II BEVELANDEN EN THOLEN 5 KORTGENE KERMIS Tussen al het 'geweld' van de steeds hogere en snellere boosters en andere kermisattracties houden Marco en Nathalie moedig stand met hun nostalgische zweefmolen. ,,Hij is zelfs weer helemaal in", zegt Marco. genaar van nog een zweefmolen en een paar andere attracties, zijn pas net weer opgestart na het be roerde coronajaar. In oktober 2019 stonden ze voor het laatst op een kermis, tot ze een maand geleden hun draaimolen weer konden op bouwen in Westdorpe. In Kort- gene staan ze voor het eerst sinds de uitbraak van corona weer met hun zweefmolen op een ker mis. ,,Van donderdag tot en met maandag staan we ook nog in Co- lijnsplaat", vertelt Marco. Om toch brood op de plank te hebben, reed hij eerder in het jaar met de vrachtwagen door heel Europa om bestanddelen voor coronavaccins van a naar b te brengen. Dat bracht hem in onder meer Spanje, Italië, Ierland en Zweden. ,,Ik zekere zin was dat ook wel een fantastische tijd", zegt hij. Toch zijn Marco en Nathalie - die Breda als thuisbasis hebben - blij dat ze nu weer gewoon ker missen kunnen draaien. Ze ver heugen zich op die in Volendam, die ook nog op de agenda staat voor dit jaar. Daar is de kermis vol gens Nathalie zo'n beetje de hap pening van het jaar. ,,Het wordt daar echt gevierd, mensen komen zelfs verkleed. Het is daar een beetje wat carnaval in het zuiden is." Op de kermis in het dorp van de palingsound staan Marco en Nathalie tussen de modernste at tracties. ,,Maar juist onze zweef molen zit vaak het volst." De kermis in Kortgene beleeft vandaag zijn laatste dag. nazaten mensen plezier met onder meer een Turkse schommel, een snorscooterracebaan, draaimolens en een skelterbaan. ,,In de oorlog is alles verwoest en moest mijn opa helemaal opnieuw beginnen", schetst Marco een stukje familie geschiedenis. ,,Van restanten hout heeft hij toen weer een draaimo len gebouwd." Kind Kortgene vormt een belangrijk deel van de geschiedenis van de fa milie. Al sinds de jaren vijftig staat ze er vrijwel onafgebroken met at tracties op de kermis. Marco herin nert zich nog hoe hij als kind met zijn ouders meeging. Toen vond de kermis nog plaats in de Hoofd straat. In de zweefmolen waarmee hij en zijn vrouw nu op het plein bij café De Loods staan, hebben ongetwijfeld ook heel wat oudere dorpsbewoners een rondje ge zwierd, want hij is al meer dan een halve eeuw in het bezit van de fa milie. Marco's opa kocht hem in 1963. De attractie is vermoedelijk al meer dan honderd jaar oud. ,,De oudste foto die we hebben, is ge maakt in 1925", zegt de huidige ex- Het is echt iets van vroeger, dat is wat mensen er leuk aan vinden ploitant. Uiteraard is zo'n beetje elk onderdeel de afgelopen eeuw wel een of meerdere keren vervan gen. Elk jaar voordat het kermis- seizoen begint, wordt de attractie aan een uitgebreide keuring on derworpen. Marco en Nathalie, overigens ei- Met hun zweefmolen 'Frederich Heijn' staan Marco en Na thalie van der Tuin op de kermis in Kortgene. ,,We moeten er heus wel wat voor doen, hoor, om de jeugd een beetje vast te houden'', zegt Marco. ,,'s Avonds hebben we discolichten en muziek. Dat helpt, want gisteren was het tot heel laat gezellig. De jongeren maken dan ook nog regelmatig een rondje in de zweefmolen. Dat wij de enige zweefmolen hebben die ook ach teruit kan draaien, vinden ze na tuurlijk geweldig." Nathalie vult aan dat hun attractie deze week zelfs een keer als laatste nog open was. ,,Dat gebeurt niet vaak, hoor. Meestal zijn dat de botsauto's." Traditioneel De 35-jarige Marco heeft wel eens overwogen het roer om te gooien en voor een modernere attractie te gaan, maar feitelijk ontbreekt de noodzaak. Volgens hem winnen traditionele zweefmolens de laat ste jaren juist weer aan populari teit. Op onder meer festivals, food- truck-evenementen, parkactivitei- ten en zelfs bedrijfsfeesten is de attractie graag gezien. ,,Het is echt iets van vroeger, dat is wat mensen er leuk aan vinden." Marco en Na thalie staan dan ook niet niet al leen op kermissen. De kermisgeschiedenis van de familie gaat terug tot eind negen tiende eeuw. Marco is de vierde generatie. Zijn overgrootvader be gon omstreeks 1880 met een kijk- werk met krokodillen, apen en exoten. Later bezorgden hij en z'n maandag 16 augustus 2021 Marco en Nathalie van der Tuin bij de meer dan honderd jaar oude zweefmolen. foto marcelle davidse Kijk op de site bij /video Zweefmolen al lang in Kortgene Zweefmolen is weer helemaal in - Marco van der Tuin, exploitant Een draaimo len van de familie Van der Tuin op een foto uit 1941. FOTO FAMILIE VAN DER TUIN Rob Paardekam Kortgene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46