OZCAN AKYOL Vlucht uit Kaboel kan alleen nog met militair vliegtuig hnlrlerman nl Volop aanbod: Voordelige Najaarsreizen! bolclerman.nl r 6 AFGHANISTAN TALIBAN Column Amper een maand geleden, tijdens een enerverende persconferentie, verde digde de Amerikaanse president Joe Biden zich tegen de suggestie dat de Afghanen aan hun lot wer den overgelaten. Hij was vastbera den de Amerikaanse troepen terug te trekken, met de toevoeging dat de lokale militairen voldoende getraind en bewapend waren om de radicale taliban koest te hou den. Hij zat er faliekant naast. En om die reden zijn conservatieve en progressieve Amerikanen elkaar momenteel aan het bevechten. Er is een vurige wens om een schul dige aan te wijzen voor het fiasco dat zich afgelopen weekend defi nitief voltrok in Afghanistan, met een president die moest vluchten. Wat veel te gemakkelijk wordt vergeten, blijkt maar weer, is dat westerse troepen sowieso niets te zoeken hadden in dat land, en dat deze fout al veel eerder werd be gaan. helemaal niet. Wij zouden wel even onze eigen westerse demo cratie brengen naar een land dat nog met de naweeën kampte van een Russisch en Brits koloniaal verleden, en daarnaast als handig speelveld dient voor de strijd van Pakistan tegen India. Nederland maakte een fout door blindelings loyaal te zijn aan Amerika. Deze week gaf voormalig minister Ei- mert van Middelkoop (Defensie) op NPO Radio 1 schoorvoetend toe dat de missie wellicht naïef was. Hoe dan ook, we hebben lokale mensen, zoals tolken en ambas sadepersoneel, medeplichtig ge maakt aan de totale anarchie die nu in het land heerst. De verschil lende stammen in Afghanistan, hoe verschillend ook van karakter, hebben allemaal gemeen dat ze de bemoeizucht van anderen zat zijn. Alleen om die reden moet de over heid mensen in veiligheid bren gen die door ons toedoen risico lo pen. En hopelijk komt daarna een zuivere en grondige analyse van wat er nu precies de afgelopen twintig jaar in het land is gebeurd. Eén ding is zeker: de westerlingen kwamen er zogenaamd vrede brengen, maar laten nu complete chaos achter. Iemand moet dat zich aantrekken. Als we dan toch van westerse beschaving willen spreken, moeten we ook eerlijk bekennen wat we mede hebben veroorzaakt. Westerse troepen hadden sowieso niets te zoeken in Afghanistan Het kabinet heeft gistermiddag besloten een militair vliegtuig naar de Afghaanse hoofdstad Ka boel te sturen om Afghaanse tol ken van de Nederlandse missie en hun families naar Nederland te brengen. Met dat vliegtuig wordt ook ambassadepersoneel geëvacu eerd dat afgelopen weekeinde halsoverkop de ambassade in Ka boel moest verlaten. ,,We doen er alles aan om tolken, ambassadepersoneel en gezinnen in veiligheid te brengen'', zei de missionair minister Ank Bijleveld van Defensie gistermiddag. ,,Daar- bij zetten we ook militair lucht transport in.'' Om veiligheidsrede nen wilde Bijleveld niet zeggen wanneer de vlucht vertrok en hoe veel mensen worden opgehaald. ,,Het wordt steeds lastiger om met commerciële vluchten men sen op te halen, daarom sturen we een militair toestel'', zo lichtte de woordvoerder van minister Bijle- veld het besluit verder toe. Het ging gistermiddag om één vlucht. Of er meer militaire vluchten vol gen, kon de woordvoerder niet zeggen. Het kabinet lijkt verrast door de snelle opmars van de taliban in Kaboel. In de nacht van zaterdag op zondag werd de Nederlandse ambassade verplaatst naar een lo catie bij het vliegveld. Daardoor waren het oude telefoonnummer en mailadres van de ambassade niet meer bereikbaar, zo liet het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren weten. Geen contact Wanhopige Afghaanse tolken en andere oud-medewerkers van de Nederlandse militaire missie lie ten via sociale media weten dat zij geen contact meer konden krijgen met de ambassade. Het ministerie maakte daarop een Nederlands te lefoonnummer en mailadres be kend waarop mensen in nood met 'dringende vragen' terechtkonden. Het is onduidelijk hoe vaak dit nummer is gebeld. Zeker tien Afghaanse bewakers die voor de Nederlandse troepen in Afghanistan hebben gewerkt, smeekten het kabinet gisteren om zo snel mogelijk in veiligheid te worden gebracht. Hun advocaat Michael Ruperti had hiervoor een zogeheten rekest ingediend. Het kabinet wilde tot nu toe alleen tol ken en hun gezinnen naar Neder- land halen. Andere helpers - zoals bewakers en koks - konden niet op asiel rekenen. Onbegrijpelijk De Tweede Kamer komt morgen terug van reces voor een debat over de kwestie. Coalitiepartij D66 vindt het onbegrijpelijk dat Af ghaanse bewakers niet naar Ne derland mogen komen. ,,Ook die mensen lopen het risico te worden vermoord'', aldus D66-Kamerlid Salima Belhaj. Ook Christenunie en de linkse partijen willen dat Nederland ruimhartiger is voor de Afghanen. Van de 273 tolken die voor Ne derland hebben gewerkt, zijn er nu zo'n 110 met hun gezinnen naar Nederland. De taliban meldden op Twitter geen wraak te nemen op Afghanen die buitenlandse troe pen hielpen tijdens de militaire missies in de afgelopen twintig jaar. Maar volgens media is dat wél gebeurd met mannen en jongens in verschillende veroverde gebie den. Ik kan me nog goed herinneren hoe de Amerikanen, puur als ver geldingsactie na de aanslagen op de Twin Towers, aan de buitenwereld moesten laten zien dat er niet met hen viel te sollen. Ze ken den de com plexiteit van die samenleving Celd-terug-garantie Repatriëringsgarantie V Zekerheid via SCR Bij Bolderman j aanbetalen niet verplicht! sï&f* 8-daagse najaarsreis Pittoresk Vrsar 8-daagse najaarsreis Krakow en omgeving 5-daagse najaarsreis Drielandenreis Valkenburg 8-daagse najaarsreis Crikvenica en Opatija Riviera 8-daagse najaarsreis Drautalin Karinthië 8-daagse najaarsreis NaudersinTirolen Bernina Express maandag 16 augustus 2021 GO $0 @OzcanAkyol Anarchie Het kabinet heeft een militair vliegtuig naar Kaboel gestuurd om het Nederlandse ambassa depersoneel en Afghaanse tol ken met hun gezinnen te eva cueren. Morgen debatteert de Tweede Kamer over de vraag of Nederland wel genoeg heeft gedaan om de Afghanen te hel pen. Peter Winterman Den Haag Op weg naar de vertrekhal op het vliegveld van Kaboel, in de hoop het land uit te kunnen. foto ap v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 gjr boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten SGR-bijdage Vertrekdata: 9 en 18 oktober 2021 Vertrekdata: 9,18,23 okt/6,13 nov. 2021 Vertrekdatum: 15 november 2021 Vertrekdata: 9 en 18 oktober 2021 Vertrekdatum: 23 oktober2021 Vertrekdata: 9 en 18 oktober 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6