Goede raad II EUWS 11 de samenleving of radicaliseren. We kunnen beter naar ze luisteren om te begrijpen waar hun ideeën vandaan komen. In hun argumenten kunnen misschien makkelijk gaten geschoten worden, maar vaak stellen ze wel de gelijk ook relevante vragen. Zoals sceptici van het klimaatrapport dat afgelopen week verscheen: hoe kan het dat iedereen het met elkaar eens is? Waar wijken modellen af van de werkelijkheid? Het is een taak voor wetenschappers en journalisten om dat beter uit te leggen.'' Het neemt niet weg dat de selectie van complotdenkers een behoorlijke kluif was. ,,We wilden niet zomaar elke complotdenker een podium ge ven'', zegt Kuiper. Zo hadden ze aanvankelijk Lange Frans benaderd voor een portret als coronacomplotdenker. Maar na een filmpje waarin de rapper hardop fan taseerde over een aanslag op premier Rutte, zagen ze daarvan af. Ook de coronasceptische activist Willem En gel kwam niet door de selectie. ,,Bij aanzetten tot geweld en het uitslui ten van bevolkingsgroepen ligt voor ons de grens. Ons boek moet juist een tegenwicht bieden aan polarisa tie.'' In het boek komen ook enkele complotdenkers aan het woord die hun alternatieve wereldbeeld hebben moeten bijstellen. Zo maakt Niels Verduijn, die tijdens de nasleep van de kredietcrisis werd meegesleept door complottheorieën over ons geldsysteem, zich nu zorgen over het toenemende complotdenken in de maatschappij. ,,Door verder onderzoek kwam ik erachter dat de realiteit vaak inge wikkelder is dan je denkt'', zegt hij. ,,Ik zie eigenlijk twee soorten com plotdenkers: mensen die openstaan voor andere informatie, al dan niet gekoppeld aan gezond scepticisme'', verduidelijkt hij, ,,En mensen die zo doorgeschoten zijn, extreem wan trouwig en overtuigd van het eigen gelijk, dat elke discussie bij voorbaat kansloos is.'' Gitta Sluijters 'Corona is een complot van big pharma' Toen minister van Volksgezondheid Hugo de J onge vorig jaar zei dat we pas veilig zijn voor het coronavirus als er een vaccin is, dacht Gitta Sluij ters: foute boel. ,,Pure indoctrinatie, hier moet de machtige lobby van big pharma achter zitten. De hele bevol king een nieuw vaccin aanpraten, tel uit je winst!" Volgens Sluijters zit onze gezond heidszorg vol met perverse prikkels. De machtige farmaceutische indus trie is volgens haar uit op geld, niet op het optimaliseren van de volksge zondheid. ,,Voor mij werd steeds dui delijker dat deze 'pandemie' als ca mouflage wordt gebruikt voor een georganiseerde, wereldwijde machtsgreep.'' Sluijters groeide op als dochter van een apotheekhoudende huisarts die zich verdiepte in alternatieve genees wijzen. In het gezin werd veel ge sproken over de keerzijden van de moderne westerse gezondheidszorg. ,,Die doet vooral aan symptoombe strijding met medicatie, maar laat de oorzaak van de kwaal meestal onbe roerd. Bovendien worden lichaam en geest uit elkaar getrokken'', zegt ze. Zelf deed ze een nare ervaring op met een antidepressivum. Vervol gens vond ze heil bij ayahuasca, een hallucinogeen plantenbrouwsel uit de Amazone. Na haar studie bedrijfskunde werkte Gitta Sluijters voor grote fes tivals als Mysteryland en Sensation. Nu wil ze 'een brug slaan met mu ziek'. Zo organiseerde ze een dance- festival waarbij iedereen gratis online kon luisteren naar bekende dj's en bands die vanwege de corona maatregelen niet voor het publiek in zalen mochten optreden. Zo wil ze 'liefde, solidariteit en saamhorigheid terugbrengen. En daarmee het ge zond verstand en vertrouwen'. Frank Ruesink Pandemie is camouflage voor een wereldwijde machtsgreep 'Vaccins zijn gevaarlijk' Frank Ruesink gelooft niet dat vac cins noodzakelijk, effectief en veilig zijn. ,,Er zijn veel misstanden in de vaccinatie-industrie, die bij het grote publiek niet bekend zijn. Bijwerkin gen en risico's blijven onderbelicht.'' Ruesink ging zich verdiepen in de vaccinindustrie toen zijn zoontje in 2005 na de BMR-prik (inenting tegen bof, mazelen en rodehond) in het ziekenhuis terechtkwam. ,,Ik ben veel te weten gekomen over gezond heid, over ziekte en over de farma ceutische industrie. We leven in een systeem dat intrinsiek ziek is.'' Ruesink is uitermate kritisch op 'het systeem': ,,de piramide met on derin de belastingslaven, en richting de top de media, het onderwijs, de multinationals, het IMF, de Bilderberggroep en ten slotte de dertien rijk ste families.'' Zijn protestacties richt hij vooral op politici. ,,Zij voeren het systeem uit dat mijn medemens de afgrond in drijft. De toeslagenaffaire is daar het voorbeeld van, het systeem heeft die men sen gewoon kapotge maakt. We zien het nu in de coronacrisis ook gebeuren: de top laag bepaalt dat we in lockdown moeten en de rest is gewoon de pi neut.'' Ruesink noemt zichzelf een soci aal-activist die zich inzet voor meer zelfbeschikkingsrecht bij medisch handelen. ,,De overheid en de farma ceutische industrie bieden ons schijnveiligheid en praten ons onno dig angst aan'', vindt hij. „Veiligheid wordt gepresenteerd als iets dat te koop is door je vrijheid in te leveren. Maar de keuze ligt helemaal bij jezelf. Net als de zorg voor je eigen gezond heid.'' IN QUARANTAINE DAG 522 Mijn oudste dochter organiseert de introductie van eerstejaars studenten in haar stad. De af gelopen weken waren de drukste van haar leven. Ik probeer af en toe wat goede raad te geven. Niet dat ik ver stand van introducties heb, maar ik heb het ook wel eens druk en druk ge had. Vooral dat laatste overigens. Hoe ouder ik word, hoe minder druk ik me maak. Het is niet dat het werk per se minder wordt, maar dat ik er anders mee omga. Het begint met jezelf niet groter maken dan je bent. En dan be denken dat het werk dat je doet ook niet het allerbelangrijkste van de we reld is. Idem dito het bedrijf waarvoor je werkt. Al hoef je dat niet allemaal hardop op de werkplek uit te spreken natuurlijk. Sommige dingen kun je be ter internaliseren. Maar goede raad dus. Hoe logisch, overbodig of belachelijk die soms ook lijkt. Ik vertel haar bijvoorbeeld dat al les overgaat. Dat is een belangrijke ba sisgedachte. Het wordt altijd weer morgen. En dat, als je zomaar in je drukste week onder de auto komt, ie mand anders je werk overneemt. En als dat niet zo is, dan was het werk kennelijk niet zo belangrijk. En dat mensen altijd maar mailen, maar dat je niet per se hoeft te ant- Het is niet per se dat mijn werk minder wordt, maar dat ik er anders mee omga woorden. De helft van de mails die je krijgt is sowieso overbodig. Een kwart van de mensen wil een antwoord op een vraag dat ze zelf ook wel weten; of ze zijn bezig werk af te schuiven. Mijn dochter komt uit een generatie die ge wend is op elke ping van hun telefoon te reageren. Dus dat doen ze ook op e-mails. Terwijl het helemaal niet erg is om een mailtje eens een paar uur te laten rijpen. Soms lost het probleem dat erin verwoord is, zich vanzelf op. Met die instelling heb ik me overi gens de afgelopen dagen ook zelf door de duizend werk-e-mails heen ge werkt die zich in m'n vakantie hadden opgestapeld (die van u, mijn lezers, zitten in een aparte box). De meeste konden gedeletet. Dan zien je eerste werkdagen er een stuk eenvoudiger uit, hoor. Daarna appte ik mijn dochter even met een huishoudelijk vraagje. Het duurde vier uur voor ik antwoord kreeg. 'Druk?' vroeg ik. 'Nee, maar je was even niet zo belangrijk,' ant woordde mijn beste leerling met een vette smiley. woensdag 18 augustus 2021 GO Frank Ruesink: „Veel misstanden in de vaccinatie-industrie.'' fotos marije kuijper - Gitta Sluijters, complotdenker Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11