overdracht, maar toch schoten in Kaboel Record aan orders én tekort aan personeel De stranden 'lijken wel een asbak' 5 het bestuur was. In de tussentijd verdwenen er grote sommen uit de staatskas. Een deel van het geld werd in dure buitenverblijven in het buitenland gestopt. Desastreus beleid De president en zijn twee belang rijkste adviseurs, Hamdullah Mo- hib (veiligheidsbeleid) en Fazal Mahmood Fazli (zijn chef-staf) staan bekend als de 'republiek van drie man'. Veel topbureaucraten hebben een dubbel paspoort, zit ten vaak in het buitenland en spreken de twee belangrijkste Af ghaanse talen, Dari en Pashtoe, onvoldoende. Volgens Enayat Na- jafizada, oprichter van een denk tank in Kaboel, leidde dit tot een enorme kloof tussen leiders en bevolking. De herverkiezing van Ghani in 2020 ging gepaard met corruptie. ,,Eerlijke verkiezingen geven je le gitimiteit, maar daarna moet je wel leveren, anders keren mensen zich tegen je. En er wordt al vijf tot zes jaar niet meer geleverd. Er werd verdeeldheid gezaaid, men sen werden voorgetrokken. Ghani zei altijd dat hij zijn land goed kende. Misschien in theorie, in de praktijk was het een ramp'', aldus Najafizada. Dit desastreuze beleid heeft er toe geleid dat soldaten en agenten toen het er tegen de taliban op aankwam, wel konden maar niet wilden. Zij wilden niet voor Ghani en de regering vechten. Zij liepen over of gingen naar huis, omdat ze zich zorgen maakten over hun gezin, hun familie. Zij die wel vochten, deden dat omdat ze geen keuze hadden. Door een totaal gebrek aan moreel bleven er van de 300.000 soldaten en agen ten (op papier!) een handvol over die wilden vechten en dus kon den de taliban met twee vingers in de neus optrekken naar Kaboel. Toch waren er op verschillende plekken in Kaboel schoten te horen. Daarbij zouden tientallen gewon den zijn gevallen. De taliban spra ken van 'veiligheidskwesties'. Ze 'wilden plunderingen voorkomen'. De voorzitter van de Hoge Raad voor Nationale Verzoening, Abdul lah Abdullah, riep iedereen op tot kalmte. Hij was niet te spreken over de vlucht van president Ghani naar buurland Oezbekistan: ,,Moge God hem ter verantwoording roepen.'' Zaterdag nog zei Ghani dat hij 'alle verworvenheden van twintig jaar bevrijding van de taliban' nooit zou opgeven, gisteren vertrok hij met de noorderzon. We hadden er simpelweg geen belang bij om in het land te blijven Ondanks alle chaos en de ineen storting van de pro-westerse rege ring in Afghanistan na twintig jaar van enorme investeringen door met name de Verenigde Staten, bleef de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blin ken gisteren bij zijn standpunt dat 'de missie in Afghanistan succesvol is geweest'. ,,We hadden er simpel weg geen belang bij om in het land te blijven'', aldus Blinken. Vooral Europese landen maken zich grote zorgen over de toekomst van Afghanistan. De onverzoenlijk heid van de taliban jegens het Wes ten bleek gisteren al toen bij hun binnenkomst in Kaboel meteen re- clameborden met vrouwen het moesten ontgelden. De strijders trokken de borden van de muur of schilderen die over. De taliban zul len ook in de hoofdstad weer snel de sharia, de strenge islamitische wetgeving, invoeren met alle ge vaar voor de mensenrechten. Malala Yousafzai, Pakistaanse ac tiviste en in 2014 winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede, reageerde 'geschokt' op de omwenteling. Yousafzai, die werd neergeschoten door de taliban omdat ze zich ver zette tegen hun onderdrukking, is bang voor het lot van de vrouwen, minderheden en activisten voor de mensenrechten. Grote zakelijke klanten met bij voorbeeld zonneparken of wind molens moeten nu al vaak langer wachten dan de wettelijke aansluit- termijn van achttien weken. ,,De hoeveelheid werk groeit sneller dan we nu aankunnen'', zegt Tim van Ham van Enexis, de netbeheerder in Groningen, Drenthe, Overijssel, Brabant en Limburg. Bij Stedin, de grootste netbeheerder in de Rand stad, moet een op de tien particu lieren langer dan de achttien weken wachten op verzwaring van de aan sluiting. Dat zal komende jaren nog oplopen verwacht Stedin. Netbeheerders verwerken aan vragen nu met het wettelijk ver plichte principe wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Volgens Enexis is dat niet langer vol te houden. Van Ham: ,,We moeten de komende ja ren harde keuzes maken over wat we eerst, wat later, en wat we niet gaan aanleggen.'' Welke belangen het zwaarst wegen, moet volgens Enexis een maatschappelijk-poli- tieke keuze zijn en het is aan de overheid om die te sturen. De energietransitie brengt een duizelingwekkende hoeveelheid werk met zich mee. Tot 2050 moet er 80.000 kilometer nieuwe elektri citeitskabel de grond in, dat is twee keer de aarde rond. Netbeheerders Tennet, Liander, Enexis en Stedin becijferden dat daarmee de ko mende dertig jaar een investering is gemoeid van ruim honderd miljard euro. De orderportefeuille breekt records, terwijl er een groot perso neelstekort is. Economie Sinds 1 augustus verzamelden 2873 vrijwilligers 4641 kilo afval, waar onder dus veel peuken. De meeste van de in totaal 57.772 geraapte peu ken (8039) werden gevonden op het strand van Zandvoort, maar ook in Noordwijk en Scheveningen met respectievelijk 6666 en 6152 peuken leek het strand wel een asbak, meldt Ewout van Galen van Stich ting De Noordzee. Tijdens de giste ren afgesloten Boskalis Beach Cleanup Tour werd ook speciaal ge let op sigarettenpeuken. De filters bestaan voor een deel uit plastic en zijn schadelijk voor de natuur. maandag 16 augustus 2021 GO M Een Chinook helikop ter van het Amerikaanse leger hangt boven de ambassade van de VS in Kaboel. Het ambassade personeel wordt in aller ijl geëvacueerd. foto ap -Antony Blinken, minister van Buitenlandse Zaken van de VS Netbeheerders hebben te wei nig mensen om de energietran sitie uit te voeren. Wachttijden voor aansluiting van zonnepar- ken of zelfs complete nieuwe woonwijken lopen op. ,,We moe ten harde keuzes maken wat we het eerst gaan doen.'' Ton Voermans Rotterdam ZANDVOORT Vrijwilligers heb ben in iets meer dan twee weken bijna 60.000 sigaretten peuken van de Nederlandse stranden gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5