10 NIEUWS Big pharma maakt ons ziek, corona is een meesterzet van de elite en klimaatverandering wordt zwaar overtrokken. Wie zijn de mensen die in zulke complotten geloven? Een socioloog en fotograaf doken in hun wereld. ,,We kunnen beter wél naar ze luisteren om te begrijpen waar hun ideeën vandaan komen.'' éhEH ie zijn de men sen die geloven dat de maanlan ding in scène is gezet, klimaat verandering een broodjeaapver- haal betreft of dat er een elite bestaat die ritueel kinderen mis bruikt? Socioloog Jaron Harambam raakte als tiener al gefascineerd door complottheorieën. ,,Ik keek altijd naar de Amerikaans sciencefiction- serie The X-Files, over buitenaards le ven, spionage en geheime overheids- operaties: kan het waar zijn?, vroeg ik me dan af.'' Door zijn Israëlische va der kwam hij in aanraking met com plotten over het Israëlisch-Pales- tijnse conflict. En in de nasleep van de kredietcrisis ging hij zelf vragen stellen over ons geldsysteem. Zo kwam hij in contact met mensen die geloofden in uiteenlopende complot ten. ,,Van amateurspeurders tot hoogleraren. Een fascinerende we reld voor een socioloog.'' Fotografe Marije Kuiper raakte door de liefde geïntrigeerd door com plotten. Gaandeweg ontdekte ze dat haar geliefde - inmiddels ex - een complotdenker was. Een bevriende ontwerper, Roel Vaessen, wees haar op een interview met Harambam, die in 2017 aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit op een onderzoek naar complotdenkers is gepromoveerd. Zo ontstond hun samenwerking voor het net verschenen boek The Truth is Out There, waarin zij achttien com plotdenkers hebben geportretteerd. Centraal staan de vragen: wie zijn deze mensen? Waarom zijn ze afge haakt bij de officiële waarheid? Wat zijn hun overtuigingen? Toen ze drie jaar geleden met hun project begonnen, hadden de makers nog geen idee dat het onderwerp zo- veel los zou maken. ,,Bij complot theorieën dachten veel mensen toen nog aan klassiekers als de moord op John F. Kennedy, 9/11 en graancir kels'', zegt Kuiper. ,,Sinds de corona- pandemie heeft de aandacht voor complottheorieën een vlucht geno men. Door sociale media zijn ze veel zichtbaarder geworden, en maat schappelijk meer ontwrichtend.'' Mensen die geloven dat de pande- mie een ultieme machtsgreep is van de farmaceutische industrie, poli tieke elite en Bill Gates roerden zich niet alleen op sociale media. Zij gin gen de straat op, stapten naar de rechter en kregen zo ook steeds meer aandacht in de reguliere media. ,,De eenvormige reactie van de politiek, de media en wetenschap op de co rona-uitbraak heeft veel wantrou wen veroorzaakt'', zo verklaart Ha- rambam de felle reacties. ,,De institu ties leken weinig te luisteren naar ge luiden uit de samenleving. Dat gaf veel mensen het gevoel dat zij niet werden gehoord, dat ze geen invloed konden uitoefenen. Die mensen zijn op het internet op zoek gegaan naar Mensen die genegeerd worden, zullen zich eerder terugtrekken of radicaliseren alternatieve verklaringen.'' In het boek komen de complotden kers zelf aan het woord. Zij leggen uit hoe zij werden gegrepen door een 'al ternatieve waarheid' en hoe het vol gens hen dan wel zit met vliegtuig- strepen, massa-immigratie of 5G. Elk portret wordt ingeleid met een korte weergave van de algemeen geaccep teerde waarheid. Maar aan een fact- check worden de geïnterviewden niet onderworpen. Biedt het boek zo geen podium voor desinformatie die on dermijnend kan zijn voor onze vreedzame samenleving? De be storming van het Ca- pitool in Washington heeft aangetoond wat het gevolg kan zijn als grote groepen men sen zich laten meesle pen door nepnieuws uit hun eigen filter bubbel. Voor de makers was het een be wuste keuze om de complotdenkers of 'waarheidszoekers', zoals ze in het boek genoemd worden, de ruimte te geven. ,,In de reguliere media worden zij weinig aan het woord gelaten. Vaak worden ze stereotyperend weg gezet als wappies, die geen flauw idee hebben waar ze over spreken'', zegt Harambam. Dat is volgens de socioloog te kort door de bocht en bovendien gevaar lijk: ,,Mensen die genegeerd worden, zullen zich eerder terugtrekken uit hüBaauw woensdag 18 augustus 2021 Gitta Sluijters: ,,De hele bevolking een vaccin aanpraten, tel uit je winst.'' Niels Verduijn is complotdenker af. 'We kunnen beter wél naar complotdenkers luisteren' Annemieke van Dongen Rotterdam The Truth is Out There Jaron Haram bam, Marije Kuiper, Roel Vaessen Uitgeverij Volt ISBN: 9789021440804 Prijs: 24,99 euro. - Jaron Harambam, socioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10