Ramp op ramp voor Hrieps: Dit is toch even slikken Geen Nacht van de Nacht in Middelburg MARLEEN BLOMMAERT 2 TAÊ05BANISTAN Column Wel uitkijken met het zacht fruit, want het zijn de hondsdagen eej", zegt de groenteboer terwijl hij mijn tas met fruit vult. Hij vertelt dat het fruit gauw bederft in deze periode van warmte. Als ik in de tuin naar het valfruit kijk, klopt dat aardig. Thuis lees ik nog even verder. Het is de periode tussen 20 juli en 20 au gustus, meestal de warmste peri ode in ons land. Het startsein wordt gegeven als de helderste ster, Sirius, ook wel de Hondsster genoemd, aan de ochtendhemel verschijnt. Hij is onderdeel van het sterren beeld Grote Hond, Canis Major. Vandaar, u begrijpt het, de honds dagen. Griekse mythologie. Artemis, go din van de jacht, werd verliefd op Orion, een voortreffelijke jager, Si- rius was zijn favoriete jachthond. Haar tweelingbroer Apollo kon dat echter allemaal niet aanzien en met een list zorgde hij ervoor dat Arte mis Orion doodde. Een triest lot voor de veelbelovende jager, maar een lot van vele stervelingen die met de Griekse goden te maken kregen. Als schrale troost kreeg hij een eigen sterrenbeeld (Orion), met naast hem zijn hond (Sirius). verscheen, wist men in Egypte in vroegere tijden dat de warmste da gen zouden aanbreken en de Nijl buiten haar oevers zou treden. Het fenomeen, deze natuurlijke be vloeiing, mits goed gedoseerd na tuurlijk, maakte Egypte tot een vruchtbaar land. De Egyptenaren verwelkomden Sirius dan ook. Het kondigde de bevloeiing van het land en zelfs het nieuwe jaar aan. Bij ons komt het woord 'honds dag' al sinds de middeleeuwen voor, blijkens de verwensing 'een hontsdag in u caecken'. Klinkt hef tig, nietwaar? Tot laat in de negen tiende eeuw was men in deze peri ode bang voor hondsdolheid en moesten honden verplicht gemuil korfd worden. Daar valt ook nu nog echt wat voor te zeggen, kan ik be amen. Dat gistend valfruit dat mijn honden hier stiekem eten. En die scheten... Zouden ze dat bedoelen met 'een hontsdag in u caecken'? Uitkijken met zacht fruit, zeker! Als troost kreeg hij een eigen sterrenbeeld DE STELLING Vandaag: De formatie duurt te lang: tijd voor nieuwe verkiezingen Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Man opgepakt op verdenking van witwassen Brommerrijders raken gewond bij botsing VLISSINGEN Vrouw gewond door aanrijding Het is ramp op ramp voor het festi val. In 2019 werd het festival op ge welddadige wijze beroofd van de dagopbrengst van een half miljoen euro. Om dat verlies op te vangen, kreeg het toestemming voor een ex tra grote editie. Het coronavirus zette daar vorig jaar een streep door heen en nu weer. ,,Het is een drama, al tweeënhalf jaar. Je hebt goede en slechte tijden in het leven en dit zijn blijkbaar de slechte. Ik ga op karak ter door tot de dood erop volgt, maar het is gewoon verschrikkelijk." ,,In 2019 hadden we de ene ramp en nu komt dit erachteraan. Het is een aanslag op je bestaan. Mensen vragen me: slaap je slecht? Natuur lijk. Het is het eerste waar je aan denkt. De hele dag. Telkens weer denk je: wat een ellende." Verschillen Hij verbaast zich over de grote ver schillen in en buiten Nederland. Hij noemt festival Alcatraz in Kortrijk, waar dit weekend tienduizenden mensen zijn, getest en wel. ,,Dat is slecht te verteren, zeker ook als je ziet dat hier de voetbalcompetitie wordt opgestart met 20.000, 30.000 man op de tribune en dat de For mule 1 drie dagen lang 70.000 man mag ontvangen. Dan denk ik dat het veiliger is met 2500 personen in een tent op Poppendamme waar de wind doorheen gaat." Hrieps zou op 18 september wor den gehouden. Dergelijke evene menten zijn in elk geval tot 20 sep tember niet mogelijk. Een week uit stellen is voor Kramer geen optie. ,,Het is heel simpel: we hebben 52 bands en artiesten, verdeeld over ze- Ik ga op karakter door tot de dood erop volgt, maar het is verschrikkelijk ven podia, met vijf trailers licht en geluid en vijf enorme feesttenten. Dan kun je niet zeggen: kom alle maal maar een weekje later. Daar is het te groot voor. Dat gaat