II SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Jim GULLE GROND WAT KOMT ER KIJKEN BIJ DE TEELT VAN EEN GEWAS fcz insteek is vooral te laten zien wat er allemaal bij komt kijken voordat je dat bepaalde product op je bord krijgt. Wat zit er achter zo'n akker vol tarwe?" De borden zijn een week gele den geplaatst en elk filmpje is tot dusver gemiddeld meer dan hon derd keer bekeken. ,,Best goed dus al", vindt Roskam. ,,Aan het eind van het seizoen, ergens in oktober, Eigenlijk een open dag zonder regels en dat bevalt prima halen we de borden weer weg. Dan zijn de meeste producten van het land. Volgend jaar zetten we ze terug, maar dan ergens anders op het eiland. Je kan de borden ook niet laten staan, omdat er dan weer een ander product op de percelen wordt geteeld om uitputting van die grond te voorkomen. En we willen het aanbod verder uitbrei den." Verseput heeft de smaak in ieder geval te pakken. ,,Er zijn hier nog zo veel meer interessante gewas sen om iets over te vertellen. Blauw maanzaad bijvoorbeeld. Dat zit er nu niet tussen. Er zit veel meer achter dan wat je zo aan de oppervlakte even ziet. Dat maakt het ook zo leuk om te doen. Ik blijf het zelf ook fascinerend vinden dat er hier in een straal van tien ki lometer zoveel moois valt te zien. En dan is het leuk te weten dat er méér is dan alleen dat wat je ziet. Daar helpt Gulle Grond de men sen een beetje mee. Plattegrond Wie de hele route rond Zonne- maire langs wil gaan, is zo'n twin tig kilometer onderweg. Dat hoeft niet noodzakelijk in een vaste volgorde. Boerderijmuseum Goe- manszorg in Dreischor geldt als officieus start- en eindpunt. Daar is ook een plattegrond met route beschrijving verkrijgbaar, net als via de site zonnemaire.com. De goudgele tarwe ruist in de wind. Een licht muffige geur dringt zich op. Een bijna idyllisch beeld wat iedereen wel kent. „Maar als ik voor zo'n veld sta, wil ik ook weten hoeveel kilo dat nu opbrengt, wanneer er gezaaid en geoogst wordt en wat er dan mee gebeurt", zegt Jaap Verseput. ,,Dat laten we op een luchtige manier zien in een korte film achter die qr-code op het bord aan de rand van dat perceel." kale markt. ,,Ik ben daar toevallig zelf een keer geweest en heb toen ook wat beelden geschoten van de verwerking. Dat materiaal stop ik er dan ook in. Net als opnames van de aardappeloogst bijvoorbeeld. Inmiddels is mijn archief redelijk gevorderd, daar kan ik dan rijkelijk uit putten wanneer dat eens zo uitkomt." Eigen muziek Geen saaie voorlichtingsfilmpjes dus. Door de samenwerking met reclameman Swen Blikman ook nog eens creatief vorm gegeven én voorzien van eigen muziek van De Loepers, de band die het duo vormt met Stefan Fokker. Verse put: ,,Tien keer goed vijf minuten is al met al best veel werk. Zet je dat achter elkaar, dan heb je zo'n driekwart speelfilm! Maar dat houdt óók in dat het prikkelend genoeg moet zijn om het rondje helemaal langs te gaan en ze alle maal te bekijken." Dat zit wel goed, ziet Marjolein Roskam van ASD. Zij was het die het project samen met Verseput bedacht, als alternatief voor de open dag op de boerenerven die door corona niet kon doorgaan. Net als het plan voor een nieuwe boerenbios met Verseput door de beperkingen in het water viel. Roskam: ,,We hebben gekeken wat er nog wél kon en zo kwamen we op de bordjes met qr-codes. Eigen lijk een open dag zonder regels en dat bevalt prima." Het boerenbedrijf ligt momen teel politiek onder vuur, maar daar heeft dit project niks mee van doen, verzekert Roskam. ,,Onze Gulle Grond, heet het nieuwste samenwer kingsproject van Agrarisch Schouwen- Duiveland (ASD) en createur Jaap Verseput van de stichting Zonnemaire Buitenge woon. Op tien punten rond het dorp worden passanten uitgeno digd even stil te staan bij de akker langs de weg. Met behulp van hun smartphone en een qr-scanner ko men ze in pakweg vijf minuten meer te weten over de mens en het procedé achter het product. ,,We laten zien wat je ziet. Welkom in onze boerenwereld." Tien punten, tien korte films waarin boeren zelf uitleggen wat er komt kijken bij de teelt van het gewas. Joost Delst loopt behoed zaam tussen zijn bedden zaaiuien door. ,,Er zit nog wel wat werk met de schrepel Jaap, zie je dat ook?", lacht hij. ,,Ja, onkruid is eigenlijk wel de strijd." Hij knielt neer voor een rij kwetsbare sprietjes die net boven de grond uitsteken. ,,Bij een goede opkomst hebben we 23 plantjes per strekkende meter", gaat Delst verder in het filmpje. Door hagelbuien is dat uitgedund tot 14 stuks. ,,Zuur, maar toch nog acceptabel." Wie heeft er ooit bij stilgestaan dat de ui begint uit te bollen na de langste dag, 21 juni? Met een kijkje achter de schermen via Gulle Grond kom je nog veel meer van dat soort feitjes te weten. Verseput neemt de kijker zelfs mee naar Da kar in Senegal, waar veel Zeeuwse uien worden ingevoerd voor de lo- maandag 16 augustus 2021 SD M Patrick Verschueren van Van de Bilt Zaden Vlas in Sluiskil neemt een proefmonster van het land. Het bedrijf verwerkt het Schouwse vlasvezel tot linnen. foto's sandra schimmelpennink 'a ;$HHS EA Oscar Boelema (l) en Tomas Kraus uit Bennekom staan op de camping in Ellemeet. Veel verder dan Brouwershaven fietsen ze anders niet, maar toen ze hoorden van de Gulle Grond route, be sloten ze de akkers langs te rijden. Hier staan ze voor een per ceel met uitleg over de mechanische vlasoogst en verwerking. -Marjolein Roskam, Agrarisch Schouwen-Duiveland j Kijk op pzc.nl/video -Gulle grond Marcel Modde Zonnemaire Marjolein Roskam van Agrarisch Schouwen-Duiveland is één van de initiatiefnemers achter de informatieborden langs de ak kers rond Zonnemaire.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 45