Slachtoffers Japanse bezetting Nederlands-Indië herdacht ZEEUWS-VLAANDEREN 5 EUREGIOTUINEN KUNSTVERKOOP VOOR PROTESTACTIES Kunst verkopen om geld te verzamelen voor protestacties. Dat deed de stichting 'Euregiotuinen voor Ons' in Oostburg afgelopen weekeinde. Om zo nog sterker te staan tegen de plannen voor de inrichting van een festivalterrein op de plek van de voormalige Euregiotuinen. Tegen de heg van het huis aan Nieuwstraat 87 in Oostburg staat een actiebord. Geluids overlast 125 decibel met drie vraagtekens. Het 'nee' heeft rode hoofdletters gekregen. We stappen binnen in het atelier van José van Zuilekom. Zij is één van de voortrekkers van de actiegroep 'Euregiotuinen voor Ons'. Én ze is degene die pal tegen het terrein woont waarvoor de gemeente Sluis nieuwe plannen smeedt. Be ter gezegd: laat smeden. Waar in 2004 binnen een jaar het prestigieuze project Euregio tuinen sneuvelde, ligt sindsdien dertien hectare verwilderde en verwaarloosde natuur. De ge meente schreef een wedstrijd uit voor nieuwe plannen. Recreatie ondernemer Eric van Damme van Strandcamping Groede kwam als winnaar uit de bus. Hij wil het ter rein inrichten als publiek stads park en heeft het ook over het aan planten van een voedselbos. En hij denkt er jaarlijks vijf grotere eve nementen te organiseren. Vooral door dat laatste onderdeel werden de direct omwonenden in het ge weer gebracht. Zij verenigden zich in de stich ting 'Euregiotuinen voor Ons'. Af gelopen weekeinde organiseerden ze in het atelier van José van Zuile- kom een verkooptentoonstelling van eigen werk. Grafiek, zeefdruk ken, kunstfoto's, schilderijen, et sen. Met de opbrengst hopen ze toekomstige acties tegen een in hun ogen overlast gevende invul ling van het terrein te bekostigen. Oud-huisarts Bert Schulte is een direct betrokkene. Hij woont in een oud boerderijtje vlakbij en vreest overlast als er festivals ge houden gaan worden. Hij vindt het een principezaak: ,,Aan de kust hebben we 6 miljoen overnachtin gen per jaar. De morele vraag is: moet je nog meer willen? Waarom kies je niet voor een kleinschalige, duurzame en ecologische ontwik keling?" José van Zuilekom noemt een moestuinproject voor de ba sisscholen, expositieruimte in containers voor regionale kunste naars: ,,Er is nog veel meer moge lijk, kleinschalig in eerste instantie voor de eigen inwoners. We heb ben in Nederland elk jaar al 1180 festivals. Dat lijkt me genoeg." 'Je wilt vrij wonen' Ben van der Starre heeft zijn slag geslagen: vijf schilderijen van Ria de Maat uit Hulst. Hij heeft sinds kort een woning op het Eenhoorn plantsoen in Oostburg. De afgelo- pen dertig jaar woonde hij op een boerderijtje in de Vlaamse ge meente Damme. Nee, hij is geen Vlaming, hij werd geboren in Ber gen aan Zee. Dat zijn aankoop de protestactie steunt, vindt hij te recht: ,,De gemeente drukt plan nen door. Ik ben het daarmee niet eens. Je wilt hier toch vrij wonen en veilig zijn? Laatst toen het los ging in het Vondelpark in Amster dam haalden ze vier vrachtwagens vuil op. Dat wil je hier toch niet? Houd die festivals maar aan de kust, niet vlak bij een woonkern." Op de eerste zaterdagochtend druppelen bezoekers binnen. Dat de verkoop niet hard gaat, lijkt nie mand te deren. Over de kwestie van gedachten wisselen, stand punten verduidelijken, dat wordt belangrijk gevonden. Er is zelfge bakken cake en koek voor ieder een. Recreatieondernemer Van Damme liet al eerder weten met de omwonenden om tafel te wil len. Hij begrijpt de zorgen. Maar zegt ook: ,,Je moet niet vergeten dat als de Euregiotuinen destijds een succes waren geworden, er jaarlijks tienduizenden bezoekers waren gekomen." De herdenking vond plaats bij het monument aan het Raadhuis plein in Oostburg. Dat monu ment voor burgerslachtoffers stamt uit 2011, het was een initiatief van de Stichting comité 4 Mei Oostburg. Twee jaar later begon de stichting met een herdenking voor alle slachtoffers van de Japanse bezet ting in Nederlands-Indië. Dertig namen De herdenking trekt gedurende de laatste jaren steeds meer belang stellenden. Vorig jaar kon men voor De namen van de dertig slachtoffers uit West-Zeeuws- Vlaanderen werden voorgelezen het eerst de namen van de dertig slachtoffers uit West-Zeeuws- Vlaanderen voorlezen: ,,Het is ons gelukt met medewerking van de Heemkundige Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen deze gegevens te achterhalen", aldus Arno Boidin, voorzitter van de Stichting Comité 4 mei. „Tevens zijn er, behalve familieleden, van daag een aantal (jonge) veteranen aanwezig." Na het klokluiden van 12 uur, ge volgd door een minuut stilte, hiel den Boidin en wethouder Peter Ploegaert een korte toespraak. Mar griet Lorier van de stichting las de dertig namen, hun leeftijd en woonplaats voor. maandag 16 augustus 2021 'We hebben wel genoeg festivals' A Ben van der Starre met één van zijn aanwin sten op de verkoopten toonstelling van 'Eure- giotuinen voor Ons'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Jan van Damme Oostburg Ook het weekeinde van 21 en 22 augustus houdt 'Euregiotuinen voor Ons' nog een verkoopexpo sitie in het atelier aan Nieuw straat 87 in Oostburg. Margriet Lorier van de Stichting Comité 4 mei las zondag de namen voor van 30 mensen uit de gemeente Oostburg die om het leven zijn gekomen door de oorlog tegen Japan en de Ja panse bezetting van Neder- lands-Indië. Wilma Valk Oostburg Ook enkele (jongere) vetera nen waren aanwezig bij de her denking in Oostburg. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 47