Geen spits, het is een gotspe 0-4 O 2 r*m EREDIVISIE AJAX - NEC Van de zeven Ajax-spelers die bondscoach Louis van Gaal opnam in zijn eerste voorselectie van Oranje, heeft de een vooralsnog meer bij te dragen in de jacht op een WK- ticket dan de ander. Dat bleek ook tijdens de (korte) voetbalshow tegen NEC: 5-0. COLUMN HUGO BORST De dood van de legendarische spits Gerd Müller was amper een halfuur eerder we reldkundig gemaakt of een Noor bracht de man die bekendstond als Der Bomber een eerbe toon. Onbedoeld natuurlijk. Goede kans dat J0r- gen Strand Larsen, invalspits bij FC Groningen, zijn klassieken niet kent: millennials met histo risch besef zijn dun gezaaid. Maar de omhaal was passend, de verwijzing naar Müller zat 'm verder in de kont die naar de goal wees. Daar had feno meen Gerd Müller patent op. Het was zondagmiddag even na vieren. Feyen- oord ging het in Tilburg op de eerste speeldag van het nieuwe voetbalseizoen zonder spits doen. Zonder echte spits dan. Want of-ie nou Til of Lins- sen heet, het nummer 9 hoort niet op zijn rug thuis. Het is een noodverband, een surrogaatop lossing, iemand moet er staan, iemand moet het doen. Het is natuurlijk een gotspe. Feyenoord heeft geen spits. Ik tel Bozemk en Bannis uiteraard niet mee. Kom op, het is een ambacht en er is een on dergrens aan het ambacht. Wie zich spits wil noe men, moet anderen pijn kunnen doen. Ooit stelde Feyenoord mannen op die luisterden naar namen als Cor van der Gijp, Kindvall, Hout man, Cruz, Van Hooijdonk, Pelle en Kuyt. Ze hiel pen mee prijzen winnen of brachten na te zijn verkocht geld in het laatje. In lange tus senliggende periodes stelde Feyenoord spitsen op die de club hoon en wanhoop ople verden. De namen waren veel belovend, eentje heette zelfs Best, maar in hun soort waren ze belachelijk licht. Ik herinner me Kermit Erasmus. Kom op, het is een ambacht en er is een ondergrens aan het ambacht Het was kwart voor vijf. Wil lem II - Feyenoord begon. Ik luisterde naar de trainer van Ajax. Erik ten Hag zei vriende lijke dingen over Gerd Müller, met wie hij bij Bay- ern München had samengewerkt. Ik keek op het scherm naar Guus Til en ook naar Bryan Linssen. Had Feyenoord eindelijk een trainer met een leuk strijdplan, moest die trainer het godbetert zonder spits doen. Oud-collega Henk Mees stuurde me een bericht. Of ik wist dat Gerd Müller bijna Feyenoorder was geweest in 1972. Wat? Dit was mij onbekend. Mees stuurde een verhaal mee. Na het vertrek van Ove Kindvall was Ernst Happel radeloos geweest. Om dat Gerd Müller weg wilde bij Bayern, pakte het Feyenoord-bestuur flink door. Op de Nederlandse televisie, bij Brandpunt, het was 18 maart 1972, zei Müller dat hij verwachtte over acht dagen een con tract te tekenen met Feyenoord. Na een stroef begin in Tilburg begon het bij Feyenoord te lopen. Zonder echte spits dus. Lins- sen maakte de eerste, Sinisterra de tweede. Ik dacht aan de geschiedenis van het Nederlands voetbal en hoe die, doordat Gerd Müller bij Feyen- oord was gaan spelen, anders was gelopen. In mei 1974 hadden Willem van Hanegem en Rinus Israel Gerd Müller op de training ongelukkig getrapt. Het Duitse elftal moest het die zomer zonder Der Bomber doen. In de WK-finale maakte niet Gerd Müller maar Johan Cruijff de winnende. We wa ren wereldkampioen. In Tilburg maakte Guus Til de 0-3. De eerste wedstrijd van het seizoen was door Feyenoord gewonnen. Zonder spits. Zou dat kunnen? Een bij zonder jaar zonder echte nummer 9? Feyenoord zonder spits. Het is een gotspe. Eredivisie Deens doelpunt nekt PEC Barcelona Assists Depay en De Jong In het seizoen waarin hij moet be vestigen een speler voor de we reldtop te zijn, is Gravenberch (19) alvast sterk begonnen. Tegen PSV (Johan Cruijff Schaal) en NEC blonk hij uit met rushes, steekbal len en korte combinaties. Wel wordt het tijd dat Gravenberch do delijker wordt in scoringspositie. De aanstelling van de voormalige talentenslijper van Barcelona, Bay- ern München, Manchester United en Oranje komt voor hem als ge roepen. De verwachting is ook dat zijn loopbaan als international on der Van Gaal écht van de grond zal komen. Om te beginnen in sep tember, als Marten de Roon bij Atalanta nog vier duels schorsing uitzit en Gravenberch zijn plek kan grijpen. ,,Ik ken hem alleen van tv. Je hoort dat hij ervan houdt met jonge jon gens aan de slag te gaan", keek Timber (20) in Oostenrijk vast vooruit op de samenwerking met Van Gaal. Die gaat er komen. In het cruciale duel met Noorwegen ligt voor de verdediger zelfs een basis plaats in het verschiet, omdat Mat- thijs de Ligt dan geschorst is. Wel is de concurrentie in het centrum moordend, met verder ook Stefan de Vrij en de terugkerende Virgil van Dijk. Timber, die zich tegen NEC revancheerde voor een bij vlagen laconieke voorbereiding, toonde tijdens zijn komeetachtige ontwikkeling ook prima als rechtsback uit de voeten te kun nen. De steunpilaar van Ajax werkte van alle internationals het vaakst met Van Gaal. Blind (31) weet dan ook wat hij heeft aan de bonds coach, die wordt geassisteerd door zijn vader Danny, en vice versa. Net als Ten Hag kan Van Gaal meerdere kanten met hem op. Te gen PSV en NEC liet Blind als spel maker en linksback zien nog niet op zijn retour te zijn. En gezien de sterke mandekkers en fijne spel makers die Van Gaal ter beschik king heeft, lijkt de linkerflank voor Blind de meeste logisch positie. Owen Wijndal is immers gebles seerd en Patrick van Aanholt ont breekt op het eerste lijstje van de nieuwe bondscoach. Wie de lijst van Van Gaal analy seert, krijgt sterk de indruk dat hij niet onmiddellijk zal switchen naar een 4-3-3-formatie. Dat is voor Berghuis en Cody Gakpo, de enige pure vleugelspitsen in de selectie, geen goed nieuws. Mocht Van Gaal zich bedenken, dan is de oud-Fey- enoorder wel de eerste keus op rechts. Bij Ajax beleeft hij geen on aardige entree. Zo creëerde Berg huis (29) van alle spelers de meeste kansen tegen NEC. Met zijn bela den overstap wil hij, ook door te schitteren in de Champions League, meer minuten in Oranje afdwingen. Wel blijft hij daarvoor afhankelijk van de formatie. Zolang Georginio Wijndaldum de diepgaande middenvelder van Oranje is, lijkt een reserverol voor Klaassen (28) het maximaal haal bare. Ook omdat voor de plekken erachter zowel bij Ajax als in het Nederlands elftal andere spelers in aanmerking komen. De schaduw spits speelde geen minuut op het EK en dat heeft trainer Ten Hag ge weten. Hij noemde ook Klaassen als één van de internationals die in september pas in topconditie zul- maandag 16 augustus 2021 GO Nikolai Baden Frederiksen (foto) heeft met succes zijn debuut gemaakt bij Vitesse in de Eredivisie. De Deense spits, overgekomen van Juventus, maakte de enige goal in het uitduel met PEC Zwolle (0-1). De 21-ja- rige Frederik- sen verraste doelman Kos- tas Lamprou in de 20ste mi nuut met een afstandsschot. De enige tref fer verpestte de rentree van trainer Art Lan- geler bij PEC Zwolle, dat hard werkte maar weinig kansen kreeg. FC Barcelona is met een 4-2 overwinning op Real Sociedad begonnen aan het nieuwe sei zoen aan La Liga. Memphis Depay (foto) en Frenkie de Jong waren goed voor een assist, maar Martin Braithwaite was met twee goals en een assist de uit blinker bij de ploeg van Ro nald Koeman. De bezoekers uit San Sebas tian verloren voor de 24ste keer op rij in Camp Nou, waar 20.384 toeschouwers aanwezig waren. Niet iedereen JoahnInan Amsterdam RYAN GRAVENBERCH JURRIËN TIMBER 0-1 17 .Linssen 0-2 25. Sinisterra 0-3 48. Til 0-4 90+2. Bannis Opstellingen Ruiter Bijlow Owusu Pedersen Bergström Trauner Yttergard Jenssen Senesi 72. Michelis Malacia Köhn Aursnes Spieringhs 76. Zuijderwijk Til 84. Bannis Saglam 67. Kabangu Kökqü 83. Fer Saddiki Toornstra Nunnely 67. M. Svensson Linssen 72. Bozenik Wriedt 61. Heerkens Sinisterra 72. Haps Köhlert DALEY BLIND 6. Haller 1-0 10. Mazraoui 2-0 15. Van Rooij (e.d.) 3-0 20. Tadic 4-0 29. Tadic 5-0 Opstellingen Stekelenburg Branderhorst Mazraoui Van Rooij Timber Marquez Martinez Odenthal 58. Rensch El Karouani Blind Okita Alvarez 79. Bronkhorst 76. Jensen Schöne Klaassen 80. Vet 76. Labyad Proper Gravenberch M.Mattsson Berghuis 25. Barreto Haller Duelund Tadic Bruijn 58. Neres 66. Akman Scheidsrechter: Nijhuis Toeschouwers: 32.275 STEVEN BERGHUIS DAVY KLAASSEN Scheidsrechter: Gözübüyük Toeschouwers: 9500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34