Van Dijk geeft Liverpool zelfvertrouwen terug 8 Gerd Müller 11945-2021 IgggV'T.m In Nederland bleef Gerd Müller altijd die Duitser die 'ons' erin liet tuinen tijdens de WK-finale van 1974. Maar zijn oeuvre was veel rijker, dat van een weergaloze spits met een hoger moyenne dan Messi. Duitsland rouwt om 'Der Bomber', die gisteren overleed. f ^a at moet ik m ml met deze gewicht- heffer?' Dat ^m zou trainer Tschick Cajkovski van Bayern München hebben gezegd toen hij in de zomer van 1964 een nieuwe spits voor zijn neus kreeg. Het was ene Gerd Müller. Een onbe kende jongeman, klein en met dikke benen en een vlezige kont. Hij was zojuist overgenomen van het bescheiden TSV 1861 Nörd- lingen. Maar Cajkovski zou snel weten wat-ie met hem moest. Müller begon te scoren en hield er nooit meer mee op. Deze 'gewicht- heffer' tilde met Bayern de ene na de andere trofee op in de vijftien jaar die hij bij de club zou spelen. Net zoals hij deed in de 68 inter lands die hij speelde voor West- Duitsland. Bij zijn overlijden gisteren kwam de hele erelijst nog eens voorbij. Wereldkampioen met zijn land in 1974. Europees kam pioen ook, twee jaar ervoor. Wereldkampioen met Bayern. Drie keer de Europacup 1 en een Europacup voor bekerwinnaars. Winnaar van de Gouden Bal. Topscorer op het WK van 1970 en het EK van '72 en daarnaast ook nog een waslijst aan landstitels en bekers. Plus natuurlijk die ene eretitel, de bijnaam op basis waarvan hij over 100 jaar nog steeds in her innering zal blijven: Gerd Müller was 'Der Bomber.' Hoe vaak hij precies scoorde? De cijfers variëren. Meest ge noemde aantal: 735 goals in 793 duels op land- en clubniveau. Dat zijn net iets minder goals dan Li onel Messi. Maar met 0,93 goal per duel ligt het gemiddelde van Müller hoger. Hij groeide op in het Duitsland van net na de oorlog. Geboren op 3 november 1945 in Nördlingen, een stad met een middeleeuwse stadskern in Beieren. De jonge Gerd scoorde volgens de overle vering in het hoogste jeugdteam van TSV Nördlingen al 180 keer in één seizoen. Torinstinkt Müller was geen gepolijste voet baller. Wel extreem efficiënt. Ko ning van het strafschopgebied. De man die het Torinstinkt heeft uitgevonden. Zijn stijl staat prachtig omschreven in het boek Legendarische Voetbalhelden van Raf Willems. ,,Hij sloop als een silhouet door het strafschop gebied. Het spel trok aan hem voorbij. Plots werd de schaduw mens en scoorde. Ongecompliceerd, vanuit het niets. Met zijn hoofd, buik, achterwerk, een knie. Of met een keiharde, korte knal.'' In Nederland weten we daar natuurlijk ook alles van. In de WK-finale van 1974 sloeg Gerd Müller in feite ook als een sluip schutter toe. 'Zijn we er tóch in- getuind', zei tv-commentator Herman Kuiphof bij de win nende 2-1 van 'Der Bomber', als uiting van zijn eigen ongeloof. Toen er in 1979 een eind kwam aan zijn tijd bij Bayern, speelde Müller nog twee jaar in de VS. In Fort Lauderdale voetbalde hij met George Best. Na zijn carrière ging het bergafwaarts. Hij kreeg alcoholproblemen, overwon die en keerde terug bij Bayern. De club nam de topscorer aller tijden van de Bundesliga als trai ner op in zijn amateur- en jeugd afdeling. Ook meerdere Neder landse spelers en trainers maak ten hem op latere leeftijd op het oefencomplex aan de Sabener- strasse mee. Frans Hoek, keepers trainer bij Bayern onder Louis van Gaal, postte gisteren een paar afscheidswoorden. Sinds 2015 werkte Müller niet meer bij Bayern. De club was in dat jaar juist van plan zijn 70ste verjaardag groots te vieren, toen bij Müller de ziekte van Alzhei mer werd vastgesteld. De