niet." Hrieps mikt nu op 7 mei 2022. De gekochte kaarten blijven geldig. ,,We hebben geen andere keuze. Te ruggeven gaat niet, want wij hebben sinds de roof geen geld. Het is dus: óf alles doorschuiven óf kapot gaan. Als we volgend jaar nog een evene ment kunnen opleveren, dan heb ben we het goed gedaan." Het kabinet heeft opnieuw on derstreept dat organisatoren van ge annuleerde evenementen kunnen rekenen op overheidssteun. Hrieps heeft daar niets aan, zegt Kramer. De steun geldt voor festivals met een pandemiedekking in hun annule ringsverzekering. Dat is alleen voor de grootste evenementen wegge legd. ,,Dus wij krijgen nul komma nul tegemoetkoming. Hij blijft doorgaan, maar maakt zich vooral ook zorgen over zijn le veranciers. ,,Die hebben al anderhalf jaar geen inkomen, maar wel kosten. De gesprekken die we met hen voe ren, zijn echt niet gezellig. De vraag is hoe lang ze het volhouden." Geen duistere activiteiten in het Middelburgs stadshart op 30 ok tober. Ook dit jaar is de Nacht van de Nacht in Middelburg afgebla zen. Het bestuur van de Nacht van de Nacht Middelburg heeft net als vo rig jaar besloten het evenement niet te organiseren. In het centrum van de stad vonden elk jaar veel ac tiviteiten plaats zoals in het don ker wandelen, speurtochten en straattheater. Maar ook in het Zeeuws Museum en het Molenwa terpark waren activiteiten. De or ganisatie vindt het risico, met het oog op mogelijke coronabesmet tingen, te groot iets grootschaligs te doen. Sterren kijken Het besluit is genomen na overleg met partners als de Zeeuwse na tuurorganisaties en het Zeeuws Museum. Wel zal er vanuit de mi lieuorganisaties aandacht zijn voor de Nacht door middel van klein schalige activiteiten verspreid over Zeeland, zoals een nachtwande ling, een nachtdierenexcursie, sterren kijken en dergelijke. Op de site nachtvandenacht.nl zijn tegen die tijd activiteiten te vinden in de provincie en in Mid delburg die wel doorgaan. maandag 16 augustus 2021 De naam kent zijn oorsprong in de Als Sirius aan de ochtendhemel 1 Reageer op pzc.nl Weekend: Ik blijf straks toch 1,5 meter afstand houden 2547 reacties OOK BE F EN H LIJKEN ZICH NU OVER TE ©EVEN DOMBURG De politie heeft zaterdag rond 16.50 uur op het Burgemeester van Teylin- genpark in Domburg een 27-jarige man uit Tholen aangehouden, onder meer op verdenking van witwassen. De Tholenaar zat met twee mannen in een auto die door de po litie werd gecontroleerd. De bestuurder testte po sitief op drugs en in de kofferbak van zijn auto vonden agenten inbre kerswerktuigen. De man is aangehouden voor rij den onder invloed en wit wassen; dat laatste omdat hij op papier geen inkomen heeft, maar wel in het bezit was van een luxe Mercedes en flink wat geld op zak had. ZIERIKZEE Twee brommerrijders zijn zaterdag rond 16.15 uur op de splitsing van de Weg naar de Val en de N256 bij Zierikzee op el kaar gebotst. Hoe het on geval precies gebeurde, is niet bekend. Ambulan cepersoneel heeft de beide bestuurders van de brommer en de brom scooter behandeld aan de verwondingen die ze hadden opgelopen. Over de aard en ernst van de verwondingen is niets be kend. De scooter was flink beschadigd geraakt bij de aanrijding. Een vrouw is zaterdag avond in de Bloemen- laan in Vlissingen aan gereden door een be stelwagen. De voet gangster raakte gewond en is met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Het ongeval gebeurde rond 19.45 uur. Twee ambulances en de poli tie kwamen naar de Bloemenlaan. In eerste instantie werd een trau mahelikopter opgeroe pen, maar die hoefde niet te komen. Hoe het ongeval precies is ge beurd, is nog niet be kend. De politie zette de straat deels af voor on derzoek. Wéér geen Hrieps. Mark Rutte maakte vrijdagavond duidelijk dat grote festivals er voorlopig niet in zitten. ,,Heel teleurstel lend", zegt organisator Hugo Kramer. ,,We hebben het wel zien aankomen, maar als het dan zo duidelijk wordt gezegd, moet je toch even slikken." Rolf Bosboom Grijpskerke - Hugo Kramer, Hrieps Annemarie Zevenbergen Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2