ff, ipm 1 L b fr 7 Aardbeving treft bevolking die net is opgekrabbeld na de schok in 2010 Het zuiden van Haïti ligt in puin na de verwoestende aardbeving van zaterdag. Tussen de brokstukken wordt gezocht naar slachtoffers. De hoop is dat hulp snel en goed terechtkomt. ik 1 De beving was krachtiger dan de zo verwoestende schok in 2010, met nu een kracht van 7,2 op de schaal van Richter en destijds 7,0. Deson danks ligt het aantal slachtoffers vele malen lager. Volgens de lokale burgerbescherming zijn er zeker 724 doden gevallen en raakten 2800 mensen gewond. Maar er wordt ge vreesd voor meer slachtoffers onder ook hier overheen zullen komen.'' Garard maakt zich meer zorgen over de 'hulpdiensten' uit Amerika die het land willen binnendringen. ,,De geschiedenis heeft laten zien dat ze tot nu toe meer ellende heb ben gebracht dan hulp en ik vrees dat dit nu weer gaat gebeuren.'' Fouten Ook Constant is bang dat de fouten die bij de vorige aardbeving in 2010 zijn gemaakt, zich zullen herhalen. ,,Er kwam veel hulp, maar er was geen coördinatie. Een helikopter ging bijvoorbeeld naar een plek waar hij niet kon landen en hulp troepen stonden op plekken waar geen hulp nodig was. Op plekken waar ze wel nodig waren, was nie mand. Geld dat werd ingezameld, kwam nooit bij de Haïtianen te recht. Ik hoop dat we daarvan ge leerd hebben.'' Zelf is Constant begonnen met inventariseren van wat de Haïtia- nen nodig hebben. Dat doet ze sa men met een grote organisatie in Parijs. ,,De scholen zouden op 6 september weer opengaan, maar de gebouwen zijn kapot. Je wilt de kinderen wel activiteiten bieden, anders komen ze op straat terecht. Honger is er nog niet, maar dat we ten we pas echt zeker als er meer duidelijk wordt over de omvang van de ramp.'' In 2010 vielen volgens de officiële cijfers meer dan 200.000 doden. ,,Er zijn minder slachtoffers, omdat het getroffen gebied dunbevolkt is'', weet Cellinie Constant (42) uit Delft, voorzitter van de Haïtiaanse Vereniging in Nederland. ,,De aard beving gebeurde om 08.30 uur 's ochtends, veel mensen waren ge lukkig buiten. De slachtoffers wa ren mensen die nog op bed lagen, of kinderen die binnen zaten.'' Huizen en hotels zijn ingestort, onder meer in de steden Les Cayes en Jeremie. Dag en nacht zoeken Haïtianen naar vrienden en fami lieleden die vastzitten onder het puin. Ook Judy Aubrain van Stich ting Haïti-Contact noemt de situa tie verschrikkelijk. ,,Dit doet den ken aan de aardbeving van 2010.'' Of het net zo erg is als toen, durft hij niet te zeggen. ,,Dat beeld heb ben we nog niet.'' Pijn Constant, die in 2007 voor de liefde naar Nederland kwam, heeft af en toe contact met haar ouders in het stadje Camp-Perrin. Soms maar een minuutje, vanwege de slechte verbinding, maar genoeg om te we ten dat ze ongedeerd zijn. Hun huis staat wonderwel nog overeind. Dat van haar oma niet meer. Of haar ooms, tantes, nichtjes, andere fami lieleden en vrienden nog leven, weet ze niet. ,,De communicatie is slecht.'' Ze maakt zich grote zorgen. ,,Het doet me pijn dat gewonden geen hulp kunnen krijgen. Er is geen plek in de ziekenhuizen'', ver telt ze. ,,En mensen zitten en slapen buiten op straat, uit angst voor na schokken.'' In 2010 werden slachtoffers met blote handen onder het puin van daan gehaald. ,,Er is materiaal no dig. Wegen zijn geblokkeerd door puin, maar ook door bendes die sinds de moord op president Jove- nel Moïse een maand geleden, de straten blokkeren. De situatie was al slecht in het zuiden en is nu nog slechter. Je kunt nergens met de auto naartoe.'' Het Caribische eiland was net opgekrabbeld na orkaan Matthew, die in 2016 huishield. ,,Haïti werd zwaar getroffen. Mensen hadden hun huizen net weer opgebouwd en nu ligt alles weer op de grond'', Het doet me pijn dat gewonden geen hulp krijgen. Er is geen plek in ziekenhuizen vertelt Constant, die foto's en film pjes laat zien van de puinhopen. Ook Christella Garard volgt de si tuatie in het land op de voet, via so ciale media en via vrienden en fa milie in Haïti. ,,Mensen maken zich vooral zorgen over de naschokken, en over storm Grace die op de loer ligt. Maar ze helpen elkaar en ieder een springt bij. Haïtianen zijn sterk en moedig, wat dat betreft maak ik me geen zorgen. Ik weet dat ze ssfjBj I Jij F \-i maandag 16 augustus 2021 Opnieuw verzamelt Haïti alle moed tussen het puin Simone van Zwienen Les Cayes/Delft - Cellinie Constant, Haïtiaanse Vereniging Nederland Zoeken naar overleven den in de stad Les Cayes. FOTO REUTERS De fundering en de voor gevel van een huis zijn ver woest door de heftige aardbeving. foto ap 1 m m mr - 7j i 1 J lil r*» "Ti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7