II Deze artiesten gaan mee op varend festivalhart van ZNF 8 ZEELAND GOUDEN KOETS MUSEUM AMSTERDAM PEILT MENING OVER KONINKLIJK RIJTUIG Hoe kijken de Nederlanders aan tegen de Gouden Koets? Gisteren waren de Middelburgers aan de beurt. 'Gouden Koets vind ik onzin.' Slavernij 'Ge gaat daar toch niet mee para deren als koning', schrijft 'een Belg uit Antwerpen' op het grote vel papier aan één van de zuilen van de installatie. Daarop staan meer reacties die vaak slavernij als ge mene deler hebben, net als in de gesprekken van museummede werkers met passanten. 'Gouden Koets vind ik onzin! Het moet weg!! Representeert slavernij', al dus een deel van een tekst vol uit roeptekens van 'mevrouw in rol stoel'. Skater Arjo Oostra (26), een Fries die sinds kort in Middelburg woont, bekijkt de banners waarop de geschiedenis van de koets uit 1898 staat afgebeeld. Het rijtuig was een gift van Amsterdam aan koningin Wilhelmina. Jordanezen doneerden massaal een kwartje. Destijds een flink bedrag. ,,Dat vind ik wel mooi", zegt Oostra. ,,De Jordaan was echt trots op die koets. Slavernij is nu een punt van discussie, toen daar niet. Als ik dat paneel zie met Hulde aan de Kolo niën denk ik ook wel 'oefïF. Maar die koets is ook geschiedenis. La ten we kijken naar het heden.'' Oostra praat geanimeerd met Annemarie de Wildt, conservator van Museum Amsterdam over het rijtuig en het Middelburgs slaver nijverleden. ,,O, er is hier een sla- vernijmonument?" weet De Wildt nu. In 'haar' museum is een expo sitie rond de Gouden Koets te zien. Geschiedenis, ontwerp, res tauratie en het gebruik ervan en de discussies uit heden en verle den komen daarin aan bod. De on- derzoekinstallatie is het verlengde daarvan. Ook de twee jonge Brabantse meiden Fenne Prins (16) en Am- Slavernij is nu een punt van discussie, toen daar niet ber Stam (20) blijven liever in de huidige tijd. Op de vraag 'Wat is jouw advies aan de koning', ant woorden zij eensgezind: ,,We moeten kijken hoe het nu is. Want ook nu is er slavernij." Jeske Martens en haar man Luuk Spijker zien de koets liever in het museum blijven. Jeske: ,,Ooit pracht en praal maar anno 2021 te sterk onderwerp van discussie." Videoboodschap Oostra duikt tot slot in het hokje met rode 'zeepkist' waar hij een korte videoboodschap kan laten opnemen. Het museum neemt alle meningen, videoboodschap pen en geschreven berichten mee. Een deel daarvan vindt zijn weer slag op website GoudenKoets.nl en in de tentoonstelling. D onder op met je Gou den Koets", zegt een oudere man veront waardigd. Hij beent boos langs de mobiele installatie van Museum Amster dam. In gesprek wil hij niet en hij verdwijnt de Middelburgse Markt op. Het museum peilt daar zon dagmiddag de mening van 'het volk' over het koninklijk rijtuig. Via een pop-up onderzoekin- stallatie verzamelt het museum gevoelens, herinneringen en me ningen over de Gouden Koets in dertien Nederlandse steden. Zon dag is Middelburg aan de beurt. De reacties zijn hier over het alge meen redelijk genuanceerd. Met af en toe een knipoog. Vanwege de coronabeperkingen heeft het festival dit jaar geen mu ziekprogramma op het Abdijplein. In plaats daarvan dient de Vrijbuiter als podium. De Zeeuwse muzikan ten Peter Slager en Broeder Diele- man zijn de 'curatoren'. Zij presen teren elke dag een ander pro gramma, met wisselende muzikale gasten. Twee artiesten varen de hele tocht mee. Het gaat om de Rotterdamse dichter en 'spoken word artiest' M. en om Winterdagen, een proj ect van muzikant en componist Mink Steekelenburg. Het schip Vrijbuiter vaart tien dagen door Zeeland als muziekpodium Het viertal wil op de Vrijbuiter een ode aan Zeeland brengen. Daar bij worden steeds andere gasten uit genodigd. Dat zijn a balladeer (mu zikant Marinus de Goederen) op 26 en 27 augustus, de Zeeuws/Bra bantse indieband Little Symphonies op 28 augustus, singer-songwriter en theatermaker Lucky Fonz III (29, 30 en 31 augustus) en de van oor sprong Schotse zangeres Julie Scott (1 en 2 september). De Vrijbuiter vaart twee keer per dag uit: 's middags en 's avonds. Er kunnen telkens slechts twintig be zoekers mee. De opstapplaatsen zijn dagelijks anders: Loskade in Middel burg (26/8), Buitenhaven in Vlissin- gen (27/8), jachthaven in Terneuzen (28/8), jachthaven in Wemeldinge (29/8), haven De Kogge in Tholen (30/8), Westerschans in Goes (31/8), 't Luitj e in Zierikzee (1/9), haven van Burghsluis (2/9), historische haven van Kamperland (3/9) en haven hoofd in Veere (4/9). maandag 16 augustus 2021 'Ooit was het pracht en praal' Annemarie Zevenbergen Middelburg - Arjo Oostra, inwoner van Middelburg Amber Stam (links) en Fenne Prins bekijken de mobiele onderzoeksinstallatie van Museum Amsterdam op de Middelburgse Markt. FOTO BOAZ TIMMERMANS Onder anderen Lucky Fonz III, Julie Scott en a balladeer zijn te gast op het varend festivalhart van het Zeeland Nazomerfesti val. Vanaf donderdag 26 augus tus vaart het schip Vrijbuiter tien dagen lang door de provincie. Rolf Bosboom Middelburg Meer informatie is te vinden op theaterzeelandia.nl. Lucky Fonz III, eerder dit jaar tijdens een optreden in 't Beest in Goes. ARCHIEFFOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28