laatste jaren sleet hij in een verpleeg huis, gescheiden van zijn vrouw. ,,Zijn overlijden raakt ons alle maal diep'', zei Oliver Kahn, be stuursvoorzitter van Bayern. ,,Hij is één van de grootste legendes van de club. Zijn prestaties zijn tot op de dag van vandaag ongeë venaard en zullen voor altijd deel uitmaken van de geschiedenis van Bayern en het Duitse voetbal. Ook als mens zit Gerd voor altijd in ons hart.'' Gerd Müller werd 75 jaar. Op zijn voetbalbroek zat geen en kele grasvlek, alsof de materiaal man van Liverpool het kledingstuk zojuist van de waslijn had geplukt. Alleen met een vergrootglas kon den enige sporen van zweetdrup pels op het voorhoofd van Virgil van Dijk worden ontwaard na af- loop van het gewonnen openings duel bij Norwich City (3-0). Alleen aan zijn ingevallen wangen viel op te maken dat de 30-jarige verdedi ger na zijn rentree volledig kapot zat. ,,Misschien moeten we hem in een verrijdbaar ijsbad stoppen", grapte trainer Jürgen Klopp op Car- row Road over de fysieke staat van de international van Oranje. ,,Het was heel goed om hem terug te zien op het veld. De klasse droop ervan af. Maar het was zwaar voor hem om negentig minuten te spelen." Van Dijk deelde deze observatie. „Hopelijk herstel ik op tijd van deze inspanning om volgende week in actie te kunnen komen." De druk op de schouders van de voormalig voetballer van het jaar in Engeland viel niet op te maken uit zijn spel. Van Dijk liet zich niet van Hopelijk herstel ik op tijd van deze inspanning de wijs brengen door meegereisde supporters die zijn lijflied al voor de aftrap zongen vanaf de South Stand. Ruim driehonderd dagen na het afscheuren van de voorste kruisband in zijn rechterknie voet balde hij met beleid. Achter elke stap die hij maakte, zat een ge dachte. Zijn lichaam liet hij voorzichtig wennen aan het echte werk. 100 procent gereed Van Dijk liet zich tijdens zijn reva lidatie niet verleiden tot overhaast werk in een poging het EK te halen. Pas eind vorige maand kreeg hij tij dens de voorbereiding in een oe fenduel met Hertha BSC zijn eerste speelminuten. Het legde zijn basis- plek tegen Norwich City, waar Tim Krul onder de lat stond, onder een vergrootglas. Speelde Klopp niet met vuur? ,,Hij was 100 procent ge- reed", verdedigde de coach zijn be slissing. ,,Anders had ik hem niet opgesteld." Aan zijn rol als natuurlijke leider in het veld moest de aanvoerder van het Nederlands elftal nog wél wennen. ,,Ik heb zo lang geen in structies geschreeuwd naar mijn ploeggenoten", vertelde hij. ,,Die gewoonte moet nu weer gaan in slijten." Ondanks de voorzichtigheid tij dens de laatste fase van zijn revali datie gafVan Dijk de fans van Liver pool hoop op een nieuwe landstitel, na die van 2020. Met hun 'Number 4' oogt de defensie van de Reds na een moeizaam seizoen weer een onneembaar fort. maandag 16 augustus 2021 GO 'Gewichtheffer' hield niet op met scoren Tekst Maarten Wijffels Gerd Müller na de WK- finale van 1974, waarin hij het beslissende doelpunt maakte tegen Nederland. Links coach Helmut Schön. FOTO EPA mm mat 'Jajtfff ■—ninnr - - l 7 juli 1974, 43ste minuut van de WK-finale West-Duitsland- Nederland: Gerd Müller schiet de uiteindelijk beslissende 2-1 achter Oranje-doelman Jan Jongbloed (l). foto anp/hollandse hoogte Virgil van Dijk heeft met zijn eer ste volledige duel voor Liverpool na zijn knieblessure een belang rijke stap gezet in de laatste fase van zijn herstel. Maar, zo zegt hij zelf: ,,Ik ben nog niet waar ik moet zijn." Geert Langendorff Londen - Virgil van Dijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40