II NIEUWS 3 D66 houdt voet bij stuk, ook na vier weken 'formatievakantie' HERDENKING NEDERLANDS-INDIE D66-leider Sigrid Kaag voelt er nog altijd niet voor om opnieuw met de ChristenUnie in een kabinet te stappen. Daarmee lijkt de formatie - na vier weken vakantie - geen steek verder. ,,We hebben er goed over nagedacht.'' Wie vandaag had gehoopt op een doorbraak in de formatie - 152 da gen na de Tweede Kamerverkiezin gen - komt bedrogen uit. Na vier weken 'formatievakantie' ontmoe ten de onderhandelaars van VVD en D66 elkaar vanochtend weer bij informateur Mariëtte Hamer. Maar waar VVD-leider Mark Rutte droomt van een doorstart van het huidige kabinet - met VVD, D66, CDA en ChristenUnie - wil Kaag daar nog altijd niets van we ten. Wat de D66-leider betreft blijft de ChristenUnie de komende jaren buiten het kabinet, zo laat ze aan deze krant weten. ,,Het roer moet om'', zegt Kaag. ,,Het moet echt anders. Dat doe je met een andere samenstelling van het kabinet, met andere keuzes en prioriteiten.'' Toen de formatie eind juni muurvast zat, had Kaag de voorkeur voor een kabinet van vijf partijen - met VVD, D66, CDA, PvdA en GroenLinks. Haar stand punt is onveranderd. ,,We hebben er de afgelopen we ken goed over nagedacht'', zegt Kaag. ,,Ik denk dat het voor D66 een heel logische voortgang is.'' Volgens haar heeft D66 'het vertrouwen en de stem van de kiezers gekregen omdat we hebben gezegd dat we het anders willen doen'. ,,Wat be treft de klimaataanpak, investeren in onderwijs en in de rechtsstaat en een andere blik op Europa. Dat be tekent ook dat je juist andere par tijen daarbij haalt.'' 'Logische keuze' Kaag wijst er opnieuw op dat 'haar' vijfpartijencoalitie een meerder heid heeft in de Tweede én Eerste Kamer (42 van de 75 senaatszetels). Dat geldt niet voor de variant met de ChristenUnie (32 zetels). ,,Als je kijkt naar stabiliteit in de Tweede en Eerste Kamer is deze keuze de logische keuze'', stelt ze. Vooral op medisch-ethisch ge bied zitten D66 en de ChristenUnie elkaar in de weg. Kaag wil bijvoor beeld doorgaan met de wet voltooid leven, die regelt dat 75-plussers eu thanasie kunnen plegen als zij vin den dat hun leven klaar is. Chris tenUnie-leider Gert-Jan Segers zei al niet in een kabinet te willen stap pen dat zo'n wetsvoorstel uitvoert. Sinds eind juni hebben VVD en D66 samen een 'aanzet voor een re geerakkoord' geschreven. De hoop is dat deze week andere partijen willen aansluiten om te onderhan delen over dat akkoord. Het stuk, dat inmiddels klaar zou zijn, wordt vanochtend besproken met infor mateur Hamer. ,,Er is genoeg ruimte voor andere partijen om zichzelf daarin te herkennen of daaraan bij te dragen'', zegt Kaag. ,,Het is een aanzet tot het funda ment. Het is geen eindakkoord, geen slotakkoord.'' Volgens Haagse bronnen kent het stuk geen finan ciële details. Dat betekent dat er nog ruimte is voor andere partijen om er een stempel op te drukken. Vorige week vroeg D66-promi- nent Jan Terlouw zich af waar 'in vredesnaam' een nieuw kabinet Gezien de uitdagingen is een progressieve kleur nodig blijft. ,,Ik las het ook'', reageert Kaag. ,,Wat hij zegt is natuurlijk een har tenkreet. Wij hebben altijd van het begin af aan ingezet, en dat zullen we ook blijven doen, op een zo progres sief, stabiel en breed gedragen moge lijk kabinet. Als je kijkt naar de grote uitdagingen van vandaag, klimaat, gelijkheid en gelijkwaardigheid in Nederland, dan kun je alleen maar zeggen dat een progressieve stem en kleur noodzakelijk is.'' Tijd verloren Op de vraag of de ChristenUnie in haar plaatje van een 'progressief ka binet' past, zegt Kaag: ,,Wat ons be treft niet. Niet in deze fase, nee.'' Kaag zegt te snakken naar een einde van de formatie. ,,Dat we al heel veel tijd verloren hebben, is wel duide lijk.'' maandag 16 augustus 2021 Van 5 mei tot 16 augus tus is maar ruim drie maanden, maar het was in 1945 een lange weg. Dat zei Thom de Graaf, voor zitter van de stichting Na tionale Herdenking 15 au gustus 1945, gisteren in Den Haag bij de herden king bij het Indisch Monu ment. Nederland her denkt op 15 augustus de bevrijding van het hele Koninkrijk der Nederlan den en alle slachtoffers van de Japanse bezetting. ,,En ook daarna waren vrede, rust en veiligheid voor heel veel mensen nog heel ver weg. Er kwam nog een tijd met zijn eigen verschrikkin gen'', aldus Thom de Graaf. Bij de plechtigheid waren een aantal be windslieden onder wie de missionair minister-presi dent Mark Rutte. Ook de ambassadeur van Indone sië was er bij. Genodigden legden zonnebloemen bij het Indisch Monument. Door de coronamaatrege len had de herdenking op nieuw in beperkte kring plaats. FOTO'S ANP Kaag: niet met ChristenUnie Peter Winterman Den Haag ChristenUnie-leider Gert-Jan Segers in een on deronsje met Sigrid Kaag aan het begin van de for matie eind mei. foto hh -Sigrid Kaag (D66)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3