Taliban beloven een vreedzame 4 De taliban trokken gisterochtend de buitenwijken van Kaboel binnen. Daarmee kwam een einde aan een bliksemoffensief waarbij in enkele weken een heel land zonder slag of stoot werd veroverd. Hoe heeft dat zo snel kunnen gebeuren? AFGHANISTAN TALIBAN Herovering door taliban leidt tot paniek en chaos in hoofdstad Afghanistan De militaire machts greep van de taliban in Afghanistan had zeker de laatste week veel weg van kraal tjes rijgen. De ene na de andere provinciehoofdstad viel razend snel in hun handen. Na Kandahar, hun oude hoofdstad, Herat, en bij voorbeeld Tarin Kowt (met Kamp Holland) in Uruzgan, was het dit weekend de beurt aan Mazar-e Sharif en Jalalabad en lag de weg open naar hun laatste en belang rijkste prooi: de hoofdstad Kaboel. In Washington en Europese hoofdsteden hebben ook rege ringsleiders en militaire comman danten met verbazing de ontwik kelingen op het slagveld gevolgd. De opmars van de taliban ging zo snel dat de situatie op militaire stafkaarten binnen het uur veran derde. Trekken de extremisten nu op naar Jalalabad? Oh, hebben ze die stad al in handen?! Waarom ging het Afghaanse veiligheidsapparaat in de strijd met de taliban zo snel kopje on der? Vele jaren van training en be wapening, om regeringssoldaten en politieagenten op eigen benen te laten staan, gingen in dagen ver loren. In veel provinciesteden werd er nauwelijks een schot ge lost. Soldaten sloegen op de vlucht of liepen over. Lokale bestuurders gooiden het op een akkoordje. Al het moderne wapentuig kwam onbeschadigd in handen van de taliban. Terwijl alles er op papier zo goed uitzag. Alleen de Verenigde Staten hebben sinds 2001 al 83 miljard dollar uitgegeven aan de opbouw van het Afghaanse leger, de lucht macht, de commandotroepen en de politie. De Afghaanse bestuur ders hadden ook genoeg tijd om zich voor te bereiden op het offen sief van de taliban. Corruptie De terugtrekking van de interna tionale strijdmacht kwam dit jaar door interventie van de Ameri kaanse president Joe Biden in een stroomversnelling, maar de rege- ring in Kaboel kon zich sinds 2014 al instellen op een gevecht op ei gen benen. In dat jaar kreeg zij de leiding over de strijd tegen de tali ban. Westerse instructeurs zagen ook wat ze wilden zien: met de trai ning en de uitrusting zat het wel goed. De soldaten waren gehard, de elitetroepen deden niet onder voor die van andere legers. Maar al snel werd een groot probleem blootgelegd: de aansturing van het veiligheidsapparaat. De centrale regering in Kaboel maakte er een zootje van. Vooral onder president Ashraf Ghani waren de ministe ries van Defensie en Binnenlandse Zaken bolwerken van corruptie en gebrek aan leiderschap. Vanuit de departementen werd het moreel onder leger en politie ondermijnd. Zo hebben politie agenten al maanden geen salaris meer gekregen. Een salaris dat toch al mager is in vergelijking met wat strijders van de taliban ontvangen: een soldaat of politie agent zou elke maand 300 dollar aan salaris moeten krijgen, de ge middelde talib krijgt het dubbele of meer. Ook de bevoorrading vanuit Kaboel was een ramp. In veel gebieden ontbrak het de troe pen aan voldoende water en mu- nitie. Wapens werden verkocht op de zwarte markt en kwamen vaak in handen van de taliban. De Australische journaliste Lynne O'Donnell, die vele jaren in Afghanistan heeft gewerkt, richt haar pijlen vooral op president Ghani. Zij noemt hem 'een micro manager' en 'een controlfreak'. Ministers, gouverneurs van dis tricten en politiechefs werden in hoge snelheid vervangen waar door er geen enkele continuïteit in Achtergelaten auto's op straat. Met de portieren open. Files op weg naar de internationale luchthaven waar buitenlanders zich verzame len voor een evacuatie. Lange rijen voor kantoren voor het verkrijgen van een paspoort, voor een buiten lands visum. Ook bij geldautoma ten is het een drukte van belang. Ie dereen wil zoveel mogelijk contant geld opnemen. Kaboel is in paniek. De komst van de taliban werd gevreesd - een enorme stroom vluchtelingen trok de afgelopen weken naar de hoofd stad, maar dat de moslimfunda mentalisten zo snel Kaboel zouden innemen had niemand verwacht. De hoofdstad viel even snel in hun handen als de rest van Afghanistan. Volgens Farzana Kocha, een parle mentslid in Kaboel, weten inwo ners niet wat ze moeten doen. ,,De een probeert te vluchten, de ander duikt onder'', zegt Kocha. Suhail Shaheen, woordvoerder van de taliban, zegt dat niemand zich zorgen hoeft te maken. ,,We komen in vrede'', aldus Shaheen. ,,We zijn de dienaren van het volk en van dit land.'' Volgens hem hoeft niemand op de vlucht te slaan. Ook een leider van de taliban, Zabiullah Mujahid, bezweert dat er een vreedzame machtsoverdracht zal zijn. Schoten De Afghaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Abdul Satar Mir- zakwal, zei dat er werd onderhan deld over een overgangsregering. maandag 16 augustus 2021 GO Afghaanse leger legt taliban bij na geen strobreed in de weg Hans van Zon Rotterdam/Kaboel President Ashraf Ghani en minister van Defensie Bismillah Khan Mohammadi bezoeken het Afghaanse leger in Kaboel. foto reuters De komst van de taliban in Ka boel zorgde voor paniek en cha otische taferelen in de Af ghaanse hoofdstad. Duizenden mensen zijn bang voor een 'bijl tjesdag' en proberen het vege lijf te redden, maar zij kunnen geen kant op. Hans van Zon Rotterdam/Kaboel - i'— h. rrwM Een straatventer in het al eerder veroverde Herat verkoopt tali banvlaggen. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4