' Ze heeft verteld dat ze door de va der is meegenomen naar een kelder of schuur, waar haar zou zijn ver teld dat haar kindje was overleden en is begraven. De mogelijke vader is nog niet gevonden. De politie vond geen aanwijzin gen dat de vader het kindje in de container had gedaan. Justitie noemt de verklaring van de vrouw daarom niet aannemelijk. De poli tie heeft nog onderzoek gedaan naar de woning waar R. de vader tweemaal naar binnen zag lopen, maar de bewoners zeggen niemand met zijn signalement te kennen. R., zonder vaste woon- of ver- blijfplaats, werd half april in Duits land aangehouden. Zij stond giste ren in deze eerste zitting terecht voor een poging tot kindermoord. Hierop staat een celstraf van maxi maal zes jaar, of een boete van maximaal 58.000 euro. R. erkende dat ze de moeder is van het meisje en zei haar Nomena te hebben genoemd. Het gaat niet goed met haarzelf, laat ze via een tolk weten. Het meisje, inmiddels geadopteerd, maakt het goed. Het oudste kind van R. verblijft op Ma dagaskar. Een aantal kinderen ver blijft in een azc in Katwijk. De politie kwam de moeder op het spoor dankzij een vingerafdruk die op de plastic tas zat waarin het baby'tje was gestopt. De vrouw kon zeven jaar na dato worden aange- houden omdat ze een strafbaar feit in Duitsland had gepleegd waarna haar vingerafdrukken in de Duitse databank terechtkwamen. Een dna-onderzoek wees uit dat ze de moeder was van het inmiddels 6- jarige meisje dat bij haar adoptieou ders verblijft. Het meisje is op de hoogte gebracht van haar moeders arrestatie. De baby, die tussen een dag en twintig dagen oud was, werd op zondag 26 oktober 2014 door een buurtbewoonster ontdekt. Zij hoorde gehuil uit de vuilcontai ner. De brandweer wist het baby'tje te redden. Het onderzoek leidde destijds niet tot de aanhouding van een verdachte. De volgende zitting is vrijdag 5 november. woensdag 18 augustus 2021 Linkse partijen zien goede basis voor formatie Peter Winterman Den Haag - Gert-Jan Segers, ChristenUnie Gert-Jan Segers van de ChristenUnie vertelt de pers na zijn gesprek bij de informateur dat hij zich nog altijd ongewenst voelt. FOTO ANP De 31-jarige Todisoa R. die ervan verdacht wordt haar pasgebo ren baby in oktober 2014 in Am sterdam in een ondergrondse vuilcontainer te hebben gestopt, heeft verklaard dat niet zij, maar de vader van het meisje de dader is. Hanneloes Pen Amsterdam Todisoa R. ